Västra Mälardalens Släktforskare

Logga in

Logga in

Logga in på medlemssidor

Endast för medlemmar!

 

Innehåll

Här är ett axplock på 678 personer boende i Köpings kommun som har gemensamma anor med mina barn.
Alla är sorterade på efternamn
 

A B C - F G - I J - K L M - O P - R S - T U - Ö
Abrahamsson Kerstin Back Åke Cabander Rolf Gardh Stefan Jacobsson Anita Lagerkrans Bengt Sigrid  Malm Roger Palmqvist Peter Saaw Ewa Uggla Magdalena 
Ackesten Suzanne  Backström Göran  Callin Lars Geidemark Tony Jannerman Håkan  Lagerquist Åsa Malmgren Hans Lennart  Paulsson Hans Göran Saaw Ola  Uggla Robert
Adolfsson Gullveig  Barrow Gudrun  Carnestam Lars  Georgsson Jenny Jansson Anna-Cari Lagerström Bertil Malmqvist Anneli Pennerborn Monica Sahlström Ingrid Ulfves Conny
Agrell Björn Baurén Fredrik Cassé Susanne Gerhardsson Lars Jansson Benny Lagesson Ann-Marie  Malmqvist Jenny Persmar Carin Sandberg Inger Utter Bo
Ahl Gunnar Beijer Kjell Cordts Peter Gladh Marcus Jansson Birgitta Larsson Anders Malmström Catarina Persson Kjell Sandberg Veine Waern Evalis
Ahlgren Richard Bejefalk Roger Dahlberg Sam Grahn Agneta Jansson Charlotte Lagesson Hans  Mankelius Annika  Persson Ralph Sandblom Johan  Waern-Bergdahl Carina
Ahlm Rolf Belfrage Björn Dahlin Göran  Grahn Marit Jansson Idalie Landberg Ann-Mari  Markl Gudrun  Persson Susanne  Sandell Maria von Walden Anna
Ahrnstedt Torbjörn  Bengtsson Elisabeth Dahlqvist Annika Granath Linda Jansson Jerker Landegren Lars Martinsson Gun Persson Watz Margareta Sandsjö Mikael  Vall Susanne
Albinsson Christina Berg Eva Damberg Jörgen  Granberg Lotta Jansson Lars-Olov  Landfors Bertil  Meijer Bengt Pettersson Bosse Sandström Annika Wallbom Mikael
Albinsson Tom Berg Per-Erik  Damberg Magnus Granberg Per O Jansson Rolf  Landquist Niklas Mellberg Henrik Pettersson Flink Agneta  Sanell Madeleine Wallenius  Laila 
Alfredsson Rune Bergdahl Mats  Danielsson "Danken" Mats Grip Sven Erik  Jansson Tomas  Lantz Birgitta Mellberg Maud Pettersson Conny Schering Alf Wallin Desirée 
Alm Anneli Bergehäger Kjell Danielsson Peter Grönkvist Pia Jansson Tony Larlsson Johan Mikkola Karin Pettersson Mats Schilström  Tomas  Wallin Patrik
Almersson Cecilia Berggren  Torbjörn  Darzins Eva Gullemo Astrid Jebsen Lars  Larsson  Ann-Cristin Miltenburg Ann Pettersson Pelle Schytt Ingalill  Wallin Ronny
Almgren Ann-Charlotte Berglund Ove Dennbrink Björn Gunnarsson Birgitta   Jinghage Johan  Larsson Kjell Moberg Annelie Pettersson Sören Sedvall Susanne  Wallqvist Göran 
Almqvist Urban Bergman Lars Erik Dovholt Liselotte Gunnarsson Jörgen Joachimsson Nicklas Larsson Leif Montelius Ulla Pettersson Vidén Ingrid Seger  Camilla  Vasell Magdalena
Alriksson Jesper Bergman Maria Drigoris Annette Gunnarsson Mikael  Johansson Anders Larsson Lena Morberg Leif Pihlsjö Albinsson Madeleine Seger Axel  Vennberg Anne
Alverhag Karin  Bergqvist Kent Düring Stefan Gunnarsson Yngve  Johansson Annelie  Larsson "Bissen" Mathias Morberg Torny  Pruul Britt-Marie Selling Annika  Wernh Andreas
Alvervik Anette Bergsten Kurt Dömstedt Tommy Guschlbauer Christina  Johansson Kjell Larsson Roland Moréus Jan Pålsson Anders Sixtensson Per-Olof Verper Sofia
Anders Diane  Bergström Per Egeberg Staffan Gustafsson Camilla Johansson Olle ”klipp-Olle”  Larsson Sven-Erik ”Svinken”  Morsing Rose-Marie  Ramberg  Håkan  Sjöberg Göran Wessén Jan
Andersen Stefan Bergström Tommy Einan Pernilla Gustafsson Inger  Johansson Reneé Larsson-Lundgren Eva Myrberg Margareta Ramsell  Eva  Sjöberg Joakim Wessén Karin
Andersson Anders Bertilsson Kenneth Ekberg Mats Gustafsson Mona Johansson Roger  Larsson-Luthman Karin Målberg Kenth Ramsell Karina Sjödin Lillemor Wessén Margareta 
Andersson Ann-Christin Binbach Cecilia Ekelund Anders Gyoni Christina Johansson Ted Laxdal Malte Mäkelä Barbro Ramsell Mona Sjödoff Christina  Vestberg Lise-Lott
Andersson Jan Bircanin Kristian Ekelund Mikael Gärling Folke Johnson-Blomme Lena Leandersson Maud Mörtzell Kurth Redeskog Ann-Sofi  Sjögren Elisabeth  Westberg Majvi 
Andersson Janet Bjurenvall Anders Ekholm Christer  Göransson Peter Johnsson Alf Lefverth Katarina Narfström Torgny  Reis Inger  Sjöö Anette  Vester Camilla
Andersson Joakim "Jocke" Bjurenvall Gunnel Ekholm Karin Hagblad Staffan Jonsson Ing-Mari  Lembke Stefan Nettelbladt Annelie Reuterhäll Ulrika Sjöö Kenneth Wester Lars-Olov
Andersson Maj Björk  Sören  Eklund Fredrik Hahre Kent Jonsson Lars "Larry" Lennartsson Hans  Nettelbladt Michael  Reveny Urban Sjöö-Justesen Marianne Vesterfors Margareta
Andersson Maria  Björk Håkan  Eklund Roger Hall Lena Juhlin Agneta Lennbom Lars Nilsson Geron Rickardsson Madelaine Skjoldli Birgitta ”Gittan”  Westergren Ola 
Andersson Tommy  Björklind Patrik Eklund Tomas Halldén Anders Juhlin Roland Lersäther  Anders  Nilsson Gert-Ove  Risberg Monica Skog Peder Vesterlund Rickard
Andersson Örjan  Björklind Stefan "Nutte" Ekman Lars Halldén Carina  Jönsson Ewa Lilja Cecilia Nilsson Leif "Klicken"  Risberg Patrik Skott Ewy Wiberg Hans
Andreasson Pia Björnsson Mattias Ekstedt Lars Halldorf Anders Jönsson Per Liljemalm Ann-Christine  Nilsson Thomas "Jotte" Rofelt Tord Sköld Erik Wibert Maria 
Andrén Thomas  Björs Maria Ekström Hans Halldorf Marie Kaipio Eva Liljemalm Leif Nokkos Maria Rosén Yngve Smedberg Britt-Marie Viborg Bandolin Birgitta
Aneheim Bo Bjöör Karin Ekström Ingela Hallman Lars Karlsson Conny Lillbacka Cecilia Nord Sajbritt  Rosendahl Per Sorvari Gustav Viborg Monica
Antfolk Mikael Bladh Marie-Louise Ekström Lars Hallström Annette Karlsson Jerry Lind Elisabeth  Nordfelt Dan Rosendahl Peter Springfeldt Inga-Lena Wickman Marie
Appelqvist Maj Blixt  Kent Elgh Jan-Åke Hallström Göran Karlsson Johan Lind Pernilla  Nordin Hans Rosenkvist Lars Starborg Ann-Christin Victor Maria
Appeltofft Per Blixt Forsström Nina Eljansbo Christina  Halvarsson-Smith Anna-Stina Karlsson "Mange" Magnus Lindahl Annika Nordström Susanne Rundqvist Roine Steglind Larsson Kennie Widaeus Marina
Arnelind Mats Blom Jörgen Elofsson Bengt-Göran  Hammar Johan Karlsson Susanne Lindberg  Carina  Norén Ann-Sofi Rundberg Elisabet Stefanusson  Tommy  Wideling Inger 
Arninger Peter  Blom-Gardell Sigrid Engbom Barbro Hammarström Charlotta  Karlsson Tommy Lindberg Berit Norestig Anders Rusten Jan Stenman May Vidén Ingrid
Aronelius Forsberg Ylva Blomberg Ester Englund Anders  Hamrén Anders Karlsson Tonie  Lindberg Inger Norgren Birgitta  Ryde Anneli Stenquist Karl-Erik Widén Markus
Arpi Nils Blomberg Monica  Englund Ståhl Ingela Hansson Birger  Karlsson Torbjörn  Lindberg Michael  Norgren Siv Ryde Jan Stenström Eva-Lena Vidman Emelie 
Arvidsson Annika Blomqvist Lawner Ulrika Engström Linda  Hansson Sven-Ove Karlsson Yvonne Lindberg Robert Norin Per Rydh Gunnel Stockhaus Bengt  Vieglins Maria
Arvidsson Jan Blomqvist Marita Engvall Lena Harring Johan Karlström Majken Lindblom Mats Norling Mikael Ryman Lars Storbacka Ingegerd  Wievegg Kristina 
Asplund Eva Blomqvist Peter Erensjö John Hedberg Monica Kernehed Ann-Charlotte Lindbom Stefan Norman Britt-Marie "Bibbi"  Ryman Mats Strand Sara Wikerdal Göran 
Augustsson Marianne Boman Anna Ericsson Irene Hedfors Anna Kindström Karin Lindell Marina Norman Helena Ryström Mona-Lisa  Strange Thomas Wiklund  Jonas 
Austad Harriet Elisabeth  Boman Mats Ericsson Roger Hedqvist Cecilia Klahr Ewa Lindfors Göran Norrman Bertil  Råberg  Anna-Maja  Ström Agneta  Wiklund Ulla Carin
Axelsson Jan Borell Hans Gösta Eriksson Jens Hedman Margareta Klang Anders Lindgren Anders Norrsjö Annvor Rådberg Benny Ström Roger  Wikström  Elisabeth 
Axelsson Michael Borgström Natalie Eriksson Johan  Heffler Björn  Klarsjö Linda Lindkvist Johan Norstedt Stefan Rönning Agneta Strömberg Maria Wikström Britt-Marie
Axelsson Mårten Brehmer Christer Eriksson Lennart Hellberg Jan Kolsvik Petra Lindström Ann-Christine  Norström Monica Rörick  Ewa  Strömbäck Helena Wilhelmsson Gunnar
Axelsson Urban  Broberg Peter  Eriksson Maria Hellman Katarina Kraft Anders Lindström Björn  Nyberg Anita   Ståhl Stefan Wilhelmsson Maud
Axén Maria Brolin Pontus Eriksson Nina Hemström Maria Kruse Christina Lindström Conny  Nyberg Sofia   Stålberg Eva Windahl Sören
  Broström Ingegerd Erixon Marie Hennig Ingela Kurz Anna-Lena Lindström Karin Nybäck Kent   Sundh Cecilia Vrbanc Jenny 
  Broström Johnny Erlandsson Magnus Herbertsson Per Ove Kvist Ingrid  Lindvall Karl-Göran  Nyman Jan   Sund Hans Wretling Tomas
  Burén Annelie Erlandsson  Per Hermansson Per-Uno Kvist Peter Ling Elisabeth Nyrén Berit   Sundkvist Sofie  Wretman Inga-Lisa
  Bågenfors Binnie Eskilsson Hans Hibbing Leif Kåberg Ulf Ling Tommy Nyström Lotta   Sundström Eva Wågenberg  Christina
  Bäck Åsa  Fager Richard Hirvelä Agneta Käck Carina Lisell Catarina Nålberg Tommy    Svalås Marie  Wågenberg Bo
  Bäckwall  Mats-Ola  Falberg Pernila Hjalmarsson Renee Källgren Jan-Ove Litz Christian  Näsström Anders   Svanberg Helena  af Wåhlberg Per Olof
  Bärehag Peter Falk Jan Hjulström Tommy Köld Maud Litz Åberg Eva Nääv Mona   Svanberg Mikael  Ydewall Anders
    Fant Marie-Louise Hjältman Ulla   Ljungqvist Tom Odén Eva Helena   Svansbo Gustav Ytterberg Leif
    Faulhammer Britt Hoffstedt Johan   Loman Johanna Ohlsson Henrik   Svanström Kjell Ytterbring Gudrun
    Fellin Bengt  Hoffstedt Urban    Loord Nilsson Ann-Louise  Ohlsson Inge-Lars   Svedberg Svante Zandbergs Anna-Lena 
    Fernberg Christina Holgersson Johan   Lord Ulla Oscarsson Magnus   Svendsen Sivert Zetterstrand Niklas
    Fernström Lars Holgersson Rolf   Lorichs Karl Oskarsson Sune   Svennberg Henrik Zetterström Helena
    Flodström Margareta Holm Irene   Ludvigsson Björn Ottosson Mikael   Svensson Leif  Åberg Margareta 
    Fogel Gunnar Holmgren Anne-Lie   Ludvigsson Therese     Svärd Camilla Ågren Helena 
    Folkesson Anita Holmquist-Larsson  Karin    Lundblad Ulla     Söder Anita Ågren Leif
    Folkesson Eva Holmström Sven   Lundborg Monica      Söderberg Rolf Åhman Anna-Carin 
    Folkesson Karin Holopainen Monika   Lundén Peter     Söderkvist Björn Åhman Elisabet
    Forsberg Björn  Hultberg Anders   Lundgren Eva     Söderlund Anna Åhman Sven-Erik 
    Forsberg Christer Hågestam Maria    Lundgren Karl Eiler "Eje"      Södersten Stefan Åkerberg Tomas
    Forsberg Hans Häggkvist Helena    Lundgren Kerstin      Söderström  Madeleine  Åkerblom Karl 
    Forsberg Marie Häggström Håkan   Lundgren Sarah     Sörstrand Larsson Ingrid Åkerlind Jan
    Forsberg Marie "Mimmi" Höglund Sten   Lundquist Torbjörn     Tell Leif Åkerlund Anne
    Forsström Nina Hörnlund Monika   Lundström  Bengt      Tengvall Mats Ångman Olov
    Fraga Göransson Pernilla Ingesson Bo   Lundström Sofie     Thelander Susanne Åstedt Britt-Marie 
    Fransson Britt-Marie Insulander Margareta    Lång Anita     Thell Eva Åstedt Hans-Åke
    Fransson Ove Ivarsson Ulla-Carin   Lännbrink Örjan     Theman Ann-Sofie Åström Gunilla
    Franzén Therese     Löfgren Robert     Thulin Roger Öhrn Inger 
    Fredriksson Karl-Arne     Löfblad Susann     Thunberg  Roger  Örling Peter 
    Fredriksson Maria     Löfling Åsa     Thuresson Christer Östberg Anders
    Fredriksson Mikael      Lövdahl Johan      Tikkanen Carina  Östensson Annika 
    Frejhed Carina           Tilja Roger Öster Sussan
    Frid Karin            Tilly Ida Österberg Curt
    Frodin Åke           Trybom Gunnel Östlund Robert
    Furulind Lena           Tångring Håkan Överberg Tommy
    Färnström Mikael           Tångrot Gunnar  
                Törnkvist Inger   
                Törnkvist Peter  
                Törnkvist Thomas   


77 personer som bor i Arboga kommun, 73 i Hallstahammars kommun, 77 personer i Kungsörs kommun och 31 personer i Surahammars kommun som har gemensamma anor med mina barn
 

 

Arboga Hallstahammar Kungsör Surahammar
Andersson Morgan Ahlqvist Bo Andersen Frida Ahlqvist Lars Börje
Arnoldsson Catrin Andersson Örjan Aneheim Göran Atlesson Eva Marianne
Bergqvist Mari Berg Roger Axelsson Christer Baggström Peter
Bergqvist Stefan Berg Tommy Berg Villy Bark Mats
Bjelke Liz Bjurstedt Anneli Bergström Anna-Maria Bojko Gun Marianne
Blomberg Robert Borg Rolf Bergström Jonas Bragner Magnus
Blomqvist Junit Brickman Margit Björkström Ulf Brewitz Marie
Bolander Johan Broberg Roger Blomgren Bernt Erik Dahlström Eva-Lena
Brown Janet Broman Jonas Blomgren Elisabet Gahnström Annika
Celander Ola Bylin Åsa Börjesson Thomas Gröning Margareta
Dahlberg Birgitta Carlberg Nils Ove  Cabander Marianne Gullberg Lars
Deubler Britt-Marie Dahlström Mats Dahlberg Stig-Bertil Hedlund Jonas
Ekstrand Eva Geidemark Britt  Dahlén Lars Hultberg Martina
Elofsson Robert Hageljer Irene Ehnfors Torbjörn Ingersten Kent
Finnström Alice Hammarström Maria Ejnarsson Anders Ivemyr Mats
Forskil Lena Helgesson Robert Ekelund Peter Lindgren Yvonne
Forslund Jan-Erik Hjelm Monica Eklund Inger Långström Maria
Franck Tommy Jankarls Thomas Elf Christina Lönnbjer Barbro
Fredriksson Gunnel Juhlin Mats Fagerlund Ingalill Elisabet Mohr Vivian
Fritz Susanna Kropp Katarina Fredriksson Sune Morberg Kjell
Grankvist Solveig Kruse Eva Grip Conny Norén Fredrik
Grimberg Christina Laggberg Gun-Marie Grimberg Ingrid Paananen Anette
Grund Anette Larsson Bark Marie Granath Ulla Rydberg Tommy
Gullemo Carina Lenhov Bibi Granström Eva Karin Sahlström Johan
Haglund Tony Lennqvist Anne-Lise Hedberg Maria Schiller Leif
Hammarström Therese Lerström Gun Åsa-Britt  Hedfors Helene Schillström Fredrik
Hedström Eva Lindberg Marie Huggare Isabell Smedberg Benny
Hellstrand Jörgen Lindberg Roger Häggkvist Back Britt-Marie Strid Barbro
Holmberg Inger Lindbom Rigmor Högstedt Ulrika Stridell Ylva Maria Kristina
Holmsten Annette Linderborg Ulf Höök Anita Svedman Lars
Isaksson Sigvard Lindholm Elisabeth Iwan Marianne Svetsnow Lena Margareta
Jannerman Jan-Evert Lindkvist Kent Jensen Helena  
Johansson Anita Lindqvist Nils Johannessen Helena  
Jonsson Margareta Lundberg Robert Johansson-Faltin Göran  
Julle Lennart Lundgren Peter Karlberg Mikael  
Keller Daniel Lundh Stig Karlsson Yvonne  
Karlsson Anne-Marie Lundström Göran Käck Erik Torbjörn  
Kihlström Lennart Luthman Elin Lagercrantz Bengt Sigrid  
Krisat Jens Morberg Åke Leo Eva  
Kvist Eva Moréus Per Lindbom Magnus  
Lantell Ewa Norrström Krister Linderborg Per Olof  
Liljeberg Anna Nääv Rosita Lindgren Anna  
Ludvigsson Daniel Ramström Tommy  Lindkvist Marie  
Lund Hans-Olof Ridderström Stefan Lund Patrik  
Lundberg Helen Sahakangas Maria Lundin Pamela  
Lundgren Ulla-Britt Sahlström Kent Lundin Veronica  
Lutteman Eva Schiller Mikael Lyckebring Caroline  
Lönnbjer Jens Selling Lars Herbert  Lövström Alf  
Lövdin Peter Skogby Johan Malmkvist Robert  
Lövström Jan Olov Skogman Conny Mellgren Peter  
Malmquist Mariana Staflin Carina  Milutinovic Mona  
Mattsson Margareta Stridell Patrik Norén Eva Maria  
Mellgren Maj-Britt Gunborg Strömberg Lena Norlin Frida  
Modigh Pär-Erik Strömbäck Christer  Nyrén Krister  
Norgren Joakim Sundkvist Tommy Olsson Tornström Eva Lena  
Norstedt Ulf Söderström Lena Persmar Ulrika  
Nygren Elisabet Tibbling Lars Rofelt Jan  
Nygren Leif Tångring Stefan Rundberg Karolina  
Richardsson Mikael Uhrman Sylvi Schelin Stefan  
Rosenkvist Joakim Vadman Leif Sjödahl Jörgen   
Segelström Liselott Vallberg Göran Skogman Ulla  
Selin Viktoria Wallentin Henrik Smedberg Lars  
Sjödahl Stefan Wallin Christer  Soldervik Karin  
Skantz Björn Wannerfors Velander Kristina Strååt Lars  
Sköld Mats Velander Kjell Sund Peter  
Sonnerfeldt Anne Westman Kristina Svedberg Göran  
Storbacka Yvonne Widell Harriet Söder Mona  
Strid Lars Widerström Peter Terol-Karlsson Ingela  
Ståhl Peter Widerström Siv Thelin Ingert  
Sund Emma Viggeby Joakim Thell Michael  
Söderlund Mikael von Walden Susanne Tiderman Peter  
Wallberg Leif Ålgars Susann Vallbom Anders  
Vesterlund Åsa Öberg Christian  Verner Åse  
Öberg Benny   Widén Gunilla  
Örbom Jan   Ytterberg Eriksson Agneta  
Österdahl Bengt   Åhman Örjan  
Östlund Patrik   Öster Linda-Marie  


Forskar bland annat i släkterna
 

I huvudsak bergsmans-, smed- och vallonsläkter från nedan presenterade församlingar. Även andra, bland annat prästsläkter från i huvudsak Västerås stift är av intresse. Jag är också intresserad av det mesta som har med Jämshög i Blekinge att skaffa. Några olika namn som förekommer i min forskning är:

Aldrin, Arborelius, Arosenius, Bagge, Baggström, Barchaeus, Bark, Berg, Bergdahl, Bergendahl, Bergman, Bergström, Björk, Björling, Blåst, Bourguignon, Boweng, Bredenberg, Bruhn, Clareus, Damberg, Dybeck, Ekman, Ekengren, Fallin, Fernström, Flink, Flodström, Forsberg, Forsman, Frisk, Fägerqvist, Galon, Garneij, Gillberg, Grignard, Grönberg, Göthe, Hammarberg, Hammarbäck, Hammarström, Hedberg, Hellsing, Heslenander, Hindebeck, Hjulström, Holm, Honk, Hultberg, Iverus, Kemner, Kohlström, von Knorring, Kåberg, Köhler, Landfors, Lind, Lindberg, Lindström, Lundberg, Lundgren, Lundström, Löf, Merkell, Morberg, Muhr, Muncktell, Möberg, Neiktern, Norrman, Nohrborg, Norström, Norrström, Nohrström, Nääv, Orre, Ramberg, Ramström, Rask, Remmer, Riddarström, Risberg, Runnberg, Rytting, Råberg, von Schedvin, Schilberg, Schilström, Schlegel, Schultzberg, Segerström, Silfvertelning, Sjöö, Skut, Smedberg, Stiernstedt, von Stockenström, Strang, Sudermannus, Svanholm, Svedberg, Sääf, Taube, Thermaenius, Thorgren, Timm, Tottie, Trolle, Unge, Utter, Wallbom, Warg, Wetterskog, Wievegg, Zimmerlund, Östberg, Österberg, Österdahl, Östman m.fl.

Vallonska förfäder:

13 ff fm mm mm mm ff f Colas Grenier född i "Belgien/Vallonien"
12 ff fm mm mm mm ff Frans Klasson Garneij född 1638 ca Österlövsta (C )
11 ff fm mm mm mm f Jakob Fransson Garneij född 1670 Skinnskatteberg (U)
10 ff fm mm mm mm Kerstin Jakobsdtr Garneij född 1699 Söderbärke (W)
9 ff fm mm mm m Anna Hansdotter född 1718 Söderbärke (W)
8 ff fm mm mm Maria Andersdotter född 1755 Söderbärke (W)
7 ff fm mm m Sofia Bergström född 1788 Mora (W)
6 ff fm mm Maria Sofia Kohlström född 1815 Säter (W)
5 ff fm m Johanna Maria Svanholm född 1844 Haraker (U)
4 ff fm Elin Ulrika Karlsson född 1876 Skinnskatteberg (U)
3 ff f Karl Albin Hultberg född 1903 Skinnskatteberg (U)
2 ff Karl Torbjörn Hultberg född 1935 Skinnskatteberg (U)
1 f Jan Torbjörn Hultberg född 1958 Köping (U)
     

 

Anor från Skottland

 

Min hustru har anor från Skottland via sin mormor, här presenteras dem i nedstigande led.
 
Anor från Skottland
 
 

Forskar i socknar:

Gammalstorp (K), Jämshög (K), Kyrkhult (K), Mjällby (K), Ronneby (K), Sölvesborg (K)

Kroppa (S)

Fellingsbro (T), Lindesberg (T), Ramsberg (T), alla byar och gårdar

Skinnskatteberg (U), alla byar och gårdar

Hed (U), alla byar och gårdar

Gunnilbo (U), Westanfors (U), Arboga (U), Köping (U), Odensvi (U), Bro/Malma (U), Svedvi (U), Haraker (U), Ramnäs (U), Romfartuna (U), Himmeta (U), Munktorp (U), Norberg (U), Karbenning (U)

Söderbärke (W), Norrbärke (W), Grangärde (W), Dala-Floda (W), Våmhus (W), Orsa (W)

 

Ett antal kända personer (165 till antalet) som alla har gemensamma anor med mina barn. Graden av kändisskap varierar och om du inte vet vad de är kända för, då kanske det finns anledning att söka reda på det.......

 

Artist Mikael Dubois Idrottsutövare Anders Michanek, speedway Skådespelare Adolf Jahr
  Pernilla Wahlgren   Daniel Gunnarsson, ishockey   Barbro af Hiortnäs
  Peter Rosendahl   Fredrik Stenman, fotboll   Bertil Norström
  Totte Wallin   Frida Hansdotter, skidor   Björn Kjellman
Författare Augustin Erba   Gunde Svan, skidor   Brooke Shields, USA
  Erik Blomberg   Jimmie Ölvestad, ishockey   Catherine Oxenberg, USA
  Harry Martinsson   Johan Mjällby, fotboll   Ewa Fröling
  Herman Lindqvist   Kenneth Andersson, fotboll   Gösta Ekman
  Karen Blixen, Danmark   Leif Boork, ishockey   Hans Wahlgren
  Leif GW Persson   Lennart "Nacka" Skoglund, fotboll   Jake Gyllenhaal, USA
  Lennart Hellsing   Lillebror Nasenius, rally   Jan Molander
  Ray Bradbury, USA   Marie "Billan" Westin, skidor   Jaquline Ramel
  Selma Lagerlöf   Per Bäckman, ishockey   Jezzica Zandén
  Sven-Edvin Salje   Pär Djoos, ishockey   Katarina Ewerlöf
  Sören Olsson   Sixten Jernberg, skidor   Lasse Åberg
Journalist Ann-Britt Ryd Pettersson   Stefan Holm, friidrott   Linus Wahlgren
  Annette Kullenberg   Stefan Pettersson, fotboll   Maggie Gyllenhaal, USA
  Christoffer Barnekow   Stisse Johansson, ishockey   Marika Lagercrantz
  Claes Elfsberg Politiker Anna Kinberg-Batra   Max von Sydow
  Ebba von Sydow   Anne Wibble   Mikael Persbrandt
  Eric Fichtelius   Bengt Westerberg   Niclas Wahlgren
  Erik Hörstadius   Bertil Ohlin   Thomas von Brömssen
  Fredrik Belfrage   Carl B Hamilton   Torsten Lilliecrona
  Gustaf Olivecrona   Fredrik Federly Kyrkan Theofron Muncktell
  Jacob Hård   Gabriel Wikström   Johan Olof Wallin
  Lotta Gröning   Gunnar Hedlund Övrigt Anders Milton, läkare
  Magdalena Ribbing   Gustav Petrén   Anitra Steen, VD Systembolaget
  Mats Knutson   Hjalmar Branting   Arne Geijer, LO-ordförande
Konstnär Anders Zorn   John-Olle Persson   Baltazar von Platen, greve
  Claes Oldenberg   Jimmy Åkesson   Bo Södersten, professor
  Ivan Aguéli   Lisbet Palme   Buzz Aldrin, USA, astronaut
Musiker/sångare Andreas Kleerup   Martti Ahtisarri   Carin Göring
  Charlie Norman   Olof Palme   Carl Michael Bellman, skald
  Helen Sjöholm   Per Edvin Svinhufvud   Dag Hammarskjöld, generalsekreterare FN
  Kalle Moraeus   Stefan Löfvén   Dan Andersson, skald m.m.
  Kris Kläfford   Sven-Erik Österberg   Dan Eliasson, fd polischef Sverige
  Lennie Norman   Sören Thunell   Elisabeth Tarras, hovmarskalk
  Magnus Uggla   Torbjörn Fälldin   Glenn Seaborg, USA, nobelpristagare
  Monica Dominique Entreprenörer m.m. Anders Diös   Harald Edelstam, diplomat
  Povel Ramel   Axel Holstensson, Luxor   Ingrid af Trolle, djurombudsman
  Stakka Bo   Erik Wickman, USA   Jan Rydh, landshövding
  Totte Wallin   Frans H Kockum   Lars Bildman, USA, VD Astra
  Anna-Lotta Larsson   Hakon Swenson, ICA   Olof Molander, teaterchef
  Anne-Sofie von Otter   Ian Wachtmeister   Raol Wallenberg, diplomat m.m.
  Bengt Krantz   Jacob Wallenberg   Rickard Dybeck, fornforskare
  Britt Damberg   Jan Stenbeck   Sten Bergman, biolog
  Jussi Björling   Lars Ramqvist, Ericsson   Stig Bergendorff, regissör
  Kerstin Dellert   Michael Treschow   Svante Nycander, tidningsman
  Kerstin Torborg   Noppe Lewenhaupt   Sven-Ivar Seldinger, läkare (daiolog)
  Lasse Dahlquist   PG Gyllenhammar   Tommy Lindström, chef Rikskrimpolisen
  Loa Falkman Kungliga Elizabeth II av Storbritannien   Wilhelm Wachtmeister, diplomat
  Raymond Björling   Folke Bernadotte   Willy Bergström, vice riksbankschef
  Sigge Fürst   Gustav Vasa    
  Tim Bergling, Avici   Estelle, prinsessa av Sverige    
    TV-personligheter Andreas Forsberg, Arkitekt    
      Bianca Ingrosso, reality-serie    
      Linda Thelenius, Dokusåpadeltagare    
      Lina Axelsson-Kihlbom, Skolledare    
      Lotta Insulander, Advokat    

 

 

Ett litet släktträd med anor från Köping (U):

Två generationers ättlingar till Hansson Peder från Köping i Västmanlands län

Första Generation

1. Hansson Peder 1 föddes år april 1630 i Köpings stad (U). Han dog den 16 april 1694 i Skommarbo Hammar, Skinnskatteberg (U). Bruksskrivare i Skommarbo hammar, Skinnskatteberg (U).

Hansson gifte sig (1) med Olsdotter Arbenia Christina dotter till Helsingius Olaus Arbeni år juli 1659. Olsdotter föddes i Altuna (C). Hon dog år 1675 i Skommarbo hammar, Skinnskatteberg (U).

De fick följande barn:

+ 2 K i. Persdotter Sara föddes år 1664. Hon dog den 12 maj 1737.

+ 3 M ii. Persson Hans föddes år juni 1666. Han dog den 22 juni 1739.

4 K iii. Persdotter Kerstin 2 föddes år maj 1670 i Skommarbo hammar, Skinnskatteberg (U). Hon dog år juli 1670 i Skommarbo Hammar, Skinnskatteberg (U).

+ 5 M iv. Persson Per föddes år augusti 1671. Han dog den 11 november 1740.

6 K v. Persdotter Anna föddes år november 1672 i Skommarbo hammar, Skinnskatteberg (U).

7 K vi. Persdotter Elisabeth föddes år 1673 i Skommarbo hammar, Skinnskatteberg (U).

8 K vii. Persdotter Karin 3 föddes år maj 1674 i Skommarbo Hammar, Skinnskatteberg (U).

Hansson gifte sig (2) med Månsdotter Anna den 26 juni 1677. Anna föddes i Norberg (U).

Andra Generation

2. Persdotter Sara (Hansson) föddes år 1664 i Skommarbo hammar, Skinnskatteberg (U). Hon dog den 12 maj 1737 i Bjursjön, Skinnskatteberg (U).

Persdotter gifte sig med Ersson Lars son till Jönsson Erik och Larsdotter Sara år 1701. Ersson föddes den 10 september 1676 i Bjursjön, Skinnskatteberg (U). Han dog den 24 februari 1740 i Hultebo, Skinnskatteberg (U). Han var bergsman. Bodde i Hultebo/Norra Hultet, Skinnskatteberg (U).

Ersson och Persdotter hade följande barn:

9 M i. Larsson Eric föddes den 28 juni 1701 i Forsbyn, Skinnskatteberg (U). Han dog den 10 januari 1773 i Hultebo, Skinnskatteberg (U).

Larsson gifte sig med Matsdotter Brita 4 dotter till Ersson Mats och Kristoffersdotter Dordi. Matsdotter föddes den 28 juni 1701 i Forsbyn, Skinnskatteberg (U). Hon dog den 12 februari 1738 i Hultebo, Skinnskatteberg (U).

10 K ii. Larsdotter Sara föddes den 4 januari 1703 i Hultebo, Skinnskatteberg (U).

Larsdotter gifte sig med Larsson Nils år 1727 i Skinnskatteberg (U). Larsson föddes år juni 1686 i Sunnanfors, Skinnskatteberg (U).

11 K iii. Larsdotter Brita föddes den 10 april 1709 i Hultebo, Skinnskatteberg (U).

3. Persson Hans 5 (Hansson) föddes år juni 1666 i Skommarbo hammar, Skinnskatteberg (U). Han dog den 22 juni 1739 i Korslången, Malingsbo (W). Hammarsmed i Korslången, Malingsbo (W). "Var blind i 14 år, bröstsjuk".

Persson gifte sig med Persdotter Anna 6 . Anna föddes i Åbro, Lindesberg (T).

De fick följande barn:

12 K i. Hansdotter Brita 7 föddes den 10 april 1704.

13 M ii. Hansson Hans 8 föddes den 22 maj 1706 i Nyfors, Malingsbo (W). Han dog den 3 juli 1741 i Bysmedjan, Norrbärke (W). Han var hammarsmed.

Hans gifte sig med Matsdotter Margareta 9 den 8 oktober 1727 i Malingsbo (W). Margareta föddes i Nyfors, Malingsbo (W).

14 K iii. Hansdotter Kerstin 10 föddes den 13 maj 1708.

5. Persson Per 11 (Hansson) föddes år augusti 1671 i Skommarbo hammar, Skinnskatteberg (U). Han dog den 11 november 1740 i Korslångens smedja, Malingsbo (W). Han var hammarsmed i Korslången, Malingsbo (W).

Persson gifte sig (1) med Andersdotter Brita den 8 december 1695. Andersdotter föddes i Gäfvebo, Skinnskatteberg (U).

De fick följande barn:

15 M i. Persson Johan 12 föddes år oktober 1696 i Korslångs hammare, Malingsbo (W).

16 M ii. Persson Anders föddes den 1 februari 1698 i Gäfvebo, Skinnskatteberg (U).

17 K iii. Persdotter Margareta föddes år 1704 i Korslångens smedja, Malingsbo (W). Hon dog den 26 juli 1783 i Bornholm, Malingsbo (W).

Persdotter gifte sig med Simonsson Jacob 13 . Jacob föddes år 1704. Han dog år 1767 i Bornholm, Malingsbo (W).

18 M iv. Persson Hans föddes år 1707 i Korslångens smedja, Malingsbo (W).

19 M v. Persson Pysslare Per 14 föddes år 1712 i Korslångens smedja, Malingsbo (W). Han dog år 1775 i Malingsbo bruk, Malingsbo (W).

Persson gifte sig med Larsdotter Anna år 1736. Larsdotter föddes år 1719.

20 M vi. Persson Pysslare Lars 15 föddes år 1715 i Korslångens smedja, Malingsbo (W). Han dog den 16 mars 1784 i Malingsbo bruk, Malingsbo (W).

Persson gifte sig (1) med Olofsdotter Anna den 28 september 1735. Olofsdotter föddes den 18 februari 1707 i Närsjön, Norrbärke (W). Hon dog den 25 februari 1777 i Malingsbo bruk, Malingsbo (W).

Persson gifte sig (2) med Mickelsdotter Katarina den 28 september 1777. Mickelsdotter föddes år 1717.

Persson gifte sig (2) med Hansdotter Karin den 6 juni 1703. Hansdotter föddes år 1673 i Malingsbo bruk, Malingsbo (W). Hon dog den 16 februari 1748 i Korslångens smedja, Malingsbo (W).

 

Några generationer vallonska anor

Ättlingar till Poncelet Bovin

Första Generation

1. Bovin Poncelet 1,2  dog år 1667 i Blixterboda, Fellingsbro (T).

Han var mästersmältare i Blixterboda, Fellingsbro (T). Skrev kontrakt i Sedan 4/6 1620 och kom samma år till Finspång (E).

Poncelet gifte sig (1) med Bourguignon Elisabeth 3,4 .

De fick följande barn:

+            2 K         i.  Boweng Margareta  dog år augusti 1729.

               3 M        ii.  Boweng Paul 5 . Kolare i Fellingsbro (T). Bodde 1651 i Sparsta, 1654-60 vid Österhammar och 1672 -73 i Åby kolartorp, alla plaserna i Fellingsbro (T).

Paul gifte sig med NN Ingeborg 6  den 13 februari 1648 i Fellingsbro (T).

+            4 M       iii.  Bovin Johan .

+            5 M       iv.  Boweng Isak  föddes år 1636.

Poncelet gifte sig (2) med NN Ingrid 7 .

Bosatt i Blixterboda, Fellingsbro (T).

Poncelet och Ingrid hade följande barn:

6            K v. Boweng Marina 8  föddes år december 1642 i Felloingsbro (T). Döpt 4/12 1642.

7           M vi. Boweng Jakob 9  föddes år februari 1647 i Finnåker, Fellingsbro (T). Döpt 7/2 1647.

Andra Generation

2. Boweng Margareta 10,11  (Poncelet) dog år augusti 1729 i Bernshammar, Hed (U).

Margareta gifte sig med Michelsson Claes 12  son till Grignard Michael den 14 april 1669 i Fellingsbro (T). Claes dog år 1684/1692. Hammarsmedsmästare i Finnåker, Fellingsbro (T). Död mellan 1684 och 1692 (Fellingsbro AI:3D s.94).

 Claes och Margareta hade följande barn:

8           M i. Klasson Isak 13 .

+            9 M        ii.  Klasson Johan  föddes år mars 1670.

+          10 K        iii.  Klasdotter Elisabeth  föddes år 1675.

+          11 M       iv.  Klasson Klas  föddes år februari 1680.

+          12 M       v.  Klasson Henrik  föddes den 3 december 1682. Han dog den 29 juli 1754.

             13 M       vi.  Klasson Karl 14  föddes den 22 november 1685 i Åby bruk, Fellingsbro (T).

       4. Bovin Johan 15  (Poncelet). Kolare, krögare i Fellingsbro (T).

Johan gifte sig (1) med Ersdotter Anna 16  den 27 september 1657 i Fellingsbro (T). Anna dog år 1668 i Fellingsbro (T). Bosatt i Österhammar, Fellingsbro (T).

Johan och Anna hade följande barn:

14          K i. Johansdotter Bovin Marit 17  föddes år februari 1661 i Österhammar, Fellingsbro (T). Döpt 24/2 1661.

 Johan gifte sig (2) med NN Ingrid 18  den 14 april 1669 i Fellingsbro (T). Ingrid föddes i Norlunda, Fellingsbro (T).

 De fick följande barn:

 15         M ii. Johansson Boweng Anders 19  föddes år november 1672 i Fellingsbro (T). Döpt 3/11 1672.

5. Boweng Isak 20,21,22  (Poncelet) föddes år 1636 i Blixterboda, Fellingsbro (T). Hammarsmed, smältare. Arbetar 1678-79 vid Marnäs, Norrbärke (W), 1683-84 vid Hagges bruk, Norrbärke (W), 1689-93 vid Klenshyttan, Grangärde (W) och 1696-98 vid Gonäs, Grangärde (W).

Isak gifte sig med Andersdotter Karin 23,24  den 23 september 1666 i Norrbärke (W). Karin föddes i Narvegården, Norrbärke (W).

De fick följande barn:

16          K i. Isaksdotter Boweng Kerstin 25,26  föddes år juli 1667 i Hagge bruk, Norrbärke (W). Döpt 7/7 1667.

17          K ii. Isaksdotter Boweng Sara 27,28  föddes år december 1668 i Morgården, Norrbärke (W). Döpt 13/12 1668.

18          K iii. Isaksdotter Boweng Karin 29,30,31  föddes år januari 1671 i Morgården, Norrbärke (W). Döpt 22/1 1671.

+          19 K       iv.  Isaksdotter Boweng Ingrid  föddes år januari 1674. Hon dog den 28 december 1752.

20          K v. Isaksdotter Boweng Margareta 32,33,34,35,36  föddes år januari 1678 i Marnäs, Norrbärke (W). Hon dog den 18 december 1771 i Hvinarn, Norrbärke (W). Döpt 27/1 1678. Blind.

21         M vi. Isaksson Boweng Anders 37,38,39  föddes den 6 december 1681 i Ludvika bruk, Grangärde (W). Flyttar eventuellt till Fellingsbro (T).

22         M vii. Isaksson Boweng Johan 40,41  föddes år mars 1684 i Narvegården, Norrbärke (W.

Tredje Generation

9. Klasson Johan 42  (Margareta Boweng, Poncelet) föddes år mars 1670 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T). Döpt 13/3 1670.

Johan gifte sig med NN .

De fick följande barn:

23         M i. Johansson Johan 43  föddes den 10 augusti 1694 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T).

+          24 M        ii.  Johansson Klas  föddes den 16 december 1696. Han dog den 22 maj 1742.

10. Klasdotter Elisabeth 44  (Margareta Boweng, Poncelet) föddes år 1675 i Storbo, Fellingsbro (T). Döpt 2/6 1675.

Elisabeth gifte sig med Jönsson Samuel 45  den 19 augusti 1706 i Fellingsbro (T). Samuel föddes år 1674. Han dog år december 1712 i Storbo bruk, Fellingsbro (T). Döpt 21/12 1712. Hammarsmed i Storbo hammare, Fellingsbro (T).

Samuel och Elisabeth hade följande barn:

25          K i. Samuelsdotter Anna Catarina 46  föddes den 12 maj 1707 i Storbo bruk, Fellingsbro (T).

+          26 M        ii.  Samuelsson Klas  föddes den 8 november 1711. Han dog den 1 juli 1740.

11. Klasson Klas 47,48  (Margareta Boweng, Poncelet) föddes år februari 1680 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T). Bosatt i Ekeby hammare, Fellingsbro (T). Troligen den Klas som får sonen Henrik 1717. Kan vara identisk med "blinde Clas" i Vässlingby 1728 (Fellingsbro AI:8 s.273), Örjan Hedenberg, Smedskivan nr 6. [Klas Andersson anges också som trolig far till Henrik Ekman, enl. Sven Myhl. Se även Klas Johansson om detta. Mästersven vid Bofors 1692-1704, vid Kortfors 1705-34. Enl. Örjan Hedenberg hette denna familj Hane!]

Klasson gifte sig med Svensdotter Anna 49  den 23 maj 1716 i Fellingsbro (T). Bosatt i Fellingsbro (T).

Klasson och Anna hade följande barn:

+          27 M        i.  Klasson-Ekman Henrik  föddes den 4 juli 1717. Han dog den 7 juli 1771.

12. Klasson Henrik 50,51  (Margareta Boweng, Poncelet) föddes den 3 december 1682 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T). Han dog den 29 juli 1754 i Karmansbo, Hed (U).

Hammarsmedsmästare i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T). Död av ålderdomsbräcklighet.

Henrik gifte sig med Henriksdotter Schult Elisabeth 52,53,54  år 1709. Schult föddes år februari 1686 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T). Hon dog den 11 januari 1765 i Norrhammar, Hed (U).

Henrik och Schult hade följande barn:

+          28 M        i.  Henriksson Jakob  föddes den 6 mars 1711. Han dog den 6 mars 1781.

+          29 K        ii.  Henriksdotter Margareta  föddes den 20 november 1713. Hon dog den 9 november 1744.

+          30 M       iii.  Henriksson Henrik  föddes den 8 juli 1719. Han dog den 25 september 1795.

31         M iv. Henriksson Johan 55  föddes den 6 maj 1721 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T).

32         M v. Henriksson Daniel 56  föddes den 6 maj 1721 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T).

+          33 M       vi.  Henriksson Klas  föddes den 2 november 1722. Han dog den 1 februari 1773.

34         M vii. Henriksson Peter 57  föddes den 27 oktober 1725 i Bernshammar, Hed (U). Han dog den 19 maj 1726 i Bernshammar, Hed (U).

19. Isaksdotter Boweng Ingrid 58,59,60,61  (Isak Boweng, Poncelet) föddes år januari 1674 i Marnäs, Norrbärke (W). Hon dog den 28 december 1752 i Hvinarn, Norrbärke (W). Döpt 1/2 1674.

Boweng gifte sig med Jonsson Lars 62,63  år 1703 i Norrbärke (W). Lars föddes år 1675. Han dog den 27 november 1761 i Hvinarn, Norrbärke (W).

De fick följande barn:

+          35 M        i.  Larsson Isak  föddes den 16 mars 1708.

36          K ii. Larsdotter Kerstin 64  föddes den 10 september 1710 i Hvinarn, Norrbärke (W).

37          K iii. Larsdotter Margareta 65  föddes den 19 april 1713 i Hvinarn, Norrbärke (W).

38          K iv. Larsdotter Anna 66  föddes den 9 januari 1717 i Hvinarn, Norrbärke (W).

Fjärde Generation

24. Johansson Klas 67  (Johan Klasson, Margareta Boweng, Poncelet) föddes den 16 december 1696 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T). Han dog den 22 maj 1742 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T). Smed i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T).

Klas gifte sig med Andersdotter Anna 68  den 24 september 1721 i Felloingsbro (T). Anna föddes år 1695. Hon dog år juli 1768 i Finnåker, Fellingsbro (T). Död av gulsot.

Klas och Anna hade följande barn:

39         M i. Klasson Johan 69  föddes den 7 juni 1722 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T). Han dog den 14 februari 1756 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T). Mästersven i Kåfalla bruk, Fellingsbro (T). Död av hetsig sjukdom.

Johan gifte sig (1) med Nilsdotter Anna 70  den 1 november 1744 i Fellingsbro (T). Anna dog den 29 juli 1745 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T). Johan gifte sig (2) med Olofsdotter Kihlberg Maria 71  den 19 mars 1750 i Fellingsbro (T). Kihlberg föddes år 1721. Hon dog den 11 april 1807 i Storbo bruk, Fellingsbro (T).

40         M ii. Klasson Anders 72  föddes den 8 februari 1724 i Söderby Hammare, Fellingsbro (T). Han dog år 1779 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T).

Anders gifte sig med Hansdotter Karin 73  den 3 februari 1751 i Fellingsbro (T). Karin föddes år 1726 i Skabo by, Västra Skedvi (U). Hon dog den 15 januari 1799 i Grönbo bruk, Fellingsbro (T). Död av magvärk.

41          K iii. Klasdotter Greta 74  föddes den 9 april 1727 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T). Hon dog den 2 augusti 1757 i Storbo bruk, Fellingsbro (T).

Greta gifte sig med Persson Kåberg Olof  den 16 juni 1751 i Fellingsbro (T). Kåberg föddes den 25 oktober 1726 i Kåfalla bruk, Fellingsbro (T). Han dog den 23 december 1790 i Storbo bruk, Fellingsbro (T). Hammarsmedsmästare i Kåfalla bruk, Fellingsbro (T).

42         M iv. Klasson Jakob 75  föddes den 4 september 1730 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T). Han dog den 12 oktober 1810 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T). Död av ålderdomssvaghet.

Jakob gifte sig (1) med Persdotter Anna 76  den 11 oktober 1752 i Fellingsbro (T). Anna föddes år 1730 i Nora bfs (T). Hon dog den 6 september 1781 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T). Död av lungsot.

Jakob gifte sig (2) med Nilsdotter Anna 77  den 27 oktober 1782 i Fellingsbro (T). Anna föddes år 1754 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T).

43         M v. Klasson Per 78  föddes år 1733 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T). Han dog den 2 juli 1782 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T). Mästersven, smed.

Per gifte sig med Olofsdotter Anna 79  den 16 september 1753 i Fellingsbro (T). Anna föddes år 1721 i Ljusnarsberg (T). Hon dog den 1 augusti 1793 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T). Död av ålderdomsbräcklighet.

26. Samuelsson Klas 80  (Elisabeth Klasdotter, Margareta Boweng, Poncelet) föddes den 8 november 1711 i Storbo hammare, Fellingsbro (T). Han dog den 1 juli 1740 i Flerohopps bruk, Madesjö (H). Mästersven.

Klas gifte sig med NN .

De fick följande barn:

44         M i. Klasson Abraham 81  föddes den 6 oktober 1739 i Flerohopps bruk, Madesjö (H). Han dog den 14 oktober 1739 i Flerohopps bruk, Madesjö (H).

27. Klasson-Ekman Henrik 82,83,84  (Klasson Klas, Margareta Boweng, Poncelet) föddes den

4 juli 1717 i Ekeby hammare, Fellingsbro (T). Han dog den 7 juli 1771 i Storfors, Kroppa (S). Patronymikon Klasson kommer från vb. Arbetade 1736 åt Olof Åberg vid Vedevågs bruk, Linde lfs. Enl. mtl knivsmed vid Storfors gård 1739-40. Antogs genom kontrakt 10/9 1740, för Storfors Bruk av förvaltaren Carl Arendt Jerelström, till mästare vid Storfors nyanlagda knippsmedja, till en början bosatt i Lillefors, fick 1748 åt sig upplåten hälften i 1/4-dels bergsskattetorpet Fallet mot årligt arrende. Mästarebrev 1759. Efterträddes 1770 av sonen Johan f. 1745, som redan från 1766 haft det egentliga ansvaret för snedjan. Namnet Ekman troligen taget från Ekeby hammare.

Klasson-Ekman gifte sig med Johansdotter Maria 85,86  dotter till Kristoffersson Johan och Ersdotter Karin den 1 juli 1739 i Dalkarlshyttan, Lindesbergs Lfs (T). Johansdotter föddes den 2 oktober 1716 i Ö. Bohr, Lindesbergs bergsförsamling (T). Hon dog den 7 november 1795 i Kroppa (S). (uppgiften om födelsetid och plats ej säker)

Klasson-Ekman och Johansdotter hade följande barn:

45          K i. Ekman Anna Cajsa 87  föddes den 28 september 1740 i Storfors, Kroppa (S). Hon dog den 24 januari 1809 i Mölnbacka, Nedre Ullerud (S).

46          K ii. Ekman Anna Cajsa  föddes den 24 februari 1743 i Storfors, Kroppa (S), Sverige. Hon dog den 24 januari 1809 i Mölnbacka, Nedre Ullerud (S), Sverige.

47         M iii. Ekman Johan 88  föddes år 1745 i Storfors, Kroppa (S). Han dog den 7 april 1805 i Fallet, Storfors bruk, Kroppa (S). Han står noterad som Knippsmed på Storfors Bruk, fallet.

Ekman gifte sig med Larsdotter Lena 89,90  dotter till Andersson Lars och Jonsdotter Marie den 29 september 1766 i Storfors, Kroppa (S). Larsdotter föddes år 1747 i Kroppa (S). Hon dog den 13 mars 1824 i Storfors, Kroppa (S).

48          K iv. Ekman Stina  föddes år 1747 i Storfors, Kroppa (S).

49         M v. Ekman Claes  föddes den 8 oktober 1749 i Storfors, Kroppa (S).

50         M vi. Henriksson Ekman Magnus  föddes den 8 oktober 1749 i Storfors, Kroppa (S). Han dog den 3 juni 1815 i Gustavsström, Gåsborn (S).

51         M vii. Ekman Henrik  föddes den 19 januari 1752 i Fallet, Storfors bruk, Kroppa (S). Han dog den 26 juli 1787 i Liljendal, Rämmen (S).

Ekman gifte sig med Jamsdotter Gevert Anna Lena . Jamsdotter föddes den 2 december 1757 i Geijersholms bruk, Norra Råda (S).

52         M viii. Ekman Eric  föddes den 17 maj 1754 i Fallet, Storfors bruk, Kroppa (S) .

53         M ix. Ekman Christian  föddes den 17 maj 1754 i Fallet, Storfors bruk, Kroppa (S). Han dog den 24 januari 1755 i Kroppa (S).

28. Henriksson Jakob 91,92,93,94  (Henrik Klasson, Margareta Boweng, Poncelet) föddes den 6 mars 1711 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T). Han dog den 6 mars 1781 i Norrhammar, Hed (U). Mästersmed i Norrhammar, Hed (U).

Jakob gifte sig med Johansdotter Galon Margareta 95,96,97  i Hed (U). Galon föddes den 26 maj 1717 i Holmshammar, Hed (U). Hon dog den 8 april 1789 i Norrhammar, Hed (U).

Jakob och Galon hade följande barn:

54          K i. Jakobsdotter Elisabeth 98  föddes den 19 september 1738 i Norrhammar, Hed (U). Hon dog den 24 november 1738 i Norrhammar, Hed (U). Förkvavd i sängen hos sin moder.

55          K ii. Jakobsdotter Norrström Helena 99  föddes den 30 september 1739 i Norrhammar, Hed (U). Hon dog den 25 november 1802 i Forsbacka, Valbo (X).

Norrström gifte sig med Kohlström Erik 100  den 19 oktober 1762 i Hed (U). Erik föddes år 1740. Han dog den 20 december 1788 i Forsbacka, Valbo (X). Hammarsmedsmästare. Död av feber.

56         M iii. Jakobsson Norrström Johan 101  föddes den 19 december 1741 i Norrhammar, Hed (U). Han dog den 23 oktober 1809 i Norrhammar, Hed (U). Han var mästersmed.

Norrström gifte sig med Bernström Anna Catarina 102  den 6 oktober 1776 i Hed (U). Anna föddes den 4 september 1749 i Bernshammar, Hed (U). Hon dog den 5 oktober 1810 i Holmsbacke, Hed (U). Död av magplågor.

57          K iv. Jakobsdotter Margareta 103  föddes den 29 januari 1744 i Norrhammar, Hed (U). Hon dog den 20 februari 1745 i Norrhammar, Hed (U). Död av kopporna.

58         M v. Jakobsson Jakob 104  föddes den 14 februari 1746 i Norrhammar, Hed (U). Han dog den 15 juli 1746 i Norrhammar, Hed (U). Död av bröstvärk.

59         M vi. Jakobsson Norrström Henrik 105,106,107  föddes den 17 mars 1747 i Norrhammar, Hed (U). Han dog den 1 december 1820 i Viråns bruk, Björkvik (D). Hammarsmedsmästare.

Jakobsson gifte sig med Ersdotter Brita 108,109,110 . Brita föddes år 1744 i Gunnilbo (U). Hon dog den 21 juni 1831 i Viråns bruk, Björkvik (D).

60          K vii. Jakobsdotter Greta 111  föddes den 6 januari 1750 i Norrhammar, Hed (U). Hon dog den 13 januari 1750 i Norrhammar, Hed (U).

61          K viii. Jakobsdotter Greta Lisa 112  föddes den 27 juli 1752 i Norrhammar, Hed (U). Hon dog den 30 september 1813 i Hed (U).

Greta gifte sig med Andersson Hedström Johan 113  den 23 oktober 1791 i Hed (U). Hedström föddes den 23 januari 1765 i Sonmora, Hed (U). Han dog den 18 september 1827 i Emthyttan, Skinnskatteberg (U). Klensmed i Karmansbo bruk, Skinnskatteberg (U). Död av vattusot.

62         M ix. Jakobsson Norrström Jakob 114  föddes den 19 januari 1756 i Norrhammar, Hed (U). Han dog den 19 februari 1809 i Bernshammar, Hed (U). Mästersmed. Död av utsot och feber.

Norrström gifte sig (1) med Wahlqvist Brita Maria 115  den 11 oktober 1781 i Hed (U). Brita föddes den 15 december 1757 i Bernshammar, Hed (U). Hon dog den 17 oktober 1788 i Bernshammar, Hed (U). Död av bröstsjuka o barnsbörd.

Norrström gifte sig (2) med Andersdotter Sara 116  den 24 maj 1789 i Hed (U). Sara föddes den 5 juni 1769 i Valbricka, Bro (U). Hon dog den 17 mars 1808 i Bernshammar, Hed (U). Död av barnsbörd.

63         M x. Jakobsson Norrström Peter 117  föddes den 5 augusti 1759 i Norrhammar, Hed (U). Han dog den 9 mars 1822 i Krämbols bruk, Östra Vingåker (D). Mästersmed. Död av lungsot.

Norrström gifte sig med Dybeck Christina Elisabeth 118  den 17 oktober 1784 i Hed (U). Christina föddes den 27 maj 1760 i Kåfalla bruk, Fellingsbro (T). Hon dog den 24 november 1817 i Krämbols bruk, Östra Vingåker (D).

64         M xi. Jakobsson Norrström Karl 119  föddes den 31 maj 1762 i Norrhammar, Hed (U). Han dog den 23 maj 1763 i Norrhammar, Hed (U). Död av kopporna.

29. Henriksdotter Margareta 120  (Henrik Klasson, Margareta Boweng, Poncelet) föddes den 20 november 1713 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T). Hon dog den 9 november 1744 i Holmshammar, Hed (U).

Margareta gifte sig med Kristiansson Holst Kristian 121  den 22 maj 1738 i Hed (U). Holst föddes den 25 juni 1710 i Karmansbo, Hed (U). Han dog den 19 mars 1749 i Karmansbo, Hed (U). Hammarsmedsmästare i Karmansbo, Hed (U).

Holst och Margareta hade följande barn:

65          K i. Kristiansdotter Holst Catarina 122  föddes den 3 maj 1739 i Karmansbo, Hed (U). Hon dog den 3 mars 1740 i Karmansbo, Hed (U).

66          K ii. Kristiansdotter Holst Catarina 123  föddes den 25 november 1740 i Karmansbo, Hed (U). Hon dog den 11 december 1740 i Karmansbo, Hed (U).

67         M iii. Kristiansson Holst Kristian 124  föddes den 8 maj 1742 i Karmansbo, Hed (U). Han dog den 25 juli 1742 i Karmansbo, Hed (U).

68          K iv. Kristiansdotter Holst Christina 125  föddes den 8 maj 1742 i Karmansbo, Hed (U). Hon dog den 8 augusti 1742 i Karmansbo, Hed (U).

69          K v. Kristiansdotter Holst Margareta 126  föddes den 16 november 1743 i Holmshammar, Hed (U).

30. Henriksson Henrik 127  (Henrik Klasson, Margareta Boweng, Poncelet) föddes den 8 juli 1719 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T). Han dog den 25 september 1795 i Bernshammar, Hed (U). Han var mästersven.

Henrik gifte sig med Henriksdotter Catarina 128  den 7 oktober 1743 i Hed (U). Catarina föddes den 20 februari 1715 i Flodhammar, Skinnskatteberg (U). Hon dog den 23 januari 1770 i Norrhammar, Hed (U). "warit krämpig i flera år och plågats af moderpassioner".

Henrik och Catarina hade följande barn:

70          K i. Henriksdotter Bernström Elisabeth 129  föddes den 25 oktober 1744 i Bernshammar, Hed (U). Hon dog den 22 maj 1789 i Norrhammar, Hed (U). Död av lungsot.

Henriksdotter Bernström Elisabeth gifte sig med Hansson Orre Olov 130  den 1 oktober 1775 i Hed (U). Orre föddes den 8 maj 1746 i Norra Thulinge, Hed (U). Han dog den 19 november 1803 i Norrhammar, Hed (U). Hammarsmed i Norrhammar, Hed (T). Död av lungsot.

71         M ii. Henriksson Bernström Henrik 131  föddes den 10 november 1746 i Bernshammar, Hed (U). Han dog den 15 april 1784 i Norrhammars bruk, Hed (U). Han var smeddräng. Ogift.

72          K iii. Henriksdotter Greta Stina 132  föddes den 20 juni 1749 i Bernshammar, Hed (U). Hon dog den 29 december 1753 i Karmansbo, Hed (U). Hon var ogift.

73          K iv. Henriksdotter Catarina 133  föddes den 21 oktober 1751 i Karmansbo, Hed (U). Hon dog den 8 juli 1752 i Karmansbo, Hed (U).

74          K v. Bernström Brita Cajsa 134  föddes den 24 oktober 1753 i Karmansbo, Hed (U). Hon dog den 23 november 1753 i Karmansbo, Hed (U).

75         M vi. Henriksson Jakob 135  föddes den 6 juni 1755 i Karmansbo, Hed (U). Han dog den 10 december 1770 i Norrhammars bruk, Hed (U).  Han var hammarsmed, död av slag.

76          K vii. Henriksdotter-Bernström Greta Stina 136,137  föddes den 16 juni 1758 i Norrhammar, Hed (U). Hon dog den 27 maj 1828 i Bockhammar, Gunnilbo (U). Död av lungsot.

Greta gifte sig (1) med Gabrielsson-Syhl Lars 138  son till Andersson-Syhl Gabriel och Hansdotter Carin den 7 oktober 1781 i Hed (U). Gabrielsson-Syhl föddes den 27 juni 1761 i Ludvika bruk, Grangärde (W). Han dog den 18 september 1795 i Bernshammar, Hed (W). Hammarsmedsmästare i Bernshammar, Hed (U).

Greta gifte sig (2) med Isaksson Spännare Mats 139  den 6 november 1796 i Hed (U). Spännare föddes den 2 juli 1769 i Färna bruk, Gunnilbo (U).

33. Henriksson Klas 140  (Henrik Klasson, Margareta Boweng, Poncelet) föddes den 2 november 1722 i Bernshammar, Hed (U). Han dog den 1 februari 1773 i Holmshammar, Hed (U). Han var hammarsmed.

Klas gifte sig med Johansdotter Hedvig 141  den 17 september 1748 i Hed (U). Hedvig föddes den 2 november 1722 i Bernshammar, Hed (U). Hon dog den 21 februari 1773 i Holmshammar, Hed (U). Ur dödbok: "D. 23 Novembris förledet åhr timade henne den olyckan, att då hon skulle gå öfwer smala spången wid Holmshammaren kom hastigt en wäderihl och tog henne på sidan så att hon halkade ner i strömmen och omkom. Blef med flit efterletad så länge wattnet ej war tilfrusit men kunde ingenstädes igenfinnas. Förleden Påskadag mot aftonen blef hon funnen fastnad wid utskifsluckorna i Nyhammarsån, och strax uptagen och hemförd." Begravd 26 april 1772.

Klas och Hedvig hade följande barn:

77          K i. Klasdotter Elisabeth 142  föddes den 22 maj 1750 i Kåfalla, Fellingsbro (T).

78         M ii. Klasson Henrik 143  föddes den 24 november 1753 i Kåfalla, Fellingsbro (T).

79          K iii. Klasdotter Catarina 144  föddes den 22 juli 1757 i Kåfalla, Fellingsbro (T). Hon dog den 30 april 1758 i Nyhammar, Hed (U). Död av kopporna.

80          K iv. Klasdotter Lena Catarina 145  föddes den 13 juli 1759 i Nyhammar, Hed (U).

81         M v. Klasson Norrström Johan 146  föddes den 11 januari 1763 i Bernshammar, Hed (U). Han dog den 1 maj 1818 i Forssjö bruk, Stora Malm (D). Mästersven. Död av bröstfeber.

Norrström gifte sig med Wahlqvist Stina Maria 147  den 30 september 1787 i Hed (U). Stina föddes den 16 april 1768 i Bernshammar, Hed (U). Hon dog den 7 februari 1815 i Forssjö, Stora Malm (D).

82         M vi. Klasson Jakob 148  föddes den 23 juni 1766 i Bernshammar, Hed (U).

83         M vii. Klasson Abraham 149  föddes den 2 februari 1770 i Holmshammar, Hed (U). Mästersven i Håkanbo, Ramsberg (T).

Abraham gifte sig med Johansdotter Catarina 150  den 10 september 1802 i Ramsberg (T).

35. Larsson Isak 151,152,153  (Boweng Ingrid Isaksdotter, Isak Boweng, Poncelet) föddes den 16 mars 1708 i Hvinarn, Norrbärke (W).

Isak gifte sig med Ersdotter Elisabeth 154  år 1734 i Norrbärke (W). Elisabeth föddes år 1702. Hon dog den 9 juli 1772 i Hvinarn, Norrbärke (W).

De fick följande barn:

84          K i. Isaksdotter Ingrid 155  föddes den 5 oktober 1735 i Hvinarn, Norrbärke (W). Hon dog år 1735 i Hvinarn, Norrbärke (W).

85         M ii. Isaksson Lars 156  föddes den 12 mars 1737 i Hvinarn, Norrbärke (W). Han dog år 1737 i Hvinarn, Norrbärke (W).

86          K iii. Isaksdotter Elisabeth 157  föddes den 15 januari 1739 i Hvinarn, Norrbärke (W).

87         M iv. Isaksson Erik 158  föddes den 25 mars 1741 i Hvinarn, Norrbärke (W). Han dog den 28 mars 1741 i Hvinarn, Norrbärke (W).

88         M v. Isaksson Johan 159,160  föddes den 16 december 1742 i Hvinarn, Norrbärke (W).

Johan gifte sig med Persdotter Kerstin 161,162,163  år 1770 i Hvinarn, Norrbärke (W). Kerstin föddes år 1748.

89         M vi. Isaksson Isak 164  föddes den 3 oktober 1746 i Hvinarn, Norrbärke (W).

90          K vii. Isaksdotter Catarina 165,166,167  föddes år 1747 i Hvinarn, Norrbärke (W). De flyttar till Wika (W). In till Prästhyttan i Hedemora (W) den 30/10 1798 från Västerås (U). De flyttar 25/11 1799 till Wika (W).

Catarina gifte sig med Ersson Erik 168,169  år april 1777 i Hvinarn, Norrbärke (W). Erik föddes den 25 oktober 1751 i Norrbärke (W). Han är stalldräng.

 

 


Jag är medlem i:

Västra Mälardalens Släktforskare (vilken jag och Börje Hallberg var initiativtagare till och startade).

Övrig forskning:

JAG HAR VÄRLDENS STÖRSTA HANDSKRIVNA AN- OCH SLÄKTTRÄD!?

Karmansbo smedja

Handskrivet an- och släktträd av Jan Hultberg

Karmansbo smedja

Har uppgifter på omkring 200 - 250 000 nära och avlägsna släktingar i Sverige samt i USA, Canada, Mexico, Danmark, Finland, Norge och Frankrike. 

Släktforskardagarna 23-25 augusti 2013 i Köping

Jag medverkade på Släktforskardagarna 23-25 augusti 2013 i Köping och visade då upp an- och släktträdet som innehåller 42 000 personer.

E-post:  Jan Hultberg