Här är ett axplock på 961 personer boende i Köpings kommun som har gemensamma anor med våra barn
Alla är sorterade på efternamn

{tab title="A"}

Abrahamsson Kerstin
Abrahamsson Mattias
Ackesten Suzanne 
Adolfsson Gullveig 
Agrell Björn
Ahl Gunnar
Ahlgren Richard
Ahlm Rolf
Ahlqvist Ann-Katrin
Ahrnstedt Torbjörn 
Albinsson Christina
Albinsson Tom
Albinsson Tova
Alendal Monica
Alfredsson Rune
Alm Anneli
Alm Magnus
Almgren Ann-Charlotte
Almqvist Urban
Alriksson Jesper
Alverhag Karin 
Alvervik Anette
Anders Diane 
Andersen Stefan
Andersson Anders
Andersson Ann-Christin
Andersson Bo "Bojje"
Andersson Fia
Andersson Jan
Andersson Janet
Andersson Joakim "Jocke"
Andersson Maj
Andersson Maria 
Andersson Tommy 
Andersson Tony
Andersson Örjan 
Andreasson Pia
Andrén Thomas 
Aneheim Bo
Antfolk Mikael
Appelqvist Maj
Appeltofft Per
Arnelind Mats
Arninger Peter 
Aronelius Forsberg Ylva
Arpi Nils
Arvidsson Annika
Arvidsson Jan
Arvidsson Roger
Asplund Eva
Asplund Pär
Augustsson Marianne
Austad Harriet Elisabeth 
Axelsson Jan
Axelsson Mathias
Axelsson Michael
Axelsson Mårten
Axelsson Per
Axelsson Urban 
Axén Maria

{tab title="B"}

Back Åke
Backlund Amanda
Backman Thomas
Backström Göran 
Barkelius Isak
Barrow Gudrun 
Baurén Fredrik
Becker Jan
Beijer Kjell
Bejefalk Roger
Belfrage Björn
Bellviken Klahr Ingela
Bengtsson Annelie
Bengtsson Elisabeth
Berg Carl
Berg Eva
Berg Jan 
Berg Lena
Berg Per-Erik 
Bergdahl Mats 
Bergehäger Kjell
Bergendal Magnus
Berggren Jenny
Berggren  Torbjörn 
Berglind Anders
Berglund Ove
Bergman Lars Erik
Bergman Maria
Bergqvist Elsy
Bergqvist Jan
Bergqvist Kent
Bergsten Kurt
Bergström Håkan
Bergström Per
Bergström Tommy
Bernhardsson Mikael
Bertilsson Kenneth
Binbach Cecilia
Bircanin Kristian
Bjurenvall Anders
Bjurenvall Gunnel
Björk  Sören 
Björk Håkan 
Björklind Patrik
Björklind Stefan "Nutte"
Björnfot Anette
Björnsson Mattias
Björs Maria
Bjöör Karin
Bladh Marie-Louise
Blixt  Kent
Blixt Kerstin
Blixt Forsström Nina
Blom Jörgen
Blom-Gardell Sigrid
Blomberg Ester
Blomberg Monica 
Blomdahl Robert
Blomqvist Lawner Ulrika
Blomqvist Marita
Blomqvist Peter
Blücher Benny
Boman Anna
Boman Mats
Borell Hans Gösta
Borg Lars-Benny
Borgenvik Ewy
Borgström Natalie
Brehmer Christer
Broberg Peter 
Brolin Pontus
Brorsson Thomas
Broström Ingegerd
Broström Johnny
Burén Annelie
Bylén Stefan
Bågenfors Binnie
Bäck Andreas
Bäck Charlotte
Bäck Åsa 
Bäckwall  Mats-Ola 
Bärehag Peter

{tab title="C - F"}

Cabander Rolf
Callin Lars
Campner Ulf
Carlberg Lars Erik
Carlbom Lena
Carling Inger
Carlström Leif
Carnestam Lars 
Cassé Susanne
Cordts Peter
Dahlberg Sam
Dahlin Göran 
Dahlqvist Annika
Damberg Jörgen 
Damberg Magnus
Danielsson Margit
Danielsson Mats
Dennbrink Björn
Douhan Peter
Dovholt Liselotte
Drigoris Annette
Düring Stefan
Dömstedt Tommy
Egeberg Staffan
Egerth Lennart
Einan Pernilla
Ek Marcus
Ekberg Mats
Ekelund Anders
Ekelund Mikael
Ekholm Christer 
Ekholm Karin
Ekholm Kerstin
Ekholm Tommy
Eklund Anna Maria
Eklund Fredrik
Eklund Roger
Eklund Tomas
Ekman Lars
Ekmark Ingela
Ekstedt Lars
Ekström Anette
Ekström Hans
Ekström Ingela
Ekström Ulrika
Ekström Lars
Elgh Jan-Åke
Eljansbo Christina 
Ellmin Birgitta
Elofsson Bengt-Göran 
Elste Carin
Emet Morgan
Engbom Barbro
Englund Anders 
Englund Ståhl Ingela
Englund Per-Göran
Engman Ove
Engström Linda 
Engström Rose-Marie
Engvall Lena
Enqvist Kent Olov
Enström Lars-Göran
Erensjö John
Ericsson Anders
Ericsson Irene
Ericsson Roger
Ericsson Tommy
Eriksson Jens
Eriksson Johan 
Eriksson Lennart
Eriksson Linda
Eriksson Maria
Eriksson Nina
Erixon Marie
Erlandsson Magnus
Erlandsson  Per
Ernfridsson Dan
Eskilsson Hans
Fager Richard
Fagerberg Jonas
Falberg Pernila
Falck Marina
Falk Jan
Fant Marie-Louise
Fasth Rose-Marie
Faulhammer Britt
Fellin Bengt 
Fernberg Karin
Fernberg Christina
Fernström Lars
Flodström Margareta
Flyngen Marie-Louise
Fogel Gunnar
Folkesson Anita
Folkesson Eva
Folkesson Karin
Forsberg Björn 
Forsberg Christer
Forsberg Gunnar
Forsberg Hans
Forsberg Marie
Forsberg Marie "Mimmi"
Forsberg Perry
Forsström Nina
Fraga Göransson Pernilla
Fransson Britt-Marie
Fransson Ove
Franzén Mattias
Franzén Therese
Fredriksson Karl-Arne
Fredriksson Kent
Fredriksson Maria
Fredriksson Nils
Fredriksson Mikael 
Frejhed Carina
Frid Karin 
Frodin Åke
Furulind Lena
Färnström Mikael

{tab title="G - I"}

Gardh Stefan
Geidemark Tony
Georgsson Jenny
Gerhardsson Lars
Giaretta Henrik
Gladh Marcus
Graf Mitfari Viktoria
Grahn Agneta
Grahn Marit
Granat Roger
Granberg Lotta
Granberg Per O
Grankvist Per
Grip Sven Erik 
Gruvhammar Lind Ulrika
Grönkvist Pia
Gullemo Astrid
Gunnarsson Birgitta  
Gunnarsson Jörgen
Gunnarsson Mikael 
Gunnarsson Torbjörn 
Guschlbauer Christina 
Gustafsson Anders "Gutten"
Gustafsson Camilla
Gustafsson Inger 
Gustafsson Mona
Gyoni Christina
Gärling Folke
Göransson Peter
Hagblad Staffan
Hahre Kent
Hall Lena
Hallander Thomas
Halldén Anders
Halldén Carina 
Halldorf Anders
Halldorf Marie
Hallenstvedt Margareta
Hallman Lars
Hallström Annette
Hallström Göran
Halvarsson-Smith Anna-Stina
Hammar Johan
Hammarström Charlotta 
Hamrén Anders
Hansson Birger 
Hansson Sven-Ove
Harring Johan
Hatz Peter
Haugdahl Andreas
Hedberg Lena
Hedberg Monica
Hedenblad Gunilla
Hedenström Eva-Sofie
Hedfors Anna
Hedlund Per-Arne
Hedlund Therese
Hedman Ann-Britt
Hedman Margareta
Hedqvist Cecilia
Heffler Björn 
Heivert Cecilia
Hellberg Jan
Hellström Elisabet
Hellström Niklas
Helmin Rose Marie
Hellman Katarina
Hemström Maria
Hennig Ingela
Henriksson Roger
Herbertsson Per Ove
Herko Henrik
Hessleryd Christina
Hibbing Leif
Hirvelä Agneta
Hjalmarsson Renee
Hjulström Tommy
Hjältman Ulla
Hoffstedt Helena
Hoffstedt Urban 
Holgersson Johan
Holgersson Rolf
Holgersson Thomas Erik
Holm Irene
Holm Tobias
Holmgren Anne-Lie
Holmquist-Larsson  Karin 
Holmstedt Erika
Holmström Sven
Holopainen Monika
Hugo Mattias
Hult Kristine
Hultberg Anders
Hultberg Peter
Humlebäck Christina
Hågestam Hedda
Hågestam Maria 
Häger Göte
Häggkvist Helena 
Häggström Håkan
Höglund Pernilla
Höglund Sten
Hörnlund Monika
Insulander Margareta 
Ivarsson Elisabet
Ivarsson Ulla-Carin

{tab title="J - K"}

Jacobsson Anita
Jannerman Håkan 
Jansson Anna-Cari
Jansson Benny
Jansson Birgitta
Jansson Charlotte
Jansson Idalie
Jansson Jerker
Jansson Lars-Olov 
Jansson Rolf 
Jansson Tomas 
Jansson Tony
Jebsen Lars 
Jensen Daniel
Jerner Markus
Jinghage Johan 
Joachimsson Nicklas
Jobén Anders
Jogevall Mikael
Johansen Frank
Johansson Anders
Johansson Annelie 
Johansson Cornelia
Johansson Kjell
Johansson Olle ”klipp-Olle” 
Johansson Reneé
Johansson Robert
Johansson Roger 
Johansson Ted
Johnson-Blomme Lena
Johnsson Alf
Jonsson Ing-Mari 
Jonsson Lars "Larry"
Jonsson Rune
Jorneby Margareta
Juhlin Agneta
Juhlin Roland
Jönsson Ewa
Jönsson Per
Kaipio Eva
Kallström Bo
Karlqvist Bengt
Karlsson Conny
Karlsson Jerry
Karlsson Johan
Karlsson "Mange" Magnus
Karlsson Marcus
Karlsson Pia Kari
Karlsson Susanne
Karlsson Tommy
Karlsson Tonie 
Karlsson Torbjörn 
Karlsson Yvonne
Karlström Majken
Kernehed Ann-Charlotte
Kindström Karin
Kivimäki Anneli
Klahr Ewa
Klang Anders
Klarsjö Linda
Klingman Peter
Kolsvik Petra
Kraft Anders
Kraft Urban
Kruse Christina
Kuhlin Anders
Kurz Anna-Lena
Kvist Ingrid 
Kvist Peter
Kåberg Anders
Kåberg Ulf
Käck Carina
Källgren Hans
Källgren Jan-Ove
Kögl Mats
Köld Maud

{tab title="L"}

Lagergren Anne-Marie
Lagerkrans Bengt Sigrid 
Lagerquist Åsa
Lagerström Bertil
Lagesson Ann-Marie 
Lagesson Hans 
Landberg Ann-Mari 
Landegren Lars
Landfors Bertil 
Langham Agneta
Landquist Niklas
Lantz Birgitta
Larsson Anders
Larsson  Ann-Cristin
Larsson Johan
Larsson Kjell
Larsson Leif
Larsson Lena
Larsson "Bissen" Mathias
Larsson Roland
Larsson Sven-Erik ”Svinken” 
Larsson-Lundgren Eva
Larsson-Luthman Karin
Laxdal Malte
Leandersson Maud
Lefverth Katarina
Leierudh Henrik
Lembke Stefan
Lennartsson Hans 
Lennbom Lars
Lersäther  Anders 
Lilja Cecilia
Liljedahl Sofia
Liljemalm Ann-Christine 
Liljemalm Leif
Lillbacka Cecilia
Lind Elisabeth 
Lind Pernilla 
Lindahl Annika
Lindbom Magnus
Linderborg Christer
Lindberg  Carina 
Lindberg Berit
Lindberg Eva
Lindberg Inger
Lindberg Michael 
Lindberg Robert
Lindblom Mats
Lindbom Stefan
Lindell Anita
Lindell Marina
Lindfors Göran
Lindgren Anders
Lindkvist Johan
Lindkvist Ulrika
Lindqvist Pihlqvist Christin
Lindström Ann-Christine 
Lindström Björn 
Lindström Conny 
Lindström Jenny
Lindström Karin
Lindvall Karl-Göran 
Ling Elisabeth
Ling Tommy
Lingehag Keneth
Lisell Catarina
Litz Christian 
Litz Åberg Eva
Ljungqvist Tom
Loman Johanna
Longstride Jan
Lood Kim
Loord Nilsson Ann-Louise 
Lord Ulla
Lorichs Karl
Ludvigsson Björn
Ludvigsson Therese
Lundblad Ulla
Lundborg Monica 
Lundén Peter
Lundeqvist Björn
Lundgren Eva
Lundgren Karl Eiler "Eje" 
Lundgren Kerstin 
Lundgren Sarah
Lundholm Morgan
Lundkvist Bo
Lundqvist Hanna
Lundquist Torbjörn
Lundström  Bengt 
Lundström Sofie
Lång Anita
Lännbrink Örjan
Löfgren Robert
Löfblad Susann
Löfling Åsa
Löfqvist Eva
Lönnström Anders
Lövdahl Johan 
Lövdahl-Gullbo Kristina
Löwdin Mårten

{tab title="M - O"}

Malm Roger
Malmberg Mari
Malmberg Mats
Malmgren Hans Lennart 
Malmqvist Anneli
Malmqvist Jenny
Malmstedt Maria
Malmström Catarina
Malmström Lars-Göran
Mankelius Annika 
Markl Gudrun 
Martinsson Gun
Matsson Per
Mattsson Matilda
Meijer Bengt
Melin Kerstin Ingela
Mellberg Henrik
Mellberg Maud
Memner Anette
Meriläinen Marina
Millberg Lena
Millberg Hanna
Mikkola Karin
Miltenburg Ann
Moberg Annelie
Montelius Ulla
Morberg Leif
Morberg Torny 
Moréus Jan
Morsing Anders
Morsing Rose-Marie 
Muckenhirn Lena
Myrberg Margareta
Myrelid Catrin
Myrström Tina
Målberg Kenth
Mård Sofia
Mäkelä Barbro
Mörk Tony
Mörk Wera-Marie
Mörtzell Kurth
Narfström Torgny 
Nasenius Christer
Nettelbladt Annelie
Nettelbladt Michael 
Nilsen Kent
Nilsson Geron
Nilsson Gert-Ove 
Nilsson Leif "Klicken" 
Nilsson Thomas "Jotte"
Nokkos Maria
Nord Sajbritt 
Nordbäck Eva
Nordfelt Dan
Nordin Hans
Nordkvist Niklas
Nordström Ann-Chatrin
Nordström Susanne
Norén Ann-Sofi
Norén Jonas
Norestig Anders
Norgren Birgitta 
Norgren Siv
Norin Per
Norlin Susanne
Norling Mikael
Norling Therese
Norman Britt-Marie "Bibbi" 
Norman Helena
Norman Rolf
Norrman Bertil 
Norrsjö Annvor
Norstedt Stefan
Norström Monica
Nyberg Anita
Nyberg Ellenor
Nyberg Sofia
Nybäck Kent
Nylén Elisabeth
Nyman Jan
Nyrén Berit
Claes-Åke Nyström
Nyström Lotta
Nålberg Tommy 
Näsström Anders
Näf Mona
Odén Eva Helena
Olofsson Palme
Olsson Anders
Ohlsson Henrik
Ohlsson Inge-Lars
Olsson Urban
Orrell Kerstin
Osbäck Karin
Osbäck Per
Oscarsson Magnus
Oskarsson Sune
Ottosson Mikael

{tab title="P - R"}

Pagling Inger
Palmqvist Peter
Paulsson Hans Göran
Pejmo Göran
Pennerborn Monica
Pennerborn Ola
Persmar Carin
Permats Jan-Olov
Persson Gun-Britt
Persson Karl-Göte
Persson Kjell
Persson Ralph
Persson Richard
Persson Susanne 
Persson Watz Margareta
Pettersson Bosse
Pettersson Flink Agneta 
Pettersson Conny
Pettersson Jonny
Pettersson Mats
Pettersson Olof "Olle"
Pettersson Pelle
Pettersson Sören
Pettersson Vidén Ingrid
Pihlsjö Albinsson Madeleine
Pruul Britt-Marie
Pålsson Anders
Ragnarsson Magnus
Raland Jens
Ramberg  Håkan 
Ramsell  Eva 
Ramsell Karina
Ramsell Mona
Ramstedt Richard
Ramström Håkan
Rask Gunnel
Redeskog Ann-Sofi 
Reis Inger 
Reuterhäll Ulrika
Reveny Urban
Rickardsson Madelaine
Risberg Monica
Risberg Patrik
Roback Robin
Rofelt Tord
Roos Mikael
Roos Therese
Rosén Yngve
Rosendahl Per
Rosendahl Peter
Rosenkvist Lars
Rundqvist Roine
Rundberg Elisabet
Rusten Jan
Rutgersson Britt
Ruuska Marie
Ryde Anneli
Ryde Jan
Rydh Gunnel
Rydh Roger
Ryman Janita
Ryman Lars
Ryman Mats
Ryström Mona-Lisa 
Råberg  Anna-Maja 
Rådberg Thomas
Rådås Emelinn
Rääf Marie-Louise
Rönning Agneta
Rörick  Ewa 

{tab title="S - T"}

Saaw Ewa
Saaw Ola 
Sahlström Ingrid
Sandberg Inger
Sandberg Niklas
Sandberg Veine
Sandblom Johan 
Sandell Cia
Sandell Maria
Sandin Magnus
Sandsjö Mikael 
Sandström Annika
Sandström Åsa
Sanell Jesper
Sanell Madeleine
Schelin Jenny
Schering Alf
Schilström  Tomas 
Schytt Ingalill 
Sederowsky Robin
Sedvall Susanne 
Seger  Camilla 
Seger Axel 
Sellholm Sara
Selling Annika 
Severin Clary
Severin Malin
Silfverbrand Sofie
Sillén Karin
Silvergren Monica
Sirby Mikaela
Sixtensson Per-Olof
Sjöberg Göran
Sjöberg Joakim
Sjöberg Magnus
Sjödin Lillemor
Sjödoff Christina 
Sjögren Elisabeth 
Sjögren Joakim 
Sjöholm Gun-Britt
Sjöman Torbjörn
Sjöqvist Petra
Sjöström Patrik
Sjöö Anette 
Sjöö Kenneth
Sjöö-Justesen Marianne
Skjoldli Birgitta ”Gittan” 
Skog Peder
Skott Ewy
Skålberg Gerd Margareta
Sköld Erik
Sköld Mikael
Sköldberg Jan
Smedberg Britt-Marie
Soininen Tommy
Sorvari Gustav
Springfeldt Inga-Lena
Staaf Christina
Staflin Benny
Stange Andersson Anita
Stange Tony
Starborg Ann-Christin
Stargård Kristina
Steglind Larsson Kennie
Stefanusson  Tommy 
Stenman May
Stenmark Thomas
Stenquist Karl-Erik
Stenström Eva-Lena
Stigsson Benny
Stockhaus Bengt 
Storbacka Ingegerd 
Strand Sara
Strange Thomas
Ström Agneta 
Ström Roger 
Strömberg Maria
Strömbäck Helena
Ståhl Stefan
Stålberg Eva
Sundh Cecilia
Sund Per Erik
Sundkvist Sofie 
Sundlöf Astrid
Sundström Eva
Svalås Marie 
Svanberg Helena 
Svanberg Mikael 
Svansbo Gustav
Svanström Kjell
Svanström Åke
Svedberg Svante
Svendsen Sivert
Svennberg Henrik
Svensson Leif 
Svensson Ulf "Timpa"
Svärd Camilla
Sälle Hassona Christina
Söder Anita
Söder Jansson Maria
Söderberg Rolf
Söderberg Ulrika
Söderkvist Björn
Söderlund Anna
Södersten Stefan
Söderström Hans
Söderström Kenneth
Söderström  Madeleine 
Södervall Mikael
Sörstrand Larsson Ingrid
Tapper Eva
Tell Leif
Tengvall Mats
Thelander Susanne
Thell Eva
Theman Ann-Sofie
Thorgren Bengt
Thulin Patrik
Thulin Roger
Thunberg  Roger 
Thuresson Christer
Tibblin Patrik
Tichelaar Gabriella
Tikkanen Carina 
Tilja Roger
Tilly Ida
Trybom Gunnel
Turesson Anna Karin
Tångring Håkan
Tångrot Gunnar
Törnkvist Inger 
Törnkvist Peter
Törnkvist Thomas 

{tab title="U - Ö"}

Uddqvist Annmarie
Uggla Magdalena 
Uggla Robert
Ulfves Conny
Ulväng Sixten
Utter Bo
Vadsten Ulrica
Waern Evalis
Waern-Bergdahl Carina
von Walden Anna
Waldemarsson Jan
Vall Susanne
Wallbom Mikael
Wallenius  Laila 
Wallgren Irene
Wallin Desirée 
Wallin Patrik
Wallin Ronny
Wallon Benno
Vasell Magdalena
Weil Emma
Weiler Thomas
Welén Ingela
Vennberg Anne
Werbelow Marie
Wernersson Gunilla
Wernh Andreas
Verper Sofia
Wessén Jan
Wessén Karin
Wessén Margareta 
Wessén Svante
Vestberg Lise-Lott
Westberg Majvi 
Vester Camilla
Wester Lars-Olov
Westerberg Stefan
Vesterfors Margareta
Westergren Ola 
Westerling Ann-Sofie
Westerlund Beatrice
Vesterlund Rickard
Vestermark Ulrika
Wiberg Hans
Wibert Maria 
Viborg Bandolin Birgitta
Viborg Monica
Wickman Marie
Vickman Torbjörn
Victor Maria
Widaeus Marina
Wideling Inger 
Vidén Ingrid
Widén Markus
Vidman Emelie 
Vieglins Maria
Wievegg Kristina 
Wikerdal Göran 
Wiklund  Jonas 
Wiklund Ulla Carin
Wikström Carina
Wikström  Elisabeth 
Wikström Britt-Marie
Wilhelmsson Gunnar
Wilhelmsson Maud
Windahl Jessica
Windahl Sören
Winkler Richard
Wirenborg Anna
Wittberg Justesen Kajse
Vrbanc Jenny 
Wretling Tomas
Wretman Inga-Lisa
Wågenberg  Christina
Wågenberg Bo
af Wåhlberg Per Olof
Ytterberg Leif
Ytterbring Gudrun
Zandbergs Anna-Lena 
Zander Björn
Zander Patrik
Zarins Ulrica
Zettergren Helena
Zetterstrand Åse
Zetterström Helena
Zilén Bibbi
Zimmerman Kerstin
Åberg Lennart
Åberg Margareta 
Ågren Helena 
Ågren Leif
Åhman Anna-Carin 
Åhman Elisabet
Åhman Sven-Erik 
Åkerberg Tomas
Åkerblom Berit
Åkerblom Karl 
Åkerlind Jan
Åkerlind Marion
Åkerlund Anne
Ångman Olov
Åstedt Britt-Marie 
Åstedt Hans-Åke
Åström Gunilla
Öberg Christer
Öhrn Cilla
Öhrn Inger 
Örling Peter 
Östberg Anders
Östensson Annika 
Öster Sussan
Österberg Curt
Östlund Robert
Östman Kaj
Överberg Tommy

{/tabs}

189 personer som bor i Arboga, 162 i Hallstahammar, 172 personer i Kungsör och 75 personer i Surahammar, 81 personer i Fagersta, 159 personer i Skinnskatteberg, 67 personer i Lindesberg som har gemensamma anor med våra barn

Boende i:

{tab Arboga}

Din text...

{tab Fagersta}

Ahlkvist Staffan
Andersson Sune
Augustsson Ingalill
Backström Stefan
Baer Annelie
Barkman Per
Bergström Edit Anneli
Bilme Furulind Marianne
Boström Siv
Brandberg Susanne
Damlin Johan
Ekegren Lars
Ekman Katarina Marie
Forsell Ann-Sofie
Fredriksson Torbjörn
Fredsvik Birgitta
Friis Caroline
Granström Anneli
Grufman Lars
Gunnarsson Bo
Gustafsson-Pligg Håkan
Gäfvert Carina
Göthe Lennart
Hedfors Bertil Peter
Holmberg Per Erik
Hultberg Henry
Jacobsson Therse
Johansson-Paharova Birgitta
Karlkvist Mikael
Karlsson Petra
Klasén Lars
Källman Anders
Larnhed Kristine
Lill Ann-Sofie
Lindeskär Thomas
Lundgren Ann-Britt
Matuschewski Mikael
Morberg Nils Valter Olof
Myrsell Sylvia
Nagl Eivor Viola
Narfström Roland
Norberg Christer
Nordin Mikaela
Nordlund Andreas
Näf Peter
Persson Ann-Katrin
Pikkuaho Markus
Ramström Kent
Rosenbrant Kjell
Roxell Lena
Runesson Fredrik
Råberg Göran
Räikkönen Jane
Segerström Björn
Smedberg Ronny
Smidström Per Johan Ludvig
Springfeldt Kenneth
Ström Karl-Erik Emanuel
Svenberg Monika
Svensson Kicke
Sörlien Anita
Sörengård Annelie
Thorell Anna
Trondset Kristin
Wahlsten Lars
Wedell Bernt Georg
Vetterskog Lars-Olov
Vidén Anette
Viker Bo
Åkerberg Christer
Åström Jenny
Österberg Kajsa
Östergaard Henrik

{tab Hallstahammar}

Ahlbäck Monika
Ahlborn Ann-Sofie
Ahlm Magdalena
Ahlqvist Bo
Ahlström Jessica
Andersson Cliff
Andersson Örjan
Beijbom Lars
Berg Roger
Berg Tommy
Berggren Robert
Bergman Anna
Bjurstedt Anneli
Björklund Leif
Björklund Solveig
Blom Thomas
Borg Rolf
Brickman Margit
Broberg Roger
Broman Jonas
Broström Björn
Bylin Åsa
Cajbrandt A M E 
Carlberg Nils Ove 
Carlsen Gertrud Eva-Lott
Carlsen Tony
Carlsson-Sångsjö Kristoffer
Dahlström Mats
Dreifaldt Mats
Edlund Carolina
Ekberg Rolf
Eklund Lena
Erixon Lars
Fager Patrik
Flyxe Magnus
Franzén Solveig Elisabet
Fröjd Dennis
Frössander Per Gunnar
Gardh Kenneth
Geidemark Britt 
Gäfvert Pia
Hageljer Irene
Hammarström Maria
Hedvall Stig
Helgesson Robert
Hellberg Tommy
Hessleryd Annica
Hjelm Monica
Holm Torbjörn
Holmlund Gudrun
Jankarls Thomas
Jonasson Benny
Juhlin Mats
Järhem Per
Karlström Roger
Koijan Rymond
Kropp Katarina
Kruse Eva
Kruse Lena
Laggberg Gun-Marie
Larsson Bark Marie
Larsson Lillemor
Larsson Madelene
Larsson Suzanne
Latonummi Ann-Mari
Lenhov Bibi
Lennqvist Anne-Lise
Lerström Gun Åsa-Britt 
Lindberg Marie
Lindberg Roger
Lindbom Rigmor
Linderborg Ulf
Lindgren Margareta
Lindholm Elisabeth
Lindholm Royne
Lindkvist Kent
Lindmark Hans
Lindqvist Nils
Lundberg Robert
Lundgren Inga Britt
Lundgren Peter
Lundh Stig
Lundström Kaj
Luthman Elin
Mayer Christina
Morberg Åke
Moréus Per
Mårtensson Anne-Kristine
Niejahr Ann-Marie
Nordin Sofia
Nordström Sylvia
Norgren Marita
Norrström Krister
Norström Ebbe
Nyström Kristina
Nährström Paula
Näss Inga-Lill
Nääv Rosita
Orrell Susanne
Pagling JONNY
Ramström Tommy 
Reinholdsson Hans
Ridderström Stefan
Ronnefjärd Ann-Christin
Sahakangas Maria
Sahlström Kent
Sandberg Bo
Scheer Kenneth
Schiller Mikael
Schmidt Christian
Schöttle Jonsson Alexandra
Selling Lars Herbert 
Sjöberg Mathias
Skogby Johan
Skoghammar Ann-Marie
Skogman Conny
Sköld Anita
Sornelid Anders
Staflin Carina 
Stafström Ann-Christine
Starborg Eva
Stor Lena
Strandgren Veronica
Stridell Patrik
Strömberg Lena
Strömbäck Christer 
Sundkvist Tommy
Säfström Irene
Söderlund Marie
Söderström Lena
Sörensen Marie
Tapper Åke
Thelin Jeanette
Tibbling Lars
Tybeck Åsa Anna Kristina
Tångring Stefan
Törnblom Marita
Uhrman Sylvi
Vadman Leif
Wahlström Anders Gunnar
Vallberg Göran
Wallentin Henrik
Wallin Christer 
Wannerfors Velander Kristina
Velander Kjell
Verner Mats-Ola
Westerberg Jessica
Westerfors Carl Gunnar
Westman Kristina
Vickman Roger
Widell Harriet
Widerström Peter
Widerström Siv
Vidlund Catharina
Wiklund Carina
Vikström Nils Åke
Viggeby Joakim
von Walden Susanne
Vretling Östen
Ålgars Susann
Öberg Christian 
Örn Rickard

{tab Kungsör}

Ahlbäck Tommy
Andersson Magdalena
Almersson Rolf
Andersen Frida
Aneheim Göran
Axelsson Christer
Backlund Inga-Lill
Backman Peter
Barklund Johan
Berefors Bengt
Bergh Stefan
Berg Villy
Bergman Christer
Bergman Siv
Bergstrand Emil
Bergström Anna-Maria
Bergström Jonas
Bergström Margoth
Bertling Michael
Björkström Ulf
Blom Thomas
Blomgren Bernt Erik
Blomgren Elisabet
Brehmer Henrik
Bylén Veronica
Börjesson Thomas
Cabander Marianne
Dahlberg Stig-Bertil
Dahlén Lars
Dahlgren Sofia
Dalenlid Jeanette
Danielsson Linda
Danielsson Peter
Dreifaldt Sören
Ehnfors Torbjörn
Ejnarsson Anders
Ekelund Peter
Eklund Inger
Eklund Ruth
Ekman Lena
Ekström Thorleif
Elf Christina
Englund Emma-Karin
Engström Daniel
Eriksen Jenny
Fager Jonas
Fagerberg Martin
Fagerlund Ingalill Elisabet
Faijent Josefin
Fernerud Jimmy
Flink Kenneth
Flodström Lars-Inge
Forslund Patrik
Fredriksson Sune
Frödin Anneli
Grantén Gunvor
Granath Ulla
Granström Eva Karin
Grimberg Anders
Grip Conny
Gripenberth Anette
Hedberg Maria
Hedenström Kerstin
Hernbrand-Larsson Ann-Christin
Hising Britt-Marie
Hofstad Mikaela
Holmqvist Karmhed Kerstin
Huggare Isabell
Hult Marie-Kristine
Håkansson Mikael
Häggkvist Back Britt-Marie
Högstedt Ulrika
Höök Anita
Iwan Marianne
Jansson Conny
Jensen Helena
Jobén Tommy
Johannessen Helena
Johansson Marita
Johansson-Faltin Göran
Karlberg Mikael
Karlsson Yvonne
Käck Erik Torbjörn
Käll Lars-Erik
Källberg Anders
Källberg Emma
Lagercrantz Bengt Sigrid
Leo Eva
Liljeberg Kim
Lindbom Magnus
Linderborg Per Olof
Lindgren Anna
Lindkvist Marie
Lindström Gunilla
Lindström Jan Håkan
Lood Robin
Lund Patrik
Lundin Pamela
Lundin Veronica
Lyckebring Caroline
Lyckholm Carina
Lövström Alf
Malmkvist Robert
Martinsson Torgny
Mellgren Peter
Milutinovic Mona
Moberg Anders
Moström Ronny
Månsson Christina
Mörk Knutsson Linda
Norén Eva Maria
Norén Hans Tore
Norgren Eva Marie-Ann
Norlin Frida
Norlin Martina
Norström Camilla
Nyberg Patrik
Nyberg Reine
Nyrén Krister
Ohls Marie
Olsson Tornström Eva Lena
Olsson Göran
Oscarsson Peter
Pagling Ljungblom Marie-Louise
Pennebrink Lille-Mor
Persmar Ulrika
Peterson Ann-Christina
Rofelt Jan
Rundberg Karolina
Ryding Anders
Schelin Stefan
Sederowsky Carina
Sjöberg Anders
Sjödahl Jörgen 
Skogman Ulla
Sköldin Ann-Margret
Smedberg Lars
Soldervik Karin
Ström Fredrik
Strååt Lars
Sund Peter
Svedberg Göran
Söder Leif
Söder Mona
Söderberg Maria
Söderberg Torbjörn
Terol-Karlsson Ingela
Thelin Ingert
Thell Michael
Thorell Birger
Tjulin Majlis
Tiderman Peter
Ulväng Jan 
Vallin Carl-Henrik
Vallbom Anders
Wallquist Denny
Vang Gudrun
Wasell Per Olof
Verner Åse
Westholm Erik
Westerholm Sandra
Wiberg Cecilia
Widén Gunilla
Wilhelmsson Ingrid Monica
Winder Lotta
Ytterberg Eriksson Agneta
Ågren Hagblad Marika
Åhman Örjan
Åhs Ann-Marie
Åstedt Mikael
Öfverström Peter
Öster Linda-Marie

{tab Skinnskatteberg}

Albinsson Anette
Alfredsson Sören
Andersson Bert Ola
Andersson Lars
Andersson Martina
Andersson Rolf "Snaggen"
Aronsson Christer
Arvidsson Katrine
Arvidsson Lars
Barrsäter Sören
Bender Camilla
Berg Jessica
Berg Per-Olov
Bergdahl Anders
Berglund Sven Kurt
Bergman Christina
Bergman Rolf Arne
Bergqvist Barbro
Bergstedt Christina
Bergström Ronnie
Billme Bo Lennart
Birgersson Kaj
Blomqvist Anders
Brandel Kerstin Eva-Britt
Broberg Aina Birgitta
Bruhn Sölve
Byström Anna-Karin
Bäckvall Mats-Ola
Bärnevåg Torbjörn
Bölja Christer
Börjel Erika
Eidenbrandt Rolf
Ek Agneta
Eliasson Veine
Emet Joel
Emilsson Eva
Englund Ingrid Katarina
Ernebrink Mikael Kennet
Esedal Ing-Marie
Evertsson Mattias
Fager Rolf
Fernroth-Börjel Kristina
Forsgren Bo
Forsgren Monica
Fredriksson Aina Birgitta
Fredriksson Leif
Frisk Marie
Grip Ulf
Grusell Richard
Gålbom Patrik
Haals Birgitta Viola
Hammar Gunvor
Hammarström Peter
Hedlund Ronny
Hennig Marina
Hjort Mikael
Hjulström Patrik
Holm Hans
Holmgren Jonny
Hultberg Björn
Jansson Jan-Olov
Jansson Krister
Jansson Ryno
Jarno Helene
Johansson Torgny
Juhlin Sören
Karlén Mats
Karlsson Hans Åke
Karlsson Johnny
Kraft Britt
Krantz Birgitta
Kåberg Henny
Kåberg Lennart
Källberg Viola
Källgren Charlott
Källgren Lars
Ladman Mona
Lilja Gert-Ove
Lillbacka Eva
Lind Mats
Lindberg Curt-Håkan
Lindberg Marina
Lindkvist Per-Olof
Lindström-Andersson Agneta
Lindström Karin
Litzell Anton
Loord Stefan
Lovén Rolén Lena
Ludvigsson Vejne
Luthman Sture
Lund Lars Ove
Lundberg Sören
Lundgren-Arvidsson Katrine
Luthman Sture
Mossberg Jenny
Moström Siv
Nordebring Karl Åke
Nordström Kent
Norström Rolf
Nyberg Inga-Britt
Nyhlén Anders
Nyström Robert
Nyström Lars
Näf Sven-Erik
Olsson Alf
Olsson Urban
Pettersson Roine
Pikkuaho Fredrik
Pistol Eva
Ramberg Gunne
Reuterhäll Nils
Risberg Carina
Rolén Leif
Ryman Eiler
Råberg Anders
Rönning Lars
Schilström Björn
Sandin Carola
Selin Rune
Skilberg Bengt
Skog Fredrik
Smedberg Ulf
Sorvari Karin
Springfeldt Johan
Starborg Håkan
Stenberg Kristofer
Stenström Peter
Sternoff Marit
Stigsson Tomas
Stolpe Kaj
Strand Rolf Gunnar
Strid Staffan
Strömberg Barbro
Svanholm Helen
Södersten Bengt
Söderström Fredrik
Thungren Marianne
Törmänen Rita
Ullman Margit
Utter Jan 
Vedberg Annelie
Vesterström Peter
von Walden Susanne
Weiler Petra
Wester Cecilia
Widén Annica
Wievegg-Gustafsson Anette
Wigerskog Fredrik
Wiklund Barbro
Wirlander Tommy
Wikström Nils Erik
Wretman Mikael
Åberg Arne
Åberg Larsson Lena
Åkerberg Per
Örn Anna-Carin
Östberg Kenth
Österback Sofia
Östlund David

{tab Surahammar}

Abrahamsson Anna
Ahlqvist Lars Börje
Atlesson Eva Marianne
Baggström Peter
Bark Mats
Bergfeldt René
Bojko Gun Marianne
Borell Lena
Boström Helen
Bragner Magnus
Brewitz Marie
Böös Camilla
Carlsen Inger-Marie
Dahlström Eva-Lena
Engvall Patrik
Fahlborg Pernilla
Fermhammar Ann-Sofi Elisabet
Gahnström Annika
Grankvist Anna Kari
Gäfvert Tony
Gröning Margareta
Gullberg Lars
Hallin Anneli
Hamrin Anette
Hasler Sofia
Hedlund Jonas
Hedmark Berg Lisbeth
Hedmark Ulf Kjell
Holmgren Sune
Hultberg Martina
Häggström Anders
Ingersten Kent
Ivemyr Mats
Jansson Tony
Karmunen Ingvor
Kronman Johan
Larsson Mikael
Lindgren Yvonne
Lindkvist Bror Torbjörn
Långström Maria
Mohr Vivian
Morberg Kjell
Nordin Inger
Norén Fredrik
Orrell Per Olof
Paananen Anette
Palm Malin
Pettersson Jens
Porsander Ebbe
Rauch Johan
Rosén Marie
Rydberg Tommy
Sahlström Johan
Schiller Leif
Schillström Fredrik
Sköld Madeleine
Smedberg Benny
Strid Barbro
Stridell Ylva Maria Kristina
Surminen Stefan
Svedman Lars
Svetsnow Lena Margareta
Söderström Mikael
Thomsson Leif
Thorell Olle
Thornell Anna
Wallentin Helena
Wallin Renée
Wessén Karin
Viklund Jan-Erik Lennart
Viklund Pontus
Wilhelmsson Mia
Zettergren Bengt
Åhlén Leif
Österberg Peter

{tab Lindesberg}

Alt Sandra
Andersson Beatrice
Bergdahl Styrbjörn
Berglind Karl Göran
Bergström Anett
Björling Helge Anders Ragnar
Blomberg Rebecca Christina
Bragner Jan
Börgel Håkan
Dahlström Torbjörn
Durnell Tord
Emnegard Margareta
Enegarn Kjell
Englund Beijer Anna
Fagrell Erik
Falk Stig
Flink Hans-Åke
Fromell Eva
Frykberg Ragnhild Helena
Gidelius Kjell
Gudmundsson Anna-Lena
Göthlin Inger Birgitta
Hallin Anna
Hammarström Leif
Hermansson Ulla-Maj
Ingvarsson Karin
Ivarsson Monica
Kindgren Berit
Klack Anders
Kläfford Christoffer
Korsar Susanne
Kärr Ulf Östen
Lamu Yvonne
Landin Gunne
Lekberg Benny
Lidner Gunilla
Lihagen Anna
Lilja Sören
Lord Linn
Lööv Per-Arne
Magnusson Sara
Molin Bertil
Mossberg Alf Lennart
Norberg Susanne
Persson Anette
Ramberg Per Martin
Reuterhäll Maud
Rickardsson Erik Peter
Ringvall Kent
Sandin Nils Gunnar
Saxholm Hanna
Selin Lars Göran
Sjöstrand Lennart Axel
Stuart Sten
Svanholm Stefan
Svedjelid Anders Gunnar
Thessén Tomas
Tybeck Lena
Wallberg Sten Roland
Vallgren Isabella
Wernborg Per
Wijkström Marie
Vikström Krister
Wilhelmsson Christer
Åqvist Margareta Alexandra
Örn Ulf Stefan
Öster Kenneth

{/tabs} 

 Forskar bland annat i släkterna 

I huvudsak bergsmans-, smed- och vallonsläkter från nedan presenterade församlingar. Även andra, bland annat prästsläkter från i huvudsak Västerås stift är av intresse. Jag är också intresserad av det mesta som har med Jämshög i Blekinge att skaffa. Några olika namn som förekommer i min forskning är:

Aldrin, Arborelius, Arosenius, Bagge, Baggström, Barchaeus, Bark, Berg, Bergdahl, Bergendahl, Bergman, Bergström, Björk, Björling, Blåst, Bourguignon, Boweng, Bredenberg, Bruhn, Clareus, Damberg, Dybeck, Ekman, Ekengren, Fallin, Fernström, Flink, Flodström, Forsberg, Forsman, Frisk, Fägerqvist, Galon, Garneij, Gillberg, Grignard, Grönberg, Göthe, Hammarberg, Hammarbäck, Hammarström, Hedberg, Hellsing, Heslenander, Hindebeck, Hjulström, Holm, Honk, Hultberg, Iverus, Kemner, Kohlström, von Knorring, Kåberg, Köhler, Landfors, Lind, Lindberg, Lindström, Lundberg, Lundgren, Lundström, Löf, Merkell, Morberg, Muhr, Muncktell, Möberg, Neiktern, Norrman, Nohrborg, Norström, Norrström, Nohrström, Nääv, Orre, Ramberg, Ramström, Rask, Remmer, Riddarström, Risberg, Runnberg, Rytting, Råberg, von Schedvin, Schilberg, Schilström, Schlegel, Schultzberg, Segerström, Silfvertelning, Sjöö, Skut, Smedberg, Stiernstedt, von Stockenström, Strang, Sudermannus, Svanholm, Svedberg, Sääf, Taube, Thermaenius, Thorgren, Timm, Tottie, Trolle, Unge, Utter, Wallbom, Warg, Wetterskog, Wievegg, Zimmerlund, Östberg, Österberg, Österdahl, Östman m.fl.

 

Vallonska förfäder:

13 ff fm mm mm mm ff f Colas Grenier
född i "Belgien/Vallonien"
12 ff fm mm mm mm ff Frans Klasson Garneij
född 1638 ca Österlövsta (C )
11 ff fm mm mm mm f Jakob Fransson Garneij
född 1670 Skinnskatteberg (U)
10 ff fm mm mm mm Kerstin Jakobsdtr Garneij
född 1699 Söderbärke (W)
9 ff fm mm mm m Anna Hansdotter
född 1718 Söderbärke (W)
8 ff fm mm mm Maria Andersdotter
född 1755 Söderbärke (W)
7 ff fm mm m Sofia Bergström
född 1788 Mora (W)
6 ff fm mm Maria Sofia Kohlström
född 1815 Säter (W)
5 ff fm m Johanna Maria Svanholm
född 1844 Haraker (U)
4 ff fm Elin Ulrika Karlsson
född 1876 Skinnskatteberg (U)
3 ff f Karl Albin Hultberg
född 1903 Skinnskatteberg (U)
2 ff Karl Torbjörn Hultberg
född 1935 Skinnskatteberg (U)
1 f Jan Torbjörn Hultberg
född 1958 Köping (U)

Anor från Skottland

 Min hustru har anor från Skottland via sin mormor, här presenteras dem i nedstigande led.

Anor från Skottland
 

Forskar i socknar:

Gammalstorp (K), Jämshög (K), Kyrkhult (K), Mjällby (K), Ronneby (K), Sölvesborg (K)

Kroppa (S)

Fellingsbro (T), Lindesberg (T), Ramsberg (T), alla byar och gårdar

Skinnskatteberg (U), alla byar och gårdar

Hed (U), alla byar och gårdar

Gunnilbo (U), Westanfors (U), Arboga (U), Köping (U), Odensvi (U), Bro/Malma (U), Svedvi (U), Haraker (U), Ramnäs (U), Romfartuna (U), Himmeta (U), Munktorp (U), Norberg (U), Karbenning (U)

Söderbärke (W), Norrbärke (W), Grangärde (W), Dala-Floda (W), Våmhus (W), Orsa (W)

 

Ett antal kända personer (185 till antalet) som alla har gemensamma anor med mina barn. Graden av kändisskap varierar och om du inte vet vad de är kända för, då kanske det finns anledning att söka reda på det.......

{tab Artist}

Mikael Dubois
Pernilla Wahlgren
Peter Rosendahl
Totte Wallin

{tab Författare}

Augustin Erba
Erik Blomberg
Harry Martinsson
Herman Lindqvist
Karen Blixen, Danmark
Leif GW Persson
Lennart Hellsing
Ray Bradbury, USA
Selma Lagerlöf
Sven-Edvin Salje
Sören Olsson
Werner Aspenström

{tab Journalist}

Ann-Britt Ryd Pettersson
Annette Kullenberg
Christoffer Barnekow
Claes Elfsberg
Ebba von Sydow
Eric Fichtelius
Erik Hörstadius
Fredrik Belfrage
Gustaf Olivecrona
Jacob Hård
Lotta Gröning
Magdalena Ribbing
Malin Olsson
Mats Knutson
Peter Jidhe

{tab Konstnär}

Anders Zorn
Claes Oldenberg
Ivan Aguéli

{tab Musiker, sångare}

Andreas Kleerup
Benjamin Ingrosso
Bibi Johns
Charlie Norman
Helen Sjöholm
Kalle Moraeus
Kris Kläfford
Lennie Norman
Magnus Uggla
Monica Dominique
Povel Ramel
Robyn
Stakka Bo
Totte Wallin
Anna-Lotta Larsson
Anne-Sofie von Otter
Bengt Krantz
Britt Damberg
Jussi Björling
Kerstin Dellert
Kerstin Torborg
Lasse Dahlquist
Loa Falkman
Nina Persson
Raymond Björling
Sigge Fürst
Tim Bergling, Avici
Victoria Tolstoy
Vigilante Carlstroem
Wilhelm Stenhammar

{tab Idrotten}

Anders Michanek, speedway
Alexander "The Mauler Gustafsson, MMA
Calle Halfvarsson, skidor
Daniel Gunnarsson, ishockey
Emma Igelström, simning
Fredrik Stenman, fotboll
Frida Hansdotter, skidor
Gunde Svan, skidor
Ida Ingemarsdotter, skidor
Jimmie Ölvestad, ishockey
Johan Granath, skridsko
Johan Mjällby, fotboll
Kenneth Andersson, fotboll
Leif Boork, ishockey
Lennart "Nacka" Skoglund, fotboll
Lillebror Nasenius, rally
Marie "Billan" Westin, skidor
Per Bäckman, ishockey
Pär Djoos, ishockey
Sixten Jernberg, skidor
Stefan Holm, friidrott
Stefan Pettersson, fotboll
Victor Lindelöf Nilsson, fotboll
Stisse Johansson, ishockey

{tab Politiker}

Anna Kinberg-Batra
Anne Wibble
Bengt Westerberg
Bertil Ohlin
Carl B Hamilton
Carl Bildt
Fredrik Federly
Gabriel Wikström
Gunnar Hedlund
Gustav Petrén
Hjalmar Branting
John-Olle Persson
Jimmy Åkesson
Lisbet Palme
Magdalena Andersson
Martti Ahtisaari
Olof Palme
Per Edvin Svinhufvud
Stefan Löfvén
Sven-Erik Österberg
Sören Thunell
Torbjörn Fälldin

{tab Entreprenörer}

Anders Diös
Axel Holstensson, Luxor
Erik Wickman, USA
Frans H Kockum
Hakon Swenson, ICA
Ian Wachtmeister
Jacob Wallenberg
Jan Stenbeck
Lars Ramqvist, Ericsson
Matts Carlgren
Michael Treschow
Noppe Lewenhaupt
PG Gyllenhammar

{tab Kungliga}

Elizabeth II av Storbritannien
Daniel Westling Bernadotte
Folke Bernadotte
Gustav Vasa
Estelle, prinsessa av Sverige

{tab TV-personligheter}

Andreas Forsberg, Arkitekt
Bianca Ingrosso, reality-serie
Linda Thelenius, Dokusåpadeltagare
Lina Axelsson-Kihlbom, Skolledare
Lotta Insulander, Advokat
Mia Parnevik, reality-serie

{tab Skådespelare}

Adolf Jahr
Barbro af Hiortnäs
Bertil Norström
Björn Kjellman
Brooke Shields, USA
Catherine Oxenberg, USA
Ewa Fröling
Georg Rydeberg
Gösta Ekman
Hans Wahlgren
Jake Gyllenhaal, USA
Jan Molander
Jaquline Ramel
Jezzica Zandén
Katarina Ewerlöf
Lasse Åberg
Lena Nyman
Linus Wahlgren
Lisa Boysen
Maggie Gyllenhaal, USA
Marika Lagercrantz
Max von Sydow
Mikael Persbrandt
Niclas Wahlgren
Thomas von Brömssen
Torsten Lilliecrona

{tab Kyrkan}

Theofron Muncktell
Johan Olof Wallin

{tab Övrigt}

Anders Milton, läkare
Anitra Steen, VD Systembolaget
Arne Geijer, LO-ordförande
Baltazar von Platen, greve
Björn Olsen, professor
Bo Södersten, professor
Buzz Aldrin, USA, astronaut
Carin Göring
Carl Malmsten, arkitekt
Carl Michael Bellman, skald
Dag Hammarskjöld, generalsekreterare FN
Dan Andersson, skald m.m.
Dan Eliasson, fd rikspolischef Sverige
Elisabeth Tarras, hovmarskalk
Glenn Seaborg, USA, nobelpristagare
Harald Edelstam, diplomat
Ingrid af Trolle, djurombudsman
Isabella Löwengrip, entrepenör
Jan Rydh, landshövding
Lars Bildman, USA, VD Astra
Olof Molander, teaterchef
Raol Wallenberg, diplomat m.m.
Rickard Dybeck, fornforskare
Sten Bergman, biolog
Stig Bergendorff, regissör
Svante Nycander, tidningsman
Sven-Ivar Seldinger, läkare (daiolog)
Tommy Lindström, chef Rikskrimpolisen
Wilhelm Wachtmeister, diplomat
Willy Bergström, vice riksbankschef

{/tabs}

Ett litet släktträd med anor från Köping (U):

Två generationers ättlingar till Hansson Peder från Köping i Västmanlands län

Första Generation

1. Hansson Peder 1 föddes år april 1630 i Köpings stad (U). Han dog den 16 april 1694 i Skommarbo Hammar, Skinnskatteberg (U). Bruksskrivare i Skommarbo hammar, Skinnskatteberg (U).

Hansson gifte sig (1) med Olsdotter Arbenia Christina dotter till Helsingius Olaus Arbeni år juli 1659. Olsdotter föddes i Altuna (C). Hon dog år 1675 i Skommarbo hammar, Skinnskatteberg (U).

De fick följande barn:

+ 2 K i. Persdotter Sara föddes år 1664. Hon dog den 12 maj 1737.

+ 3 M ii. Persson Hans föddes år juni 1666. Han dog den 22 juni 1739.

4 K iii. Persdotter Kerstin 2 föddes år maj 1670 i Skommarbo hammar, Skinnskatteberg (U). Hon dog år juli 1670 i Skommarbo Hammar, Skinnskatteberg (U).

+ 5 M iv. Persson Per föddes år augusti 1671. Han dog den 11 november 1740.

6 K v. Persdotter Anna föddes år november 1672 i Skommarbo hammar, Skinnskatteberg (U).

7 K vi. Persdotter Elisabeth föddes år 1673 i Skommarbo hammar, Skinnskatteberg (U).

8 K vii. Persdotter Karin 3 föddes år maj 1674 i Skommarbo Hammar, Skinnskatteberg (U).

Hansson gifte sig (2) med Månsdotter Anna den 26 juni 1677. Anna föddes i Norberg (U).

Andra Generation

2. Persdotter Sara (Hansson) föddes år 1664 i Skommarbo hammar, Skinnskatteberg (U). Hon dog den 12 maj 1737 i Bjursjön, Skinnskatteberg (U).

Persdotter gifte sig med Ersson Lars son till Jönsson Erik och Larsdotter Sara år 1701. Ersson föddes den 10 september 1676 i Bjursjön, Skinnskatteberg (U). Han dog den 24 februari 1740 i Hultebo, Skinnskatteberg (U). Han var bergsman. Bodde i Hultebo/Norra Hultet, Skinnskatteberg (U).

Ersson och Persdotter hade följande barn:

9 M i. Larsson Eric föddes den 28 juni 1701 i Forsbyn, Skinnskatteberg (U). Han dog den 10 januari 1773 i Hultebo, Skinnskatteberg (U).

Larsson gifte sig med Matsdotter Brita 4 dotter till Ersson Mats och Kristoffersdotter Dordi. Matsdotter föddes den 28 juni 1701 i Forsbyn, Skinnskatteberg (U). Hon dog den 12 februari 1738 i Hultebo, Skinnskatteberg (U).

10 K ii. Larsdotter Sara föddes den 4 januari 1703 i Hultebo, Skinnskatteberg (U).

Larsdotter gifte sig med Larsson Nils år 1727 i Skinnskatteberg (U). Larsson föddes år juni 1686 i Sunnanfors, Skinnskatteberg (U).

11 K iii. Larsdotter Brita föddes den 10 april 1709 i Hultebo, Skinnskatteberg (U).

3. Persson Hans 5 (Hansson) föddes år juni 1666 i Skommarbo hammar, Skinnskatteberg (U). Han dog den 22 juni 1739 i Korslången, Malingsbo (W). Hammarsmed i Korslången, Malingsbo (W). "Var blind i 14 år, bröstsjuk".

Persson gifte sig med Persdotter Anna 6 . Anna föddes i Åbro, Lindesberg (T).

De fick följande barn:

12 K i. Hansdotter Brita 7 föddes den 10 april 1704.

13 M ii. Hansson Hans 8 föddes den 22 maj 1706 i Nyfors, Malingsbo (W). Han dog den 3 juli 1741 i Bysmedjan, Norrbärke (W). Han var hammarsmed.

Hans gifte sig med Matsdotter Margareta 9 den 8 oktober 1727 i Malingsbo (W). Margareta föddes i Nyfors, Malingsbo (W).

14 K iii. Hansdotter Kerstin 10 föddes den 13 maj 1708.

5. Persson Per 11 (Hansson) föddes år augusti 1671 i Skommarbo hammar, Skinnskatteberg (U). Han dog den 11 november 1740 i Korslångens smedja, Malingsbo (W). Han var hammarsmed i Korslången, Malingsbo (W).

Persson gifte sig (1) med Andersdotter Brita den 8 december 1695. Andersdotter föddes i Gäfvebo, Skinnskatteberg (U).

De fick följande barn:

15 M i. Persson Johan 12 föddes år oktober 1696 i Korslångs hammare, Malingsbo (W).

16 M ii. Persson Anders föddes den 1 februari 1698 i Gäfvebo, Skinnskatteberg (U).

17 K iii. Persdotter Margareta föddes år 1704 i Korslångens smedja, Malingsbo (W). Hon dog den 26 juli 1783 i Bornholm, Malingsbo (W).

Persdotter gifte sig med Simonsson Jacob 13 . Jacob föddes år 1704. Han dog år 1767 i Bornholm, Malingsbo (W).

18 M iv. Persson Hans föddes år 1707 i Korslångens smedja, Malingsbo (W).

19 M v. Persson Pysslare Per 14 föddes år 1712 i Korslångens smedja, Malingsbo (W). Han dog år 1775 i Malingsbo bruk, Malingsbo (W).

Persson gifte sig med Larsdotter Anna år 1736. Larsdotter föddes år 1719.

20 M vi. Persson Pysslare Lars 15 föddes år 1715 i Korslångens smedja, Malingsbo (W). Han dog den 16 mars 1784 i Malingsbo bruk, Malingsbo (W).

Persson gifte sig (1) med Olofsdotter Anna den 28 september 1735. Olofsdotter föddes den 18 februari 1707 i Närsjön, Norrbärke (W). Hon dog den 25 februari 1777 i Malingsbo bruk, Malingsbo (W).

Persson gifte sig (2) med Mickelsdotter Katarina den 28 september 1777. Mickelsdotter föddes år 1717.

Persson gifte sig (2) med Hansdotter Karin den 6 juni 1703. Hansdotter föddes år 1673 i Malingsbo bruk, Malingsbo (W). Hon dog den 16 februari 1748 i Korslångens smedja, Malingsbo (W).

 

Några generationer vallonska anor

Ättlingar till Poncelet Bovin

Första Generation

1. Bovin Poncelet 1,2  dog år 1667 i Blixterboda, Fellingsbro (T).

Han var mästersmältare i Blixterboda, Fellingsbro (T). Skrev kontrakt i Sedan 4/6 1620 och kom samma år till Finspång (E).

Poncelet gifte sig (1) med Bourguignon Elisabeth 3,4 .

De fick följande barn:

+            2 K         i.  Boweng Margareta  dog år augusti 1729.

               3 M        ii.  Boweng Paul 5 . Kolare i Fellingsbro (T). Bodde 1651 i Sparsta, 1654-60 vid Österhammar och 1672 -73 i Åby kolartorp, alla plaserna i Fellingsbro (T).

Paul gifte sig med NN Ingeborg 6  den 13 februari 1648 i Fellingsbro (T).

+            4 M       iii.  Bovin Johan .

+            5 M       iv.  Boweng Isak  föddes år 1636.

Poncelet gifte sig (2) med NN Ingrid 7 .

Bosatt i Blixterboda, Fellingsbro (T).

Poncelet och Ingrid hade följande barn:

6            K v. Boweng Marina 8  föddes år december 1642 i Felloingsbro (T). Döpt 4/12 1642.

7           M vi. Boweng Jakob 9  föddes år februari 1647 i Finnåker, Fellingsbro (T). Döpt 7/2 1647.

Andra Generation

2. Boweng Margareta 10,11  (Poncelet) dog år augusti 1729 i Bernshammar, Hed (U).

Margareta gifte sig med Michelsson Claes 12  son till Grignard Michael den 14 april 1669 i Fellingsbro (T). Claes dog år 1684/1692. Hammarsmedsmästare i Finnåker, Fellingsbro (T). Död mellan 1684 och 1692 (Fellingsbro AI:3D s.94).

 Claes och Margareta hade följande barn:

8           M i. Klasson Isak 13 .

+            9 M        ii.  Klasson Johan  föddes år mars 1670.

+          10 K        iii.  Klasdotter Elisabeth  föddes år 1675.

+          11 M       iv.  Klasson Klas  föddes år februari 1680.

+          12 M       v.  Klasson Henrik  föddes den 3 december 1682. Han dog den 29 juli 1754.

             13 M       vi.  Klasson Karl 14  föddes den 22 november 1685 i Åby bruk, Fellingsbro (T).

       4. Bovin Johan 15  (Poncelet). Kolare, krögare i Fellingsbro (T).

Johan gifte sig (1) med Ersdotter Anna 16  den 27 september 1657 i Fellingsbro (T). Anna dog år 1668 i Fellingsbro (T). Bosatt i Österhammar, Fellingsbro (T).

Johan och Anna hade följande barn:

14          K i. Johansdotter Bovin Marit 17  föddes år februari 1661 i Österhammar, Fellingsbro (T). Döpt 24/2 1661.

 Johan gifte sig (2) med NN Ingrid 18  den 14 april 1669 i Fellingsbro (T). Ingrid föddes i Norlunda, Fellingsbro (T).

 De fick följande barn:

 15         M ii. Johansson Boweng Anders 19  föddes år november 1672 i Fellingsbro (T). Döpt 3/11 1672.

5. Boweng Isak 20,21,22  (Poncelet) föddes år 1636 i Blixterboda, Fellingsbro (T). Hammarsmed, smältare. Arbetar 1678-79 vid Marnäs, Norrbärke (W), 1683-84 vid Hagges bruk, Norrbärke (W), 1689-93 vid Klenshyttan, Grangärde (W) och 1696-98 vid Gonäs, Grangärde (W).

Isak gifte sig med Andersdotter Karin 23,24  den 23 september 1666 i Norrbärke (W). Karin föddes i Narvegården, Norrbärke (W).

De fick följande barn:

16          K i. Isaksdotter Boweng Kerstin 25,26  föddes år juli 1667 i Hagge bruk, Norrbärke (W). Döpt 7/7 1667.

17          K ii. Isaksdotter Boweng Sara 27,28  föddes år december 1668 i Morgården, Norrbärke (W). Döpt 13/12 1668.

18          K iii. Isaksdotter Boweng Karin 29,30,31  föddes år januari 1671 i Morgården, Norrbärke (W). Döpt 22/1 1671.

+          19 K       iv.  Isaksdotter Boweng Ingrid  föddes år januari 1674. Hon dog den 28 december 1752.

20          K v. Isaksdotter Boweng Margareta 32,33,34,35,36  föddes år januari 1678 i Marnäs, Norrbärke (W). Hon dog den 18 december 1771 i Hvinarn, Norrbärke (W). Döpt 27/1 1678. Blind.

21         M vi. Isaksson Boweng Anders 37,38,39  föddes den 6 december 1681 i Ludvika bruk, Grangärde (W). Flyttar eventuellt till Fellingsbro (T).

22         M vii. Isaksson Boweng Johan 40,41  föddes år mars 1684 i Narvegården, Norrbärke (W.

Tredje Generation

9. Klasson Johan 42  (Margareta Boweng, Poncelet) föddes år mars 1670 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T). Döpt 13/3 1670.

Johan gifte sig med NN .

De fick följande barn:

23         M i. Johansson Johan 43  föddes den 10 augusti 1694 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T).

+          24 M        ii.  Johansson Klas  föddes den 16 december 1696. Han dog den 22 maj 1742.

10. Klasdotter Elisabeth 44  (Margareta Boweng, Poncelet) föddes år 1675 i Storbo, Fellingsbro (T). Döpt 2/6 1675.

Elisabeth gifte sig med Jönsson Samuel 45  den 19 augusti 1706 i Fellingsbro (T). Samuel föddes år 1674. Han dog år december 1712 i Storbo bruk, Fellingsbro (T). Döpt 21/12 1712. Hammarsmed i Storbo hammare, Fellingsbro (T).

Samuel och Elisabeth hade följande barn:

25          K i. Samuelsdotter Anna Catarina 46  föddes den 12 maj 1707 i Storbo bruk, Fellingsbro (T).

+          26 M        ii.  Samuelsson Klas  föddes den 8 november 1711. Han dog den 1 juli 1740.

11. Klasson Klas 47,48  (Margareta Boweng, Poncelet) föddes år februari 1680 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T). Bosatt i Ekeby hammare, Fellingsbro (T). Troligen den Klas som får sonen Henrik 1717. Kan vara identisk med "blinde Clas" i Vässlingby 1728 (Fellingsbro AI:8 s.273), Örjan Hedenberg, Smedskivan nr 6. [Klas Andersson anges också som trolig far till Henrik Ekman, enl. Sven Myhl. Se även Klas Johansson om detta. Mästersven vid Bofors 1692-1704, vid Kortfors 1705-34. Enl. Örjan Hedenberg hette denna familj Hane!]

Klasson gifte sig med Svensdotter Anna 49  den 23 maj 1716 i Fellingsbro (T). Bosatt i Fellingsbro (T).

Klasson och Anna hade följande barn:

+          27 M        i.  Klasson-Ekman Henrik  föddes den 4 juli 1717. Han dog den 7 juli 1771.

12. Klasson Henrik 50,51  (Margareta Boweng, Poncelet) föddes den 3 december 1682 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T). Han dog den 29 juli 1754 i Karmansbo, Hed (U).

Hammarsmedsmästare i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T). Död av ålderdomsbräcklighet.

Henrik gifte sig med Henriksdotter Schult Elisabeth 52,53,54  år 1709. Schult föddes år februari 1686 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T). Hon dog den 11 januari 1765 i Norrhammar, Hed (U).

Henrik och Schult hade följande barn:

+          28 M        i.  Henriksson Jakob  föddes den 6 mars 1711. Han dog den 6 mars 1781.

+          29 K        ii.  Henriksdotter Margareta  föddes den 20 november 1713. Hon dog den 9 november 1744.

+          30 M       iii.  Henriksson Henrik  föddes den 8 juli 1719. Han dog den 25 september 1795.

31         M iv. Henriksson Johan 55  föddes den 6 maj 1721 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T).

32         M v. Henriksson Daniel 56  föddes den 6 maj 1721 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T).

+          33 M       vi.  Henriksson Klas  föddes den 2 november 1722. Han dog den 1 februari 1773.

34         M vii. Henriksson Peter 57  föddes den 27 oktober 1725 i Bernshammar, Hed (U). Han dog den 19 maj 1726 i Bernshammar, Hed (U).

19. Isaksdotter Boweng Ingrid 58,59,60,61  (Isak Boweng, Poncelet) föddes år januari 1674 i Marnäs, Norrbärke (W). Hon dog den 28 december 1752 i Hvinarn, Norrbärke (W). Döpt 1/2 1674.

Boweng gifte sig med Jonsson Lars 62,63  år 1703 i Norrbärke (W). Lars föddes år 1675. Han dog den 27 november 1761 i Hvinarn, Norrbärke (W).

De fick följande barn:

+          35 M        i.  Larsson Isak  föddes den 16 mars 1708.

36          K ii. Larsdotter Kerstin 64  föddes den 10 september 1710 i Hvinarn, Norrbärke (W).

37          K iii. Larsdotter Margareta 65  föddes den 19 april 1713 i Hvinarn, Norrbärke (W).

38          K iv. Larsdotter Anna 66  föddes den 9 januari 1717 i Hvinarn, Norrbärke (W).

Fjärde Generation

24. Johansson Klas 67  (Johan Klasson, Margareta Boweng, Poncelet) föddes den 16 december 1696 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T). Han dog den 22 maj 1742 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T). Smed i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T).

Klas gifte sig med Andersdotter Anna 68  den 24 september 1721 i Felloingsbro (T). Anna föddes år 1695. Hon dog år juli 1768 i Finnåker, Fellingsbro (T). Död av gulsot.

Klas och Anna hade följande barn:

39         M i. Klasson Johan 69  föddes den 7 juni 1722 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T). Han dog den 14 februari 1756 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T). Mästersven i Kåfalla bruk, Fellingsbro (T). Död av hetsig sjukdom.

Johan gifte sig (1) med Nilsdotter Anna 70  den 1 november 1744 i Fellingsbro (T). Anna dog den 29 juli 1745 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T). Johan gifte sig (2) med Olofsdotter Kihlberg Maria 71  den 19 mars 1750 i Fellingsbro (T). Kihlberg föddes år 1721. Hon dog den 11 april 1807 i Storbo bruk, Fellingsbro (T).

40         M ii. Klasson Anders 72  föddes den 8 februari 1724 i Söderby Hammare, Fellingsbro (T). Han dog år 1779 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T).

Anders gifte sig med Hansdotter Karin 73  den 3 februari 1751 i Fellingsbro (T). Karin föddes år 1726 i Skabo by, Västra Skedvi (U). Hon dog den 15 januari 1799 i Grönbo bruk, Fellingsbro (T). Död av magvärk.

41          K iii. Klasdotter Greta 74  föddes den 9 april 1727 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T). Hon dog den 2 augusti 1757 i Storbo bruk, Fellingsbro (T).

Greta gifte sig med Persson Kåberg Olof  den 16 juni 1751 i Fellingsbro (T). Kåberg föddes den 25 oktober 1726 i Kåfalla bruk, Fellingsbro (T). Han dog den 23 december 1790 i Storbo bruk, Fellingsbro (T). Hammarsmedsmästare i Kåfalla bruk, Fellingsbro (T).

42         M iv. Klasson Jakob 75  föddes den 4 september 1730 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T). Han dog den 12 oktober 1810 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T). Död av ålderdomssvaghet.

Jakob gifte sig (1) med Persdotter Anna 76  den 11 oktober 1752 i Fellingsbro (T). Anna föddes år 1730 i Nora bfs (T). Hon dog den 6 september 1781 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T). Död av lungsot.

Jakob gifte sig (2) med Nilsdotter Anna 77  den 27 oktober 1782 i Fellingsbro (T). Anna föddes år 1754 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T).

43         M v. Klasson Per 78  föddes år 1733 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T). Han dog den 2 juli 1782 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T). Mästersven, smed.

Per gifte sig med Olofsdotter Anna 79  den 16 september 1753 i Fellingsbro (T). Anna föddes år 1721 i Ljusnarsberg (T). Hon dog den 1 augusti 1793 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T). Död av ålderdomsbräcklighet.

26. Samuelsson Klas 80  (Elisabeth Klasdotter, Margareta Boweng, Poncelet) föddes den 8 november 1711 i Storbo hammare, Fellingsbro (T). Han dog den 1 juli 1740 i Flerohopps bruk, Madesjö (H). Mästersven.

Klas gifte sig med NN .

De fick följande barn:

44         M i. Klasson Abraham 81  föddes den 6 oktober 1739 i Flerohopps bruk, Madesjö (H). Han dog den 14 oktober 1739 i Flerohopps bruk, Madesjö (H).

27. Klasson-Ekman Henrik 82,83,84  (Klasson Klas, Margareta Boweng, Poncelet) föddes den

4 juli 1717 i Ekeby hammare, Fellingsbro (T). Han dog den 7 juli 1771 i Storfors, Kroppa (S). Patronymikon Klasson kommer från vb. Arbetade 1736 åt Olof Åberg vid Vedevågs bruk, Linde lfs. Enl. mtl knivsmed vid Storfors gård 1739-40. Antogs genom kontrakt 10/9 1740, för Storfors Bruk av förvaltaren Carl Arendt Jerelström, till mästare vid Storfors nyanlagda knippsmedja, till en början bosatt i Lillefors, fick 1748 åt sig upplåten hälften i 1/4-dels bergsskattetorpet Fallet mot årligt arrende. Mästarebrev 1759. Efterträddes 1770 av sonen Johan f. 1745, som redan från 1766 haft det egentliga ansvaret för snedjan. Namnet Ekman troligen taget från Ekeby hammare.

Klasson-Ekman gifte sig med Johansdotter Maria 85,86  dotter till Kristoffersson Johan och Ersdotter Karin den 1 juli 1739 i Dalkarlshyttan, Lindesbergs Lfs (T). Johansdotter föddes den 2 oktober 1716 i Ö. Bohr, Lindesbergs bergsförsamling (T). Hon dog den 7 november 1795 i Kroppa (S). (uppgiften om födelsetid och plats ej säker)

Klasson-Ekman och Johansdotter hade följande barn:

45          K i. Ekman Anna Cajsa 87  föddes den 28 september 1740 i Storfors, Kroppa (S). Hon dog den 24 januari 1809 i Mölnbacka, Nedre Ullerud (S).

46          K ii. Ekman Anna Cajsa  föddes den 24 februari 1743 i Storfors, Kroppa (S), Sverige. Hon dog den 24 januari 1809 i Mölnbacka, Nedre Ullerud (S), Sverige.

47         M iii. Ekman Johan 88  föddes år 1745 i Storfors, Kroppa (S). Han dog den 7 april 1805 i Fallet, Storfors bruk, Kroppa (S). Han står noterad som Knippsmed på Storfors Bruk, fallet.

Ekman gifte sig med Larsdotter Lena 89,90  dotter till Andersson Lars och Jonsdotter Marie den 29 september 1766 i Storfors, Kroppa (S). Larsdotter föddes år 1747 i Kroppa (S). Hon dog den 13 mars 1824 i Storfors, Kroppa (S).

48          K iv. Ekman Stina  föddes år 1747 i Storfors, Kroppa (S).

49         M v. Ekman Claes  föddes den 8 oktober 1749 i Storfors, Kroppa (S).

50         M vi. Henriksson Ekman Magnus  föddes den 8 oktober 1749 i Storfors, Kroppa (S). Han dog den 3 juni 1815 i Gustavsström, Gåsborn (S).

51         M vii. Ekman Henrik  föddes den 19 januari 1752 i Fallet, Storfors bruk, Kroppa (S). Han dog den 26 juli 1787 i Liljendal, Rämmen (S).

Ekman gifte sig med Jamsdotter Gevert Anna Lena . Jamsdotter föddes den 2 december 1757 i Geijersholms bruk, Norra Råda (S).

52         M viii. Ekman Eric  föddes den 17 maj 1754 i Fallet, Storfors bruk, Kroppa (S) .

53         M ix. Ekman Christian  föddes den 17 maj 1754 i Fallet, Storfors bruk, Kroppa (S). Han dog den 24 januari 1755 i Kroppa (S).

28. Henriksson Jakob 91,92,93,94  (Henrik Klasson, Margareta Boweng, Poncelet) föddes den 6 mars 1711 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T). Han dog den 6 mars 1781 i Norrhammar, Hed (U). Mästersmed i Norrhammar, Hed (U).

Jakob gifte sig med Johansdotter Galon Margareta 95,96,97  i Hed (U). Galon föddes den 26 maj 1717 i Holmshammar, Hed (U). Hon dog den 8 april 1789 i Norrhammar, Hed (U).

Jakob och Galon hade följande barn:

54          K i. Jakobsdotter Elisabeth 98  föddes den 19 september 1738 i Norrhammar, Hed (U). Hon dog den 24 november 1738 i Norrhammar, Hed (U). Förkvavd i sängen hos sin moder.

55          K ii. Jakobsdotter Norrström Helena 99  föddes den 30 september 1739 i Norrhammar, Hed (U). Hon dog den 25 november 1802 i Forsbacka, Valbo (X).

Norrström gifte sig med Kohlström Erik 100  den 19 oktober 1762 i Hed (U). Erik föddes år 1740. Han dog den 20 december 1788 i Forsbacka, Valbo (X). Hammarsmedsmästare. Död av feber.

56         M iii. Jakobsson Norrström Johan 101  föddes den 19 december 1741 i Norrhammar, Hed (U). Han dog den 23 oktober 1809 i Norrhammar, Hed (U). Han var mästersmed.

Norrström gifte sig med Bernström Anna Catarina 102  den 6 oktober 1776 i Hed (U). Anna föddes den 4 september 1749 i Bernshammar, Hed (U). Hon dog den 5 oktober 1810 i Holmsbacke, Hed (U). Död av magplågor.

57          K iv. Jakobsdotter Margareta 103  föddes den 29 januari 1744 i Norrhammar, Hed (U). Hon dog den 20 februari 1745 i Norrhammar, Hed (U). Död av kopporna.

58         M v. Jakobsson Jakob 104  föddes den 14 februari 1746 i Norrhammar, Hed (U). Han dog den 15 juli 1746 i Norrhammar, Hed (U). Död av bröstvärk.

59         M vi. Jakobsson Norrström Henrik 105,106,107  föddes den 17 mars 1747 i Norrhammar, Hed (U). Han dog den 1 december 1820 i Viråns bruk, Björkvik (D). Hammarsmedsmästare.

Jakobsson gifte sig med Ersdotter Brita 108,109,110 . Brita föddes år 1744 i Gunnilbo (U). Hon dog den 21 juni 1831 i Viråns bruk, Björkvik (D).

60          K vii. Jakobsdotter Greta 111  föddes den 6 januari 1750 i Norrhammar, Hed (U). Hon dog den 13 januari 1750 i Norrhammar, Hed (U).

61          K viii. Jakobsdotter Greta Lisa 112  föddes den 27 juli 1752 i Norrhammar, Hed (U). Hon dog den 30 september 1813 i Hed (U).

Greta gifte sig med Andersson Hedström Johan 113  den 23 oktober 1791 i Hed (U). Hedström föddes den 23 januari 1765 i Sonmora, Hed (U). Han dog den 18 september 1827 i Emthyttan, Skinnskatteberg (U). Klensmed i Karmansbo bruk, Skinnskatteberg (U). Död av vattusot.

62         M ix. Jakobsson Norrström Jakob 114  föddes den 19 januari 1756 i Norrhammar, Hed (U). Han dog den 19 februari 1809 i Bernshammar, Hed (U). Mästersmed. Död av utsot och feber.

Norrström gifte sig (1) med Wahlqvist Brita Maria 115  den 11 oktober 1781 i Hed (U). Brita föddes den 15 december 1757 i Bernshammar, Hed (U). Hon dog den 17 oktober 1788 i Bernshammar, Hed (U). Död av bröstsjuka o barnsbörd.

Norrström gifte sig (2) med Andersdotter Sara 116  den 24 maj 1789 i Hed (U). Sara föddes den 5 juni 1769 i Valbricka, Bro (U). Hon dog den 17 mars 1808 i Bernshammar, Hed (U). Död av barnsbörd.

63         M x. Jakobsson Norrström Peter 117  föddes den 5 augusti 1759 i Norrhammar, Hed (U). Han dog den 9 mars 1822 i Krämbols bruk, Östra Vingåker (D). Mästersmed. Död av lungsot.

Norrström gifte sig med Dybeck Christina Elisabeth 118  den 17 oktober 1784 i Hed (U). Christina föddes den 27 maj 1760 i Kåfalla bruk, Fellingsbro (T). Hon dog den 24 november 1817 i Krämbols bruk, Östra Vingåker (D).

64         M xi. Jakobsson Norrström Karl 119  föddes den 31 maj 1762 i Norrhammar, Hed (U). Han dog den 23 maj 1763 i Norrhammar, Hed (U). Död av kopporna.

29. Henriksdotter Margareta 120  (Henrik Klasson, Margareta Boweng, Poncelet) föddes den 20 november 1713 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T). Hon dog den 9 november 1744 i Holmshammar, Hed (U).

Margareta gifte sig med Kristiansson Holst Kristian 121  den 22 maj 1738 i Hed (U). Holst föddes den 25 juni 1710 i Karmansbo, Hed (U). Han dog den 19 mars 1749 i Karmansbo, Hed (U). Hammarsmedsmästare i Karmansbo, Hed (U).

Holst och Margareta hade följande barn:

65          K i. Kristiansdotter Holst Catarina 122  föddes den 3 maj 1739 i Karmansbo, Hed (U). Hon dog den 3 mars 1740 i Karmansbo, Hed (U).

66          K ii. Kristiansdotter Holst Catarina 123  föddes den 25 november 1740 i Karmansbo, Hed (U). Hon dog den 11 december 1740 i Karmansbo, Hed (U).

67         M iii. Kristiansson Holst Kristian 124  föddes den 8 maj 1742 i Karmansbo, Hed (U). Han dog den 25 juli 1742 i Karmansbo, Hed (U).

68          K iv. Kristiansdotter Holst Christina 125  föddes den 8 maj 1742 i Karmansbo, Hed (U). Hon dog den 8 augusti 1742 i Karmansbo, Hed (U).

69          K v. Kristiansdotter Holst Margareta 126  föddes den 16 november 1743 i Holmshammar, Hed (U).

30. Henriksson Henrik 127  (Henrik Klasson, Margareta Boweng, Poncelet) föddes den 8 juli 1719 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T). Han dog den 25 september 1795 i Bernshammar, Hed (U). Han var mästersven.

Henrik gifte sig med Henriksdotter Catarina 128  den 7 oktober 1743 i Hed (U). Catarina föddes den 20 februari 1715 i Flodhammar, Skinnskatteberg (U). Hon dog den 23 januari 1770 i Norrhammar, Hed (U). "warit krämpig i flera år och plågats af moderpassioner".

Henrik och Catarina hade följande barn:

70          K i. Henriksdotter Bernström Elisabeth 129  föddes den 25 oktober 1744 i Bernshammar, Hed (U). Hon dog den 22 maj 1789 i Norrhammar, Hed (U). Död av lungsot.

Henriksdotter Bernström Elisabeth gifte sig med Hansson Orre Olov 130  den 1 oktober 1775 i Hed (U). Orre föddes den 8 maj 1746 i Norra Thulinge, Hed (U). Han dog den 19 november 1803 i Norrhammar, Hed (U). Hammarsmed i Norrhammar, Hed (T). Död av lungsot.

71         M ii. Henriksson Bernström Henrik 131  föddes den 10 november 1746 i Bernshammar, Hed (U). Han dog den 15 april 1784 i Norrhammars bruk, Hed (U). Han var smeddräng. Ogift.

72          K iii. Henriksdotter Greta Stina 132  föddes den 20 juni 1749 i Bernshammar, Hed (U). Hon dog den 29 december 1753 i Karmansbo, Hed (U). Hon var ogift.

73          K iv. Henriksdotter Catarina 133  föddes den 21 oktober 1751 i Karmansbo, Hed (U). Hon dog den 8 juli 1752 i Karmansbo, Hed (U).

74          K v. Bernström Brita Cajsa 134  föddes den 24 oktober 1753 i Karmansbo, Hed (U). Hon dog den 23 november 1753 i Karmansbo, Hed (U).

75         M vi. Henriksson Jakob 135  föddes den 6 juni 1755 i Karmansbo, Hed (U). Han dog den 10 december 1770 i Norrhammars bruk, Hed (U).  Han var hammarsmed, död av slag.

76          K vii. Henriksdotter-Bernström Greta Stina 136,137  föddes den 16 juni 1758 i Norrhammar, Hed (U). Hon dog den 27 maj 1828 i Bockhammar, Gunnilbo (U). Död av lungsot.

Greta gifte sig (1) med Gabrielsson-Syhl Lars 138  son till Andersson-Syhl Gabriel och Hansdotter Carin den 7 oktober 1781 i Hed (U). Gabrielsson-Syhl föddes den 27 juni 1761 i Ludvika bruk, Grangärde (W). Han dog den 18 september 1795 i Bernshammar, Hed (W). Hammarsmedsmästare i Bernshammar, Hed (U).

Greta gifte sig (2) med Isaksson Spännare Mats 139  den 6 november 1796 i Hed (U). Spännare föddes den 2 juli 1769 i Färna bruk, Gunnilbo (U).

33. Henriksson Klas 140  (Henrik Klasson, Margareta Boweng, Poncelet) föddes den 2 november 1722 i Bernshammar, Hed (U). Han dog den 1 februari 1773 i Holmshammar, Hed (U). Han var hammarsmed.

Klas gifte sig med Johansdotter Hedvig 141  den 17 september 1748 i Hed (U). Hedvig föddes den 2 november 1722 i Bernshammar, Hed (U). Hon dog den 21 februari 1773 i Holmshammar, Hed (U). Ur dödbok: "D. 23 Novembris förledet åhr timade henne den olyckan, att då hon skulle gå öfwer smala spången wid Holmshammaren kom hastigt en wäderihl och tog henne på sidan så att hon halkade ner i strömmen och omkom. Blef med flit efterletad så länge wattnet ej war tilfrusit men kunde ingenstädes igenfinnas. Förleden Påskadag mot aftonen blef hon funnen fastnad wid utskifsluckorna i Nyhammarsån, och strax uptagen och hemförd." Begravd 26 april 1772.

Klas och Hedvig hade följande barn:

77          K i. Klasdotter Elisabeth 142  föddes den 22 maj 1750 i Kåfalla, Fellingsbro (T).

78         M ii. Klasson Henrik 143  föddes den 24 november 1753 i Kåfalla, Fellingsbro (T).

79          K iii. Klasdotter Catarina 144  föddes den 22 juli 1757 i Kåfalla, Fellingsbro (T). Hon dog den 30 april 1758 i Nyhammar, Hed (U). Död av kopporna.

80          K iv. Klasdotter Lena Catarina 145  föddes den 13 juli 1759 i Nyhammar, Hed (U).

81         M v. Klasson Norrström Johan 146  föddes den 11 januari 1763 i Bernshammar, Hed (U). Han dog den 1 maj 1818 i Forssjö bruk, Stora Malm (D). Mästersven. Död av bröstfeber.

Norrström gifte sig med Wahlqvist Stina Maria 147  den 30 september 1787 i Hed (U). Stina föddes den 16 april 1768 i Bernshammar, Hed (U). Hon dog den 7 februari 1815 i Forssjö, Stora Malm (D).

82         M vi. Klasson Jakob 148  föddes den 23 juni 1766 i Bernshammar, Hed (U).

83         M vii. Klasson Abraham 149  föddes den 2 februari 1770 i Holmshammar, Hed (U). Mästersven i Håkanbo, Ramsberg (T).

Abraham gifte sig med Johansdotter Catarina 150  den 10 september 1802 i Ramsberg (T).

35. Larsson Isak 151,152,153  (Boweng Ingrid Isaksdotter, Isak Boweng, Poncelet) föddes den 16 mars 1708 i Hvinarn, Norrbärke (W).

Isak gifte sig med Ersdotter Elisabeth 154  år 1734 i Norrbärke (W). Elisabeth föddes år 1702. Hon dog den 9 juli 1772 i Hvinarn, Norrbärke (W).

De fick följande barn:

84          K i. Isaksdotter Ingrid 155  föddes den 5 oktober 1735 i Hvinarn, Norrbärke (W). Hon dog år 1735 i Hvinarn, Norrbärke (W).

85         M ii. Isaksson Lars 156  föddes den 12 mars 1737 i Hvinarn, Norrbärke (W). Han dog år 1737 i Hvinarn, Norrbärke (W).

86          K iii. Isaksdotter Elisabeth 157  föddes den 15 januari 1739 i Hvinarn, Norrbärke (W).

87         M iv. Isaksson Erik 158  föddes den 25 mars 1741 i Hvinarn, Norrbärke (W). Han dog den 28 mars 1741 i Hvinarn, Norrbärke (W).

88         M v. Isaksson Johan 159,160  föddes den 16 december 1742 i Hvinarn, Norrbärke (W).

Johan gifte sig med Persdotter Kerstin 161,162,163  år 1770 i Hvinarn, Norrbärke (W). Kerstin föddes år 1748.

89         M vi. Isaksson Isak 164  föddes den 3 oktober 1746 i Hvinarn, Norrbärke (W).

90          K vii. Isaksdotter Catarina 165,166,167  föddes år 1747 i Hvinarn, Norrbärke (W). De flyttar till Wika (W). In till Prästhyttan i Hedemora (W) den 30/10 1798 från Västerås (U). De flyttar 25/11 1799 till Wika (W).

Catarina gifte sig med Ersson Erik 168,169  år april 1777 i Hvinarn, Norrbärke (W). Erik föddes den 25 oktober 1751 i Norrbärke (W). Han är stalldräng.


Jag är medlem i:

Västra Mälardalens Släktforskare (vilken jag och Börje Hallberg var initiativtagare till och startade).

Övrig forskning:

JAG HAR VÄRLDENS STÖRSTA HANDSKRIVNA AN- OCH SLÄKTTRÄD!?

Karmansbo smedja

Handskrivet an- och släktträd av Jan Hultberg

Karmansbo smedja

Har uppgifter på omkring 200 - 250 000 nära och avlägsna släktingar i Sverige samt i USA, Canada, Mexico, Danmark, Finland, Norge och Frankrike. 

Släktforskardagarna 23-25 augusti 2013 i Köping

Jag medverkade på Släktforskardagarna 23-25 augusti 2013 i Köping och visade då upp an- och släktträdet som innehåller 42 000 personer.

E-post:  Jan Hultberg