Innehåll

  1. Här är ett axplock på 805 personer boende i Köpings kommun som har gemensamma anor med våra barn
  2. 132 personer som bor i Arboga kommun, 117 i Hallstahammars kommun, 122 personer i Kungsörs kommun och 55 personer i Surahammars kommun, 57 personer i Fagersta, 92 personer i Skinnskattebergs kommun som har gemensamma anor med våra barn
  3. Forskar bland annat i släkterna
  4. Vallonska förfäder:
  5. Anor från Skottland
  6. Forskar i socknar:
  7. Ett antal kända personer (185 till antalet) som alla har gemensamma anor med mina barn. Graden av kändisskap varierar och om du inte vet vad de är kända för, då kanske det finns anledning att söka reda på det......
  8. Ett litet släktträd med anor från Köping (U):
  9. Några generationer vallonska anor
  10. Jag är medlem i:
  11. Övrig forskning:
  12. Släktforskardagarna 23-25 augusti 2013 i Köping
  13. E-post:

Här är ett axplock på 805 personer boende i Köpings kommun som har gemensamma anor med våra barn
Alla är sorterade på efternamn

 

A B C - F G - I J - K L M - O P - R S - T U - Ö
Abrahamsson Kerstin Back Åke Cabander Rolf Gardh Stefan Jacobsson Anita Lagerkrans Bengt Sigrid  Malm Roger Palmqvist Peter Saaw Ewa Uggla Magdalena 
Abrahamsson Mattias Backman Thomas Callin Lars Geidemark Tony Jannerman Håkan  Lagerquist Åsa Malmgren Hans Lennart  Paulsson Hans Göran Saaw Ola  Uggla Robert
Ackesten Suzanne  Backström Göran  Carlström Leif Georgsson Jenny Jansson Anna-Cari Lagerström Bertil Malmqvist Anneli Pennerborn Monica Sahlström Ingrid Ulfves Conny
Adolfsson Gullveig  Barkelius Isak Carnestam Lars  Gerhardsson Lars Jansson Benny Lagesson Ann-Marie  Malmqvist Jenny Persmar Carin Sandberg Inger Utter Bo
Agrell Björn Barrow Gudrun  Cassé Susanne Giaretta Henrik Jansson Birgitta Lagesson Hans  Malmstedt Maria Persson Kjell Sandberg Niklas Waern Evalis
Ahl Gunnar Baurén Fredrik Cordts Peter Gladh Marcus Jansson Charlotte Landberg Ann-Mari  Malmström Catarina Persson Ralph Sandberg Veine Waern-Bergdahl Carina
Ahlgren Richard Beijer Kjell Dahlberg Sam Grahn Agneta Jansson Idalie Landegren Lars Mankelius Annika  Persson Susanne  Sandblom Johan  von Walden Anna
Ahlm Rolf Bejefalk Roger Dahlin Göran  Grahn Marit Jansson Jerker Landfors Bertil  Markl Gudrun  Persson Watz Margareta Sandell Maria Waldemarsson Jan
Ahlqvist Ann-Katrin Belfrage Björn Dahlqvist Annika Granath Linda Jansson Lars-Olov  Langham Agneta Martinsson Gun Pettersson Bosse Sandsjö Mikael  Vall Susanne
Ahrnstedt Torbjörn  Bellviken Klahr Ingela Damberg Jörgen  Granberg Lotta Jansson Rolf  Landquist Niklas Matsson Per Pettersson Flink Agneta  Sandström Annika Wallbom Mikael
Albinsson Christina Bengtsson Annelie Damberg Magnus Granberg Per O Jansson Tomas  Lantz Birgitta Mattsson Matilda Pettersson Conny Sandström Åsa Wallenius  Laila 
Albinsson Tom Bengtsson Elisabeth Danielsson Margit Grip Sven Erik  Jansson Tony Larsson Anders Meijer Bengt Pettersson Jonny Sanell Madeleine Wallgren Irene
Alfredsson Rune Berg Eva Danielsson Mats Grönkvist Pia Jebsen Lars  Larsson  Ann-Cristin Mellberg Henrik Pettersson Mats Schelin Jenny Wallin Desirée 
Alm Anneli Berg Jan  Danielsson Peter Gullemo Astrid Jerner Markus Larsson Johan Mellberg Maud Pettersson Pelle Schering Alf Wallin Patrik
Alm Magnus Berg Per-Erik  Darzins Eva Gunnarsson Birgitta   Jinghage Johan  Larsson Kjell Meriläinen Marina Pettersson Sören Schilström  Tomas  Wallin Ronny
Almgren Ann-Charlotte Bergdahl Mats  Dennbrink Björn Gunnarsson Jörgen Jobén Anders Larsson Leif Millberg Lena Pettersson Vidén Ingrid Schytt Ingalill  Wallon Benno
Almqvist Urban Bergehäger Kjell Dovholt Liselotte Gunnarsson Mikael  Joachimsson Nicklas Larsson Lena Millberg Per-Olof Pihlsjö Albinsson Madeleine Sedvall Susanne  Wallqvist Göran 
Alriksson Jesper Berggren  Torbjörn  Drigoris Annette Gunnarsson Torbjörn  Johansson Anders Larsson "Bissen" Mathias Mikkola Karin Pruul Britt-Marie Seger  Camilla  Vasell Magdalena
Alverhag Karin  Berglund Ove Düring Stefan Guschlbauer Christina  Johansson Annelie  Larsson Roland Miltenburg Ann Pålsson Anders Seger Axel  Weil Emma
Alvervik Anette Bergman Lars Erik Dömstedt Tommy Gustafsson Camilla Johansson Cornelia Larsson Sven-Erik ”Svinken”  Moberg Annelie Ramberg  Håkan  Selling Annika  Welén Ingela
Anders Diane  Bergman Maria Egeberg Staffan Gustafsson Inger  Johansson Kjell Larsson-Lundgren Eva Montelius Ulla Ramsell  Eva  Severin Malin Vennberg Anne
Andersen Stefan Bergqvist Jan Einan Pernilla Gustafsson Mona Johansson Olle ”klipp-Olle”  Larsson-Luthman Karin Morberg Leif Ramsell Karina Silfverbrand Sofie Werbelow Marie
Andersson Anders Bergqvist Kent Ek Marcus Gyoni Christina Johansson Reneé Laxdal Malte Morberg Torny  Ramsell Mona Sillén Karin Wernh Andreas
Andersson Ann-Christin Bergsten Kurt Ekberg Mats Gärling Folke Johansson Roger  Leandersson Maud Moréus Jan Ramström Håkan Sixtensson Per-Olof Verper Sofia
Andersson Bo "Bojje" Bergström Håkan Ekelund Anders Göransson Peter Johansson Ted Lefverth Katarina Morsing Rose-Marie  Redeskog Ann-Sofi  Sjöberg Göran Wessén Jan
Andersson Jan Bergström Per Ekelund Mikael Hagblad Staffan Johnson-Blomme Lena Lembke Stefan Muckenhirn Lena Reis Inger  Sjöberg Joakim Wessén Karin
Andersson Janet Bergström Tommy Ekholm Christer  Hahre Kent Johnsson Alf Lennartsson Hans  Myrberg Margareta Reuterhäll Ulrika Sjöberg Magnus Wessén Margareta 
Andersson Joakim "Jocke" Bertilsson Kenneth Ekholm Karin Hall Lena Jonsson Ing-Mari  Lennbom Lars Målberg Kenth Reveny Urban Sjödin Lillemor Vestberg Lise-Lott
Andersson Maj Binbach Cecilia Ekholm Tommy Hallander Thomas Jonsson Lars "Larry" Lersäther  Anders  Mäkelä Barbro Rickardsson Madelaine Sjödoff Christina  Westberg Majvi 
Andersson Maria  Bircanin Kristian Eklund Fredrik Halldén Anders Juhlin Agneta Lilja Cecilia Mörk Wera-Marie Risberg Monica Sjögren Elisabeth  Vester Camilla
Andersson Tommy  Bjurenvall Anders Eklund Roger Halldén Carina  Juhlin Roland Liljemalm Ann-Christine  Mörtzell Kurth Risberg Patrik Sjöholm Gun-Britt Wester Lars-Olov
Andersson Tony Bjurenvall Gunnel Eklund Tomas Halldorf Anders Jönsson Ewa Liljemalm Leif Narfström Torgny  Rofelt Tord Sjöman Torbjörn Vesterfors Margareta
Andersson Örjan  Björk  Sören  Ekman Lars Halldorf Marie Jönsson Per Lillbacka Cecilia Nasenius Christer Roos Therese Sjöö Anette  Westergren Ola 
Andreasson Pia Björk Håkan  Ekmark Ingela Hallman Lars Kaipio Eva Lind Elisabeth  Nettelbladt Annelie Rosén Yngve Sjöö Kenneth Westerling Ann-Sofie
Andrén Thomas  Björklind Patrik Ekstedt Lars Hallström Annette Kallström Bo Lind Pernilla  Nettelbladt Michael  Rosendahl Per Sjöö-Justesen Marianne Vesterlund Rickard
Aneheim Bo Björklind Stefan "Nutte" Ekström Hans Hallström Göran Karlsson Conny Lindahl Annika Nilsen Kent Rosendahl Peter Skjoldli Birgitta ”Gittan”  Vestermark Ulrika
Antfolk Mikael Björnsson Mattias Ekström Ingela Halvarsson-Smith Anna-Stina Karlsson Jerry Lindberg  Carina  Nilsson Geron Rosenkvist Lars Skog Peder Wiberg Hans
Appelqvist Maj Björs Maria Ekström Lars Hammar Johan Karlsson Johan Lindberg Berit Nilsson Gert-Ove  Rundqvist Roine Skott Ewy Wibert Maria 
Appeltofft Per Bjöör Karin Elgh Jan-Åke Hammarström Charlotta  Karlsson "Mange" Magnus Lindberg Eva Lilian Nilsson Leif "Klicken"  Rundberg Elisabet Sköld Erik Viborg Bandolin Birgitta
Arnelind Mats Bladh Marie-Louise Eljansbo Christina  Hamrén Anders Karlsson Marcus Lindberg Inger Nilsson Thomas "Jotte" Rusten Jan Sköld Mikael Viborg Monica
Arninger Peter  Blixt  Kent Elofsson Bengt-Göran  Hansson Birger  Karlsson Susanne Lindberg Michael  Nokkos Maria Ryde Anneli Sköldberg Jan Wickman Marie
Aronelius Forsberg Ylva Blixt Forsström Nina Engbom Barbro Hansson Sven-Ove Karlsson Tommy Lindberg Robert Nord Sajbritt  Ryde Jan Smedberg Britt-Marie Vickman Torbjörn
Arpi Nils Blom Jörgen Englund Anders  Harring Johan Karlsson Tonie  Lindblom Mats Nordfelt Dan Rydh Gunnel Soininen Tommy Victor Maria
Arvidsson Annika Blom-Gardell Sigrid Englund Ståhl Ingela Hatz Peter Karlsson Torbjörn  Lindbom Stefan Nordin Hans Rydh Roger Sorvari Gustav Widaeus Marina
Arvidsson Jan Blomberg Ester Engman Ove Hedberg Monica Karlsson Yvonne Lindell Marina Nordkvist Niklas Ryman Janita Springfeldt Inga-Lena Wideling Inger 
Asplund Eva Blomberg Monica  Engström Linda  Hedenblad Gunilla Karlström Majken Lindfors Göran Nordström Ann-Chatrin Ryman Lars Staaf Christina Vidén Ingrid
Asplund Pär Blomqvist Lawner Ulrika Engvall Lena Hedenström Eva-Sofie  Kernehed Ann-Charlotte Lindgren Anders Nordström Susanne Ryman Mats Stange Tony Widén Markus
Augustsson Marianne Blomqvist Marita Erensjö John Hedfors Anna Kindström Karin Lindkvist Johan Norén Ann-Sofi Ryström Mona-Lisa  Starborg Ann-Christin Vidman Emelie 
Austad Harriet Elisabeth  Blomqvist Peter Ericsson Irene Hedlund Per-Arne Klahr Ewa Lindkvist Ulrika Norén Jonas Råberg  Anna-Maja  Steglind Larsson Kennie Vieglins Maria
Axelsson Jan Boman Anna Ericsson Roger Hedlund Therese Klang Anders Lindqvist Pihlqvist Christin Norestig Anders Rådberg Thomas Stefanusson  Tommy  Wievegg Kristina 
Axelsson Michael Boman Mats Ericsson Tommy Hedman Margareta Klarsjö Linda Lindström Ann-Christine  Norgren Birgitta  Rönning Agneta Stenman May Wikerdal Göran 
Axelsson Mårten Borell Hans Gösta Eriksson Jens Hedqvist Cecilia Kolsvik Petra Lindström Björn  Norgren Siv Rörick  Ewa  Stenquist Karl-Erik Wiklund  Jonas 
Axelsson Per Borgström Natalie Eriksson Johan  Heffler Björn  Kraft Anders Lindström Conny  Norin Per   Stenström Eva-Lena Wiklund Ulla Carin
Axelsson Urban  Brehmer Christer Eriksson Lennart Heivert Cecilia Kraft Urban Lindström Karin Norlin Susanne   Stigsson Benny Wikström  Elisabeth 
Axén Maria Broberg Peter  Eriksson Maria Hellberg Jan Kruse Christina Lindvall Karl-Göran  Norling Mikael   Stockhaus Bengt  Wikström Britt-Marie
  Brolin Pontus Eriksson Nina Hellman Katarina Kurz Anna-Lena Ling Elisabeth Norling Therese   Storbacka Ingegerd  Wilhelmsson Gunnar
  Broström Ingegerd Erixon Marie Hellström Elisabet Kvist Ingrid  Ling Tommy Norman Britt-Marie "Bibbi"    Strand Sara Wilhelmsson Maud
  Broström Johnny Erlandsson Magnus Hellström Niklas Kvist Peter Lisell Catarina Norman Helena   Strange Thomas Windahl Jessica
  Burén Annelie Erlandsson  Per Helmin Rose Marie Kåberg Anders Litz Christian  Norrman Bertil    Ström Agneta  Windahl Sören
  Bylén Stefan Eskilsson Hans Hemström Maria Kåberg Ulf Litz Åberg Eva Norrsjö Annvor   Ström Roger  Vrbanc Jenny 
  Bågenfors Binnie Fager Richard Hennig Ingela Käck Carina Ljungqvist Tom Norstedt Stefan   Strömberg Maria Wretling Tomas
  Bäck Åsa  Falberg Pernila Henriksson Roger Källgren Jan-Ove Loman Johanna Norström Monica   Strömbäck Helena Wretman Inga-Lisa
  Bäckwall  Mats-Ola  Falck Marina Herbertsson Per Ove Kögl Mats Longstride Jan Nyberg Anita   Ståhl Stefan Wågenberg  Christina
  Bärehag Peter Falk Jan Hibbing Leif Köld Maud Loord Nilsson Ann-Louise  Nyberg Ellenor   Stålberg Eva Wågenberg Bo
    Fant Marie-Louise Hirvelä Agneta   Lord Ulla Nyberg Sofia   Sundh Cecilia af Wåhlberg Per Olof
    Fasth Rose-Marie Hjalmarsson Renee   Lorichs Karl Nybäck Kent   Sund Per Erik Ytterberg Leif
    Faulhammer Britt Hjulström Tommy   Ludvigsson Björn Nylén Elisabeth   Sundkvist Sofie  Ytterbring Gudrun
    Fellin Bengt  Hjältman Ulla   Ludvigsson Therese Nyman Jan   Sundlöf Astrid Zandbergs Anna-Lena 
    Fernberg Christina Hoffstedt Johan   Lundblad Ulla Nyrén Berit   Sundström Eva Zander Björn
    Fernström Lars Hoffstedt Urban    Lundborg Monica  Claes-Åke Nyström   Svalås Marie  Zettergren Helena
    Flodström Margareta Holgersson Johan   Lundén Peter Nyström Lotta   Svanberg Helena  Zetterstrand Niklas
    Flyngen Marie-Louise Holgersson Rolf   Lundeqvist Björn Nålberg Tommy    Svanberg Mikael  Zetterström Helena
    Fogel Gunnar Holm Irene   Lundgren Eva Näsström Anders   Svansbo Gustav Zimmerman Kerstin
    Folkesson Anita Holm Tobias   Lundgren Karl Eiler "Eje"  Nääv Mona   Svanström Kjell Åberg Margareta 
    Folkesson Eva Holmgren Anne-Lie   Lundgren Kerstin  Odén Eva Helena   Svanström Åke Ågren Helena 
    Folkesson Karin Holmquist-Larsson  Karin    Lundgren Sarah Olsson Anders   Svedberg Svante Ågren Leif
    Forsberg Björn  Holmström Sven   Lundkvist Bo Ohlsson Henrik   Svendsen Sivert Åhman Anna-Carin 
    Forsberg Christer Holopainen Monika   Lundqvist Hanna Ohlsson Inge-Lars   Svennberg Henrik Åhman Elisabet
    Forsberg Gunnar Kristine Hult   Lundquist Torbjörn Orrell Kerstin   Svensson Leif  Åhman Sven-Erik 
    Forsberg Hans Hultberg Anders   Lundström  Bengt  Osbäck Karin   Svärd Camilla Åkerberg Tomas
    Forsberg Marie Hultberg Peter   Lundström Sofie Osbäck Per   Söder Anita Åkerblom Berit
    Forsberg Marie "Mimmi" Humlebäck Christina   Lång Anita Oscarsson Magnus   Söderberg Rolf Åkerblom Karl 
    Forsström Nina Hågestam Hedda   Lännbrink Örjan Oskarsson Sune   Söderberg Ulrika Åkerlind Jan
    Fraga Göransson Pernilla Hågestam Maria    Löfgren Robert Ottosson Mikael   Söderkvist Björn Åkerlind Marion
    Fransson Britt-Marie Häggkvist Helena    Löfblad Susann     Söderlund Anna Åkerlund Anne
    Fransson Ove Häggström Håkan   Löfling Åsa     Södersten Stefan Ångman Olov
    Franzén Mattias Höglund Sten   Löfqvist Eva     Söderström  Madeleine  Åstedt Britt-Marie 
    Franzén Therese Hörnlund Monika   Lönnström Anders     Sörstrand Larsson Ingrid Åstedt Hans-Åke
    Fredriksson Karl-Arne Ingesson Bo   Lövdahl Johan      Tell Leif Åström Gunilla
    Fredriksson Kent Insulander Margareta    Löwdin Mårten     Tengvall Mats Öberg Christer
    Fredriksson Maria Ivarsson Elisabet         Thelander Susanne Öhrn Cilla
    Fredriksson Nils Ivarsson Ulla-Carin         Thell Eva Öhrn Inger 
    Fredriksson Mikael            Theman Ann-Sofie Örling Peter 
    Frejhed Carina           Thorgren Bengt Östberg Anders
    Frid Karin            Thulin Roger Östensson Annika 
    Frodin Åke           Thunberg  Roger  Öster Sussan
    Furulind Lena           Thuresson Christer Österberg Curt
    Färnström Mikael           Tikkanen Carina  Östlund Robert
                Tilja Roger Överberg Tommy
                Tilly Ida  
                Trybom Gunnel  
                Turesson Anna Karin  
                Tångring Håkan  
                Tångrot Gunnar  
                Törnkvist Inger   
                Törnkvist Peter  
                Törnkvist Thomas   

 

132 personer som bor i Arboga kommun, 117 i Hallstahammars kommun, 122 personer i Kungsörs kommun och 55 personer i Surahammars kommun, 57 personer i Fagersta, 92 personer i Skinnskattebergs kommun som har gemensamma anor med våra barn

 

Boende i Arboga Boende i Fagersta Boende i Hallstahammar Boende i Kungsör Boende i Skinnskatteberg Boende i Surahammar
Alsdal Runnman Maria Andersson Sune Ahlborn Ann-Sofie Almersson Rolf Alfredsson Sören Abrahamsson Anna
Andersson Morgan Augustsson Ingalill Ahlm Magdalena Andersen Frida Andersson Lars Ahlqvist Lars Börje
Appelgren Lenie Backström Stefan Ahlqvist Bo Aneheim Göran Andersson Lars Atlesson Eva Marianne
Arnoldsson Catrin Baer Annelie Andersson Cliff Axelsson Christer Berg Jessica Baggström Peter
Arvidsson Kenneth Boström Siv Andersson Örjan Backman Peter Berg Per-Olov Bark Mats
Axelsson Denny Brandberg Susanne Beijbom Lars Barklund Johan Berglund Sven Kurt Bergfeldt René
Barklund Kristina Damlin Johan Berg Roger Berefors Bengt Bergman Rolf Arne Bojko Gun Marianne
Becker Gunilla Ekegren Lars Berg Tommy Berg Villy Bergström Ronnie Borell Lena
Bellviken Maj Forsell Ann-Sofie Bergman Anna Bergström Anna-Maria Brandel Kerstin Eva-Britt Boström Helen
Bergman-Brehmer Ulrika Fredriksson Torbjörn Bjurstedt Anneli Bergström Jonas Bruhn Sölve Bragner Magnus
Berggren Thomas Fredsvik Birgitta Björklund Leif Bergström Margoth Byström Anna-Karin Brewitz Marie
Bergqvist Marie Friis Caroline Blom Thomas Bjälevik Kjell Bäckvall Mats-Ola Böös Camilla
Bergqvist Stefan Granström Anneli Borg Rolf Björkström Ulf Bölja Christer Dahlström Eva-Lena
Bernardsson Ing-Britt Grufman Lars Brickman Margit Blom Thomas Börjel Erika Engvall Patrik
Bjelke Liz Gunnarsson Bo Broberg Roger Blomgren Bernt Erik Eidenbrandt Rolf Fahlborg Pernilla
Blomberg Robert Gustafsson-Pligg Håkan Broman Jonas Blomgren Elisabet Eliasson Veine Gahnström Annika
Blomqvist Junit Gäfvert Carina Broström Björn Brehmer Henrik Emilsson Eva Grankvist Anna Kari
Bolander Johan Göthe Lennart Bylin Åsa Börjesson Thomas Evertsson Mattias Gäfvert Tony
Brogren Eva Christina Hedfors Bertil Peter Carlberg Nils Ove  Cabander Marianne Fager Rolf Gröning Margareta
Brown Janet Holmberg Per Erik Carlsen Gertrud Eva-Lott Dahlberg Stig-Bertil Fredriksson Aina Birgitta Gullberg Lars
Cedervall Margareta Elisabet Hultberrg Henry Carlsson-Sångsjö Kristoffer Dahlén Lars Fredriksson Leif Hedlund Jonas
Celander Ola Jacobsson Therse Dahlström Mats Dahlgren Sofia Frisk Marie Hedmark Berg Lisbeth
Dahlberg Birgitta Johansson-Paharova Birgitta Ekberg Rolf Dalenlid Maria Grip Ulf Hedmark Ulf Kjell
Dahlin Jessica Karlsson Petra Eklund Lena Danielsson Linda Grusell Richard Holmgren Sune
Deubler Britt-Marie Klasén Lars Fager Patrik Ehnfors Torbjörn Gålbom Patrik Hultberg Martina
Ekberg Marie Källman Anders Flyxe Magnus Ejnarsson Anders Hammar Gunvor Häggström Anders
Ekstrand Eva Larnhed Kristine Franzén Solveig Elisabet Ekelund Peter Hammarström Peter Ingersten Kent
Elofsson Robert Lindeskär Thomas Fröjd Dennis Eklund Inger Hedlund Ronny Ivemyr Mats
Eriksson Elina Matuschewski Mikael Gardh Kenneth Ekman Lena Hjort Mikael Karmunen Ingvor
Fasth Monika Morberg Nils Valter Olof Geidemark Britt  Elf Christina Hjulström Patrik Lindgren Yvonne
Finnström Alice Myrsell Sylvia Hageljer Irene Englund Emma-Karin Holm Hans Långström Maria
Flink Stefan Nagl Eivor Viola Hammarström Maria Eriksen Jenny Hultberg Björn Mohr Vivian
Forskil Lena Narfström Roland Helgesson Robert Fager Jonas Jansson Jan-Olov Morberg Kjell
Forslund Jan-Erik Norberg Christer Hellberg Tommy Fagerlund Ingalill Elisabet Jansson Krister Norén Fredrik
Franck Tommy Nordin Mikaela Hjelm Monica Flink Kenneth Jansson Ryno Orrell Per Olof
Fredriksson Gunnel Nordlund Andreas Holm Torbjörn Fredriksson Sune Jarno Helene Paananen Anette
Fritz Susanna Näf Peter Holmlund Gudrun Grantén Gunvor Juhlin Sören Pettersson Jens
Gillberg Peter Ramström Kent Jankarls Thomas Granath Ulla Karlén Mats Porsander Ebbe
Grankvist Solveig Runesson Fredrik Juhlin Mats Granström Eva Karin Karlsson Hans Åke Rauch Johan
Grimberg Christina Råberg Göran Järhem Per Grimberg Anders Kraft Britt Rydberg Tommy
Grund Anette Räikkönen Jane Koijan Rymond Grip Conny Kåberg Lennart Sahlström Johan
Gullemo Carina Segerström Björn Kropp Katarina Gripenberth Anette Källberg Viola Schiller Leif
Gunnarsson Conny Smedberg Ronny Kruse Eva Hedberg Maria Lilja Gert-Ove Schillström Fredrik
Haglund Tony Smidström Per Johan Ludvig Kruse Lena Hedenström Kerstin Lillbacka Eva Sköld Madeleine
Hammarström Therese Springfeldt Kenneth Laggberg Gun-Marie Hedfors Helene Lind Mats Smedberg Benny
Hansson Marie Svensson Kicke Larsson Bark Marie Hofstad Mikaela Lindberg Curt-Håkan Strid Barbro
Hedberg Mikael Sörlien Anita Larsson Lillemor Holmqvist Karmhed Kerstin Lindström-Andersson Agneta Stridell Ylva Maria Kristina
Hedström Eva Sörengård Annelie Larsson Madelene Huggare Isabell Lindström Karin Svedman Lars
Hellstrand Jörgen Trondset Kristin Larsson Suzanne Hult Marie-Kristine Litzell Anton Svetsnow Lena Margareta
Hietanen Linda Wahlsten Lars Lenhov Bibi Håkansson Mikael Lovén Rolén Lena Söderström Mikael
Holm Magnus Wedell Bernt Georg Lennqvist Anne-Lise Häggkvist Back Britt-Marie Lund Lars Ove Thomsson Leif
Holmberg Inger Vetterskog Lars-Olov Lerström Gun Åsa-Britt  Högstedt Ulrika Lundberg Sören Wallentin Helena
Holmberg Johan Vidén Anette Lindberg Marie Höök Anita Lundgren-Arvidsson Katrine Wessén Karin
Holmsten Annette Viker Bo Lindberg Roger Iwan Marianne Luthman Sture Viklund Jan-Erik Lennart
Hult Johan Åkerberg  Lindbom Rigmor Jensen Helena Mossberg Jenny Viklund Pontus
Håkansson Lena Österberg Kajsa Linderborg Ulf Jobén Tommy Nordebring Karl Åke  
Isaksson Sigvard Östergaard Henrik Lindholm Elisabeth Johannessen Helena Nordström Kent  
Jannerman Jan-Evert   Lindkvist Kent Johansson-Faltin Göran Norström Rolf  
Johansson Anita   Lindqvist Nils Karlberg Mikael Nyberg Inga-Britt  
Jonsson Margareta   Lundberg Robert Karlsson Yvonne Nyhlén Anders  
Julle Lennart   Lundgren Peter Käck Erik Torbjörn Näf Sven-Erik  
Keller Daniel   Lundh Stig Källberg Emma Olsson Alf  
Karlsson Anne-Marie   Lundström Kaj Lagercrantz Bengt Sigrid Olsson Urban  
Karlsson Susanne   Luthman Elin Leo Eva Pistol Eva  
Karlström Kristina   Morberg Åke Lindbom Magnus Ramberg Gunne  
Karlström Marianne   Moréus Per Linderborg Per Olof Reuterhäll Nils  
Kihlström Lennart   Niejahr Ann-Marie Lindgren Anna Risberg Carina  
Krisat Jens   Nordin Sofia Lindkvist Marie Råberg Anders  
Kvist Eva   Nordström Sylvia Lund Patrik Rönning Lars  
Kåberg Ann-Kristin   Norrström Krister Lundin Pamela Schilström Björn  
Lager Cecilia   Nääv Rosita Lundin Veronica Selin Rune  
Lantell Ewa   Orrell Susanne Lyckebring Caroline Skilberg Bengt  
Larsson Johny   Ramström Tommy  Lövström Alf Skog Fredrik  
Liljeberg Anna   Ridderström Stefan Malmkvist Robert Smedberg Ulf  
Ludvigsson Daniel   Sahakangas Maria Martinsson Torgny Springfeldt Johan  
Lund Hans-Olof   Sahlström Kent Mellgren Peter Stenberg Kristofer  
Lundberg Helen   Schiller Mikael Milutinovic Mona Stigsson Tomas  
Lundgren Ulla-Britt   Schmidt Christian Moberg Anders Strömberg Barbro  
Lutteman Eva   Selling Lars Herbert  Moström Ronny Svanholm Helen  
Lönnbjer Jens   Skogby Johan Månsson Christina Södersten Bengt  
Löf Lennart Erik   Skoghammar Ann-Marie Mörk Knutsson Linda Ullman Margit  
Lövdin Peter   Skogman Conny Norén Eva Maria Utter Jan   
Lövström Jan Olov   Sköld Anita Norlin Frida Vedberg Annelie  
Malmquist Mariana   Sornelid Anders Norström Camilla Vesterström Peter  
Mattsson Margareta   Staflin Carina  Nyberg Patrik von Walden Susanne  
Meglic Carina   Starborg Eva Nyberg Reine Wester Cecilia  
Mellgren Maj-Britt Gunborg   Stor Lena Nyrén Krister Wievegg-Gustafsson Anette  
Mjörnerud Veronika   Stridell Patrik Ohls Marie Wigerskog Fredrik  
Modigh Pär-Erik   Strömberg Lena Olsson Tornström Eva Lena Wretman Mikael  
Myrelid Malin   Strömbäck Christer  Pennebrink Lille-Mor Åberg Arne  
Nord Maria   Sundkvist Tommy Persmar Ulrika Åkerberg Per  
Nord Tony   Söderström Lena Peterson Ann-Christina Östberg Kenth  
Norgren Joakim   Sörensen Marie Rofelt Jan    
Norstedt Ulf   Tapper Åke Rundberg Karolina    
Nyberg Janet   Tibbling Lars Schelin Stefan    
Nygren Elisabet   Tångring Stefan Sjöberg Anders    
Nygren Leif   Törnblom Marita Sjödahl Jörgen     
Oppstedt Torgny   Uhrman Sylvi Skogman Ulla    
Orrell Granlie Kajsa   Vadman Leif Sköldin Ann-Margret    
Ranskär Gun   Vallberg Göran Smedberg Lars    
Richardsson Mikael   Wallentin Henrik Soldervik Karin    
Rosenkvist Joakim   Wallin Christer  Ström Fredrik    
Schörling Stefan   Wannerfors Velander Kristina Strååt Lars    
Schlegel Per   Velander Kjell Sund Peter    
Segelström Liselott   Westman Kristina Svedberg Göran    
Selin Viktoria   Vickman Roger Söder Mona    
Sjödahl Stefan   Widell Harriet Söderberg Maria    
Skantz Björn   Widerström Peter Söderberg Torbjörn    
Sköld Mats   Widerström Siv Terol-Karlsson Ingela    
Sonnerfeldt Anne   Wiklund Carina Thelin Ingert    
Storbacka Yvonne   Vikström Nils Åke Thell Michael    
Strid Lars   Viggeby Joakim Tiderman Peter    
Ståhl Peter   von Walden Susanne Vallin Carl-Henrik    
Sund Emma   Vretling Östen Vallbom Anders    
Söderberg Maria   Ålgars Susann Wasell Per Olof    
Söderlund Mikael   Öberg Christian  Verner Åse    
Söderqvist Christina   Örn Rickard Westerholm Sandra    
Tilehed Carina     Widén Gunilla    
Trafvenfelt Therése      Ytterberg Eriksson Agneta    
Waern Thommy     Åhman Örjan    
von Walden Pia     Åhs Ann-Marie    
Wallberg Leif     Öster Linda-Marie    
Wallberg Mari-Louise          
Vesterlund Åsa          
Vidner Jimmy          
Wige Lollo          
Viklund Terese          
Vånsjö Anna-Karin          
Di Zazzo Malin          
Öberg Benny          
Örbom Jan          
Örtenmark Eva          

Forskar bland annat i släkterna 

I huvudsak bergsmans-, smed- och vallonsläkter från nedan presenterade församlingar. Även andra, bland annat prästsläkter från i huvudsak Västerås stift är av intresse. Jag är också intresserad av det mesta som har med Jämshög i Blekinge att skaffa. Några olika namn som förekommer i min forskning är:

Aldrin, Arborelius, Arosenius, Bagge, Baggström, Barchaeus, Bark, Berg, Bergdahl, Bergendahl, Bergman, Bergström, Björk, Björling, Blåst, Bourguignon, Boweng, Bredenberg, Bruhn, Clareus, Damberg, Dybeck, Ekman, Ekengren, Fallin, Fernström, Flink, Flodström, Forsberg, Forsman, Frisk, Fägerqvist, Galon, Garneij, Gillberg, Grignard, Grönberg, Göthe, Hammarberg, Hammarbäck, Hammarström, Hedberg, Hellsing, Heslenander, Hindebeck, Hjulström, Holm, Honk, Hultberg, Iverus, Kemner, Kohlström, von Knorring, Kåberg, Köhler, Landfors, Lind, Lindberg, Lindström, Lundberg, Lundgren, Lundström, Löf, Merkell, Morberg, Muhr, Muncktell, Möberg, Neiktern, Norrman, Nohrborg, Norström, Norrström, Nohrström, Nääv, Orre, Ramberg, Ramström, Rask, Remmer, Riddarström, Risberg, Runnberg, Rytting, Råberg, von Schedvin, Schilberg, Schilström, Schlegel, Schultzberg, Segerström, Silfvertelning, Sjöö, Skut, Smedberg, Stiernstedt, von Stockenström, Strang, Sudermannus, Svanholm, Svedberg, Sääf, Taube, Thermaenius, Thorgren, Timm, Tottie, Trolle, Unge, Utter, Wallbom, Warg, Wetterskog, Wievegg, Zimmerlund, Östberg, Österberg, Österdahl, Östman m.fl.

 

Vallonska förfäder:

13 ff fm mm mm mm ff f Colas Grenier född i "Belgien/Vallonien"
12 ff fm mm mm mm ff Frans Klasson Garneij född 1638 ca Österlövsta (C )
11 ff fm mm mm mm f Jakob Fransson Garneij född 1670 Skinnskatteberg (U)
10 ff fm mm mm mm Kerstin Jakobsdtr Garneij född 1699 Söderbärke (W)
9 ff fm mm mm m Anna Hansdotter född 1718 Söderbärke (W)
8 ff fm mm mm Maria Andersdotter född 1755 Söderbärke (W)
7 ff fm mm m Sofia Bergström född 1788 Mora (W)
6 ff fm mm Maria Sofia Kohlström född 1815 Säter (W)
5 ff fm m Johanna Maria Svanholm född 1844 Haraker (U)
4 ff fm Elin Ulrika Karlsson född 1876 Skinnskatteberg (U)
3 ff f Karl Albin Hultberg född 1903 Skinnskatteberg (U)
2 ff Karl Torbjörn Hultberg född 1935 Skinnskatteberg (U)
1 f Jan Torbjörn Hultberg född 1958 Köping (U)
     

 

Anor från Skottland

 Min hustru har anor från Skottland via sin mormor, här presenteras dem i nedstigande led.

Anor från Skottland
 

Forskar i socknar:

Gammalstorp (K), Jämshög (K), Kyrkhult (K), Mjällby (K), Ronneby (K), Sölvesborg (K)

Kroppa (S)

Fellingsbro (T), Lindesberg (T), Ramsberg (T), alla byar och gårdar

Skinnskatteberg (U), alla byar och gårdar

Hed (U), alla byar och gårdar

Gunnilbo (U), Westanfors (U), Arboga (U), Köping (U), Odensvi (U), Bro/Malma (U), Svedvi (U), Haraker (U), Ramnäs (U), Romfartuna (U), Himmeta (U), Munktorp (U), Norberg (U), Karbenning (U)

Söderbärke (W), Norrbärke (W), Grangärde (W), Dala-Floda (W), Våmhus (W), Orsa (W)

 

Ett antal kända personer (185 till antalet) som alla har gemensamma anor med mina barn. Graden av kändisskap varierar och om du inte vet vad de är kända för, då kanske det finns anledning att söka reda på det.......

ARTIST Mikael Dubois   IDROTTEN Anders Michanek, speedway   SKÅDESPELARE Adolf Jahr
  Pernilla Wahlgren     Alexander "The Mauler Gustafsson, MMA     Barbro af Hiortnäs
  Peter Rosendahl     Daniel Gunnarsson, ishockey     Bertil Norström
  Totte Wallin     Fredrik Stenman, fotboll     Björn Kjellman
FÖRFATTARE Augustin Erba     Frida Hansdotter, skidor     Brooke Shields, USA
  Erik Blomberg     Gunde Svan, skidor     Catherine Oxenberg, USA
  Harry Martinsson     Jimmie Ölvestad, ishockey     Ewa Fröling
  Herman Lindqvist     Johan Mjällby, fotboll     Georg Rydeberg
  Karen Blixen, Danmark     Kenneth Andersson, fotboll     Gösta Ekman
  Leif GW Persson     Leif Boork, ishockey     Hans Wahlgren
  Lennart Hellsing     Lennart "Nacka" Skoglund, fotboll     Jake Gyllenhaal, USA
  Ray Bradbury, USA     Lillebror Nasenius, rally     Jan Molander
  Selma Lagerlöf     Marie "Billan" Westin, skidor     Jaquline Ramel
  Sven-Edvin Salje     Per Bäckman, ishockey     Jezzica Zandén
  Sören Olsson     Pär Djoos, ishockey     Katarina Ewerlöf
  Werner Aspenström     Sixten Jernberg, skidor     Lasse Åberg
JOURNALIST Ann-Britt Ryd Pettersson     Stefan Holm, friidrott     Lena Nyman
  Annette Kullenberg     Stefan Pettersson, fotboll     Linus Wahlgren
  Christoffer Barnekow     Victor Lindelöf Nilsson, fotboll     Lisa Boysen
  Claes Elfsberg     Stisse Johansson, ishockey     Maggie Gyllenhaal, USA
  Ebba von Sydow   POLITIKER Anna Kinberg-Batra     Marika Lagercrantz
  Eric Fichtelius     Anne Wibble     Max von Sydow
  Erik Hörstadius     Bengt Westerberg     Mikael Persbrandt
  Fredrik Belfrage     Bertil Ohlin     Niclas Wahlgren
  Gustaf Olivecrona     Carl B Hamilton     Thomas von Brömssen
  Jacob Hård     Carl Bildt     Torsten Lilliecrona
  Lotta Gröning     Fredrik Federly   KYRKAN Theofron Muncktell
  Magdalena Ribbing     Gabriel Wikström     Johan Olof Wallin
  Malin Olsson     Gunnar Hedlund   ÖVRIGT Anders Milton, läkare
  Mats Knutson     Gustav Petrén     Anitra Steen, VD Systembolaget
  Peter Jidhe     Hjalmar Branting     Arne Geijer, LO-ordförande
KONSTNÄR Anders Zorn     John-Olle Persson     Baltazar von Platen, greve
  Claes Oldenberg     Jimmy Åkesson     Björn Olsen, professor
  Ivan Aguéli     Lisbet Palme     Bo Södersten, professor
MUSIKER, Andreas Kleerup     Martti Ahtisarri     Buzz Aldrin, USA, astronaut
SÅNGARE Bibi Johns     Olof Palme     Carin Göring
  Charlie Norman     Per Edvin Svinhufvud     Carl Malmsten, arkitekt
  Helen Sjöholm     Stefan Löfvén     Carl Michael Bellman, skald
  Kalle Moraeus     Sven-Erik Österberg     Dag Hammarskjöld, generalsekreterare FN
  Kris Kläfford     Sören Thunell     Dan Andersson, skald m.m.
  Lennie Norman     Torbjörn Fälldin     Dan Eliasson, fd rikspolischef Sverige
  Magnus Uggla   ENTREPENÖRER Anders Diös     Elisabeth Tarras, hovmarskalk
  Monica Dominique     Axel Holstensson, Luxor     Glenn Seaborg, USA, nobelpristagare
  Povel Ramel     Erik Wickman, USA     Harald Edelstam, diplomat
  Robyn     Frans H Kockum     Ingrid af Trolle, djurombudsman
  Stakka Bo     Hakon Swenson, ICA     Isabella Löwengrip, entrepenör
  Totte Wallin     Ian Wachtmeister     Jan Rydh, landshövding
  Anna-Lotta Larsson     Jacob Wallenberg     Lars Bildman, USA, VD Astra
  Anne-Sofie von Otter     Jan Stenbeck     Olof Molander, teaterchef
  Bengt Krantz     Lars Ramqvist, Ericsson     Raol Wallenberg, diplomat m.m.
  Britt Damberg     Matts Carlgren     Rickard Dybeck, fornforskare
  Jussi Björling     Michael Treschow     Sten Bergman, biolog
  Kerstin Dellert     Noppe Lewenhaupt     Stig Bergendorff, regissör
  Kerstin Torborg     PG Gyllenhammar     Svante Nycander, tidningsman
  Lasse Dahlquist   KUNGLIGA Elizabeth II av Storbritannien     Sven-Ivar Seldinger, läkare (daiolog)
  Loa Falkman     Daniel Westling Bernadotte     Tommy Lindström, chef Rikskrimpolisen
  Raymond Björling     Folke Bernadotte     Wilhelm Wachtmeister, diplomat
  Sigge Fürst     Gustav Vasa     Willy Bergström, vice riksbankschef
  Tim Bergling, Avici     Estelle, prinsessa av Sverige      
  Victoria Tolstoy   TV-PERSONLIGHETER Andreas Forsberg, Arkitekt      
  Wilhelm Stenhammar     Bianca Ingrosso, reality-serie      
        Linda Thelenius, Dokusåpadeltagare      
        Lina Axelsson-Kihlbom, Skolledare      
        Lotta Insulander, Advokat      
        Mia Parnevik, reality-serie      

                 

 

Ett litet släktträd med anor från Köping (U):

Två generationers ättlingar till Hansson Peder från Köping i Västmanlands län

Första Generation

1. Hansson Peder 1 föddes år april 1630 i Köpings stad (U). Han dog den 16 april 1694 i Skommarbo Hammar, Skinnskatteberg (U). Bruksskrivare i Skommarbo hammar, Skinnskatteberg (U).

Hansson gifte sig (1) med Olsdotter Arbenia Christina dotter till Helsingius Olaus Arbeni år juli 1659. Olsdotter föddes i Altuna (C). Hon dog år 1675 i Skommarbo hammar, Skinnskatteberg (U).

De fick följande barn:

+ 2 K i. Persdotter Sara föddes år 1664. Hon dog den 12 maj 1737.

+ 3 M ii. Persson Hans föddes år juni 1666. Han dog den 22 juni 1739.

4 K iii. Persdotter Kerstin 2 föddes år maj 1670 i Skommarbo hammar, Skinnskatteberg (U). Hon dog år juli 1670 i Skommarbo Hammar, Skinnskatteberg (U).

+ 5 M iv. Persson Per föddes år augusti 1671. Han dog den 11 november 1740.

6 K v. Persdotter Anna föddes år november 1672 i Skommarbo hammar, Skinnskatteberg (U).

7 K vi. Persdotter Elisabeth föddes år 1673 i Skommarbo hammar, Skinnskatteberg (U).

8 K vii. Persdotter Karin 3 föddes år maj 1674 i Skommarbo Hammar, Skinnskatteberg (U).

Hansson gifte sig (2) med Månsdotter Anna den 26 juni 1677. Anna föddes i Norberg (U).

Andra Generation

2. Persdotter Sara (Hansson) föddes år 1664 i Skommarbo hammar, Skinnskatteberg (U). Hon dog den 12 maj 1737 i Bjursjön, Skinnskatteberg (U).

Persdotter gifte sig med Ersson Lars son till Jönsson Erik och Larsdotter Sara år 1701. Ersson föddes den 10 september 1676 i Bjursjön, Skinnskatteberg (U). Han dog den 24 februari 1740 i Hultebo, Skinnskatteberg (U). Han var bergsman. Bodde i Hultebo/Norra Hultet, Skinnskatteberg (U).

Ersson och Persdotter hade följande barn:

9 M i. Larsson Eric föddes den 28 juni 1701 i Forsbyn, Skinnskatteberg (U). Han dog den 10 januari 1773 i Hultebo, Skinnskatteberg (U).

Larsson gifte sig med Matsdotter Brita 4 dotter till Ersson Mats och Kristoffersdotter Dordi. Matsdotter föddes den 28 juni 1701 i Forsbyn, Skinnskatteberg (U). Hon dog den 12 februari 1738 i Hultebo, Skinnskatteberg (U).

10 K ii. Larsdotter Sara föddes den 4 januari 1703 i Hultebo, Skinnskatteberg (U).

Larsdotter gifte sig med Larsson Nils år 1727 i Skinnskatteberg (U). Larsson föddes år juni 1686 i Sunnanfors, Skinnskatteberg (U).

11 K iii. Larsdotter Brita föddes den 10 april 1709 i Hultebo, Skinnskatteberg (U).

3. Persson Hans 5 (Hansson) föddes år juni 1666 i Skommarbo hammar, Skinnskatteberg (U). Han dog den 22 juni 1739 i Korslången, Malingsbo (W). Hammarsmed i Korslången, Malingsbo (W). "Var blind i 14 år, bröstsjuk".

Persson gifte sig med Persdotter Anna 6 . Anna föddes i Åbro, Lindesberg (T).

De fick följande barn:

12 K i. Hansdotter Brita 7 föddes den 10 april 1704.

13 M ii. Hansson Hans 8 föddes den 22 maj 1706 i Nyfors, Malingsbo (W). Han dog den 3 juli 1741 i Bysmedjan, Norrbärke (W). Han var hammarsmed.

Hans gifte sig med Matsdotter Margareta 9 den 8 oktober 1727 i Malingsbo (W). Margareta föddes i Nyfors, Malingsbo (W).

14 K iii. Hansdotter Kerstin 10 föddes den 13 maj 1708.

5. Persson Per 11 (Hansson) föddes år augusti 1671 i Skommarbo hammar, Skinnskatteberg (U). Han dog den 11 november 1740 i Korslångens smedja, Malingsbo (W). Han var hammarsmed i Korslången, Malingsbo (W).

Persson gifte sig (1) med Andersdotter Brita den 8 december 1695. Andersdotter föddes i Gäfvebo, Skinnskatteberg (U).

De fick följande barn:

15 M i. Persson Johan 12 föddes år oktober 1696 i Korslångs hammare, Malingsbo (W).

16 M ii. Persson Anders föddes den 1 februari 1698 i Gäfvebo, Skinnskatteberg (U).

17 K iii. Persdotter Margareta föddes år 1704 i Korslångens smedja, Malingsbo (W). Hon dog den 26 juli 1783 i Bornholm, Malingsbo (W).

Persdotter gifte sig med Simonsson Jacob 13 . Jacob föddes år 1704. Han dog år 1767 i Bornholm, Malingsbo (W).

18 M iv. Persson Hans föddes år 1707 i Korslångens smedja, Malingsbo (W).

19 M v. Persson Pysslare Per 14 föddes år 1712 i Korslångens smedja, Malingsbo (W). Han dog år 1775 i Malingsbo bruk, Malingsbo (W).

Persson gifte sig med Larsdotter Anna år 1736. Larsdotter föddes år 1719.

20 M vi. Persson Pysslare Lars 15 föddes år 1715 i Korslångens smedja, Malingsbo (W). Han dog den 16 mars 1784 i Malingsbo bruk, Malingsbo (W).

Persson gifte sig (1) med Olofsdotter Anna den 28 september 1735. Olofsdotter föddes den 18 februari 1707 i Närsjön, Norrbärke (W). Hon dog den 25 februari 1777 i Malingsbo bruk, Malingsbo (W).

Persson gifte sig (2) med Mickelsdotter Katarina den 28 september 1777. Mickelsdotter föddes år 1717.

Persson gifte sig (2) med Hansdotter Karin den 6 juni 1703. Hansdotter föddes år 1673 i Malingsbo bruk, Malingsbo (W). Hon dog den 16 februari 1748 i Korslångens smedja, Malingsbo (W).

 

Några generationer vallonska anor

Ättlingar till Poncelet Bovin

Första Generation

1. Bovin Poncelet 1,2  dog år 1667 i Blixterboda, Fellingsbro (T).

Han var mästersmältare i Blixterboda, Fellingsbro (T). Skrev kontrakt i Sedan 4/6 1620 och kom samma år till Finspång (E).

Poncelet gifte sig (1) med Bourguignon Elisabeth 3,4 .

De fick följande barn:

+            2 K         i.  Boweng Margareta  dog år augusti 1729.

               3 M        ii.  Boweng Paul 5 . Kolare i Fellingsbro (T). Bodde 1651 i Sparsta, 1654-60 vid Österhammar och 1672 -73 i Åby kolartorp, alla plaserna i Fellingsbro (T).

Paul gifte sig med NN Ingeborg 6  den 13 februari 1648 i Fellingsbro (T).

+            4 M       iii.  Bovin Johan .

+            5 M       iv.  Boweng Isak  föddes år 1636.

Poncelet gifte sig (2) med NN Ingrid 7 .

Bosatt i Blixterboda, Fellingsbro (T).

Poncelet och Ingrid hade följande barn:

6            K v. Boweng Marina 8  föddes år december 1642 i Felloingsbro (T). Döpt 4/12 1642.

7           M vi. Boweng Jakob 9  föddes år februari 1647 i Finnåker, Fellingsbro (T). Döpt 7/2 1647.

Andra Generation

2. Boweng Margareta 10,11  (Poncelet) dog år augusti 1729 i Bernshammar, Hed (U).

Margareta gifte sig med Michelsson Claes 12  son till Grignard Michael den 14 april 1669 i Fellingsbro (T). Claes dog år 1684/1692. Hammarsmedsmästare i Finnåker, Fellingsbro (T). Död mellan 1684 och 1692 (Fellingsbro AI:3D s.94).

 Claes och Margareta hade följande barn:

8           M i. Klasson Isak 13 .

+            9 M        ii.  Klasson Johan  föddes år mars 1670.

+          10 K        iii.  Klasdotter Elisabeth  föddes år 1675.

+          11 M       iv.  Klasson Klas  föddes år februari 1680.

+          12 M       v.  Klasson Henrik  föddes den 3 december 1682. Han dog den 29 juli 1754.

             13 M       vi.  Klasson Karl 14  föddes den 22 november 1685 i Åby bruk, Fellingsbro (T).

       4. Bovin Johan 15  (Poncelet). Kolare, krögare i Fellingsbro (T).

Johan gifte sig (1) med Ersdotter Anna 16  den 27 september 1657 i Fellingsbro (T). Anna dog år 1668 i Fellingsbro (T). Bosatt i Österhammar, Fellingsbro (T).

Johan och Anna hade följande barn:

14          K i. Johansdotter Bovin Marit 17  föddes år februari 1661 i Österhammar, Fellingsbro (T). Döpt 24/2 1661.

 Johan gifte sig (2) med NN Ingrid 18  den 14 april 1669 i Fellingsbro (T). Ingrid föddes i Norlunda, Fellingsbro (T).

 De fick följande barn:

 15         M ii. Johansson Boweng Anders 19  föddes år november 1672 i Fellingsbro (T). Döpt 3/11 1672.

5. Boweng Isak 20,21,22  (Poncelet) föddes år 1636 i Blixterboda, Fellingsbro (T). Hammarsmed, smältare. Arbetar 1678-79 vid Marnäs, Norrbärke (W), 1683-84 vid Hagges bruk, Norrbärke (W), 1689-93 vid Klenshyttan, Grangärde (W) och 1696-98 vid Gonäs, Grangärde (W).

Isak gifte sig med Andersdotter Karin 23,24  den 23 september 1666 i Norrbärke (W). Karin föddes i Narvegården, Norrbärke (W).

De fick följande barn:

16          K i. Isaksdotter Boweng Kerstin 25,26  föddes år juli 1667 i Hagge bruk, Norrbärke (W). Döpt 7/7 1667.

17          K ii. Isaksdotter Boweng Sara 27,28  föddes år december 1668 i Morgården, Norrbärke (W). Döpt 13/12 1668.

18          K iii. Isaksdotter Boweng Karin 29,30,31  föddes år januari 1671 i Morgården, Norrbärke (W). Döpt 22/1 1671.

+          19 K       iv.  Isaksdotter Boweng Ingrid  föddes år januari 1674. Hon dog den 28 december 1752.

20          K v. Isaksdotter Boweng Margareta 32,33,34,35,36  föddes år januari 1678 i Marnäs, Norrbärke (W). Hon dog den 18 december 1771 i Hvinarn, Norrbärke (W). Döpt 27/1 1678. Blind.

21         M vi. Isaksson Boweng Anders 37,38,39  föddes den 6 december 1681 i Ludvika bruk, Grangärde (W). Flyttar eventuellt till Fellingsbro (T).

22         M vii. Isaksson Boweng Johan 40,41  föddes år mars 1684 i Narvegården, Norrbärke (W.

Tredje Generation

9. Klasson Johan 42  (Margareta Boweng, Poncelet) föddes år mars 1670 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T). Döpt 13/3 1670.

Johan gifte sig med NN .

De fick följande barn:

23         M i. Johansson Johan 43  föddes den 10 augusti 1694 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T).

+          24 M        ii.  Johansson Klas  föddes den 16 december 1696. Han dog den 22 maj 1742.

10. Klasdotter Elisabeth 44  (Margareta Boweng, Poncelet) föddes år 1675 i Storbo, Fellingsbro (T). Döpt 2/6 1675.

Elisabeth gifte sig med Jönsson Samuel 45  den 19 augusti 1706 i Fellingsbro (T). Samuel föddes år 1674. Han dog år december 1712 i Storbo bruk, Fellingsbro (T). Döpt 21/12 1712. Hammarsmed i Storbo hammare, Fellingsbro (T).

Samuel och Elisabeth hade följande barn:

25          K i. Samuelsdotter Anna Catarina 46  föddes den 12 maj 1707 i Storbo bruk, Fellingsbro (T).

+          26 M        ii.  Samuelsson Klas  föddes den 8 november 1711. Han dog den 1 juli 1740.

11. Klasson Klas 47,48  (Margareta Boweng, Poncelet) föddes år februari 1680 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T). Bosatt i Ekeby hammare, Fellingsbro (T). Troligen den Klas som får sonen Henrik 1717. Kan vara identisk med "blinde Clas" i Vässlingby 1728 (Fellingsbro AI:8 s.273), Örjan Hedenberg, Smedskivan nr 6. [Klas Andersson anges också som trolig far till Henrik Ekman, enl. Sven Myhl. Se även Klas Johansson om detta. Mästersven vid Bofors 1692-1704, vid Kortfors 1705-34. Enl. Örjan Hedenberg hette denna familj Hane!]

Klasson gifte sig med Svensdotter Anna 49  den 23 maj 1716 i Fellingsbro (T). Bosatt i Fellingsbro (T).

Klasson och Anna hade följande barn:

+          27 M        i.  Klasson-Ekman Henrik  föddes den 4 juli 1717. Han dog den 7 juli 1771.

12. Klasson Henrik 50,51  (Margareta Boweng, Poncelet) föddes den 3 december 1682 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T). Han dog den 29 juli 1754 i Karmansbo, Hed (U).

Hammarsmedsmästare i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T). Död av ålderdomsbräcklighet.

Henrik gifte sig med Henriksdotter Schult Elisabeth 52,53,54  år 1709. Schult föddes år februari 1686 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T). Hon dog den 11 januari 1765 i Norrhammar, Hed (U).

Henrik och Schult hade följande barn:

+          28 M        i.  Henriksson Jakob  föddes den 6 mars 1711. Han dog den 6 mars 1781.

+          29 K        ii.  Henriksdotter Margareta  föddes den 20 november 1713. Hon dog den 9 november 1744.

+          30 M       iii.  Henriksson Henrik  föddes den 8 juli 1719. Han dog den 25 september 1795.

31         M iv. Henriksson Johan 55  föddes den 6 maj 1721 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T).

32         M v. Henriksson Daniel 56  föddes den 6 maj 1721 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T).

+          33 M       vi.  Henriksson Klas  föddes den 2 november 1722. Han dog den 1 februari 1773.

34         M vii. Henriksson Peter 57  föddes den 27 oktober 1725 i Bernshammar, Hed (U). Han dog den 19 maj 1726 i Bernshammar, Hed (U).

19. Isaksdotter Boweng Ingrid 58,59,60,61  (Isak Boweng, Poncelet) föddes år januari 1674 i Marnäs, Norrbärke (W). Hon dog den 28 december 1752 i Hvinarn, Norrbärke (W). Döpt 1/2 1674.

Boweng gifte sig med Jonsson Lars 62,63  år 1703 i Norrbärke (W). Lars föddes år 1675. Han dog den 27 november 1761 i Hvinarn, Norrbärke (W).

De fick följande barn:

+          35 M        i.  Larsson Isak  föddes den 16 mars 1708.

36          K ii. Larsdotter Kerstin 64  föddes den 10 september 1710 i Hvinarn, Norrbärke (W).

37          K iii. Larsdotter Margareta 65  föddes den 19 april 1713 i Hvinarn, Norrbärke (W).

38          K iv. Larsdotter Anna 66  föddes den 9 januari 1717 i Hvinarn, Norrbärke (W).

Fjärde Generation

24. Johansson Klas 67  (Johan Klasson, Margareta Boweng, Poncelet) föddes den 16 december 1696 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T). Han dog den 22 maj 1742 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T). Smed i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T).

Klas gifte sig med Andersdotter Anna 68  den 24 september 1721 i Felloingsbro (T). Anna föddes år 1695. Hon dog år juli 1768 i Finnåker, Fellingsbro (T). Död av gulsot.

Klas och Anna hade följande barn:

39         M i. Klasson Johan 69  föddes den 7 juni 1722 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T). Han dog den 14 februari 1756 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T). Mästersven i Kåfalla bruk, Fellingsbro (T). Död av hetsig sjukdom.

Johan gifte sig (1) med Nilsdotter Anna 70  den 1 november 1744 i Fellingsbro (T). Anna dog den 29 juli 1745 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T). Johan gifte sig (2) med Olofsdotter Kihlberg Maria 71  den 19 mars 1750 i Fellingsbro (T). Kihlberg föddes år 1721. Hon dog den 11 april 1807 i Storbo bruk, Fellingsbro (T).

40         M ii. Klasson Anders 72  föddes den 8 februari 1724 i Söderby Hammare, Fellingsbro (T). Han dog år 1779 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T).

Anders gifte sig med Hansdotter Karin 73  den 3 februari 1751 i Fellingsbro (T). Karin föddes år 1726 i Skabo by, Västra Skedvi (U). Hon dog den 15 januari 1799 i Grönbo bruk, Fellingsbro (T). Död av magvärk.

41          K iii. Klasdotter Greta 74  föddes den 9 april 1727 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T). Hon dog den 2 augusti 1757 i Storbo bruk, Fellingsbro (T).

Greta gifte sig med Persson Kåberg Olof  den 16 juni 1751 i Fellingsbro (T). Kåberg föddes den 25 oktober 1726 i Kåfalla bruk, Fellingsbro (T). Han dog den 23 december 1790 i Storbo bruk, Fellingsbro (T). Hammarsmedsmästare i Kåfalla bruk, Fellingsbro (T).

42         M iv. Klasson Jakob 75  föddes den 4 september 1730 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T). Han dog den 12 oktober 1810 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T). Död av ålderdomssvaghet.

Jakob gifte sig (1) med Persdotter Anna 76  den 11 oktober 1752 i Fellingsbro (T). Anna föddes år 1730 i Nora bfs (T). Hon dog den 6 september 1781 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T). Död av lungsot.

Jakob gifte sig (2) med Nilsdotter Anna 77  den 27 oktober 1782 i Fellingsbro (T). Anna föddes år 1754 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T).

43         M v. Klasson Per 78  föddes år 1733 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T). Han dog den 2 juli 1782 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T). Mästersven, smed.

Per gifte sig med Olofsdotter Anna 79  den 16 september 1753 i Fellingsbro (T). Anna föddes år 1721 i Ljusnarsberg (T). Hon dog den 1 augusti 1793 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T). Död av ålderdomsbräcklighet.

26. Samuelsson Klas 80  (Elisabeth Klasdotter, Margareta Boweng, Poncelet) föddes den 8 november 1711 i Storbo hammare, Fellingsbro (T). Han dog den 1 juli 1740 i Flerohopps bruk, Madesjö (H). Mästersven.

Klas gifte sig med NN .

De fick följande barn:

44         M i. Klasson Abraham 81  föddes den 6 oktober 1739 i Flerohopps bruk, Madesjö (H). Han dog den 14 oktober 1739 i Flerohopps bruk, Madesjö (H).

27. Klasson-Ekman Henrik 82,83,84  (Klasson Klas, Margareta Boweng, Poncelet) föddes den

4 juli 1717 i Ekeby hammare, Fellingsbro (T). Han dog den 7 juli 1771 i Storfors, Kroppa (S). Patronymikon Klasson kommer från vb. Arbetade 1736 åt Olof Åberg vid Vedevågs bruk, Linde lfs. Enl. mtl knivsmed vid Storfors gård 1739-40. Antogs genom kontrakt 10/9 1740, för Storfors Bruk av förvaltaren Carl Arendt Jerelström, till mästare vid Storfors nyanlagda knippsmedja, till en början bosatt i Lillefors, fick 1748 åt sig upplåten hälften i 1/4-dels bergsskattetorpet Fallet mot årligt arrende. Mästarebrev 1759. Efterträddes 1770 av sonen Johan f. 1745, som redan från 1766 haft det egentliga ansvaret för snedjan. Namnet Ekman troligen taget från Ekeby hammare.

Klasson-Ekman gifte sig med Johansdotter Maria 85,86  dotter till Kristoffersson Johan och Ersdotter Karin den 1 juli 1739 i Dalkarlshyttan, Lindesbergs Lfs (T). Johansdotter föddes den 2 oktober 1716 i Ö. Bohr, Lindesbergs bergsförsamling (T). Hon dog den 7 november 1795 i Kroppa (S). (uppgiften om födelsetid och plats ej säker)

Klasson-Ekman och Johansdotter hade följande barn:

45          K i. Ekman Anna Cajsa 87  föddes den 28 september 1740 i Storfors, Kroppa (S). Hon dog den 24 januari 1809 i Mölnbacka, Nedre Ullerud (S).

46          K ii. Ekman Anna Cajsa  föddes den 24 februari 1743 i Storfors, Kroppa (S), Sverige. Hon dog den 24 januari 1809 i Mölnbacka, Nedre Ullerud (S), Sverige.

47         M iii. Ekman Johan 88  föddes år 1745 i Storfors, Kroppa (S). Han dog den 7 april 1805 i Fallet, Storfors bruk, Kroppa (S). Han står noterad som Knippsmed på Storfors Bruk, fallet.

Ekman gifte sig med Larsdotter Lena 89,90  dotter till Andersson Lars och Jonsdotter Marie den 29 september 1766 i Storfors, Kroppa (S). Larsdotter föddes år 1747 i Kroppa (S). Hon dog den 13 mars 1824 i Storfors, Kroppa (S).

48          K iv. Ekman Stina  föddes år 1747 i Storfors, Kroppa (S).

49         M v. Ekman Claes  föddes den 8 oktober 1749 i Storfors, Kroppa (S).

50         M vi. Henriksson Ekman Magnus  föddes den 8 oktober 1749 i Storfors, Kroppa (S). Han dog den 3 juni 1815 i Gustavsström, Gåsborn (S).

51         M vii. Ekman Henrik  föddes den 19 januari 1752 i Fallet, Storfors bruk, Kroppa (S). Han dog den 26 juli 1787 i Liljendal, Rämmen (S).

Ekman gifte sig med Jamsdotter Gevert Anna Lena . Jamsdotter föddes den 2 december 1757 i Geijersholms bruk, Norra Råda (S).

52         M viii. Ekman Eric  föddes den 17 maj 1754 i Fallet, Storfors bruk, Kroppa (S) .

53         M ix. Ekman Christian  föddes den 17 maj 1754 i Fallet, Storfors bruk, Kroppa (S). Han dog den 24 januari 1755 i Kroppa (S).

28. Henriksson Jakob 91,92,93,94  (Henrik Klasson, Margareta Boweng, Poncelet) föddes den 6 mars 1711 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T). Han dog den 6 mars 1781 i Norrhammar, Hed (U). Mästersmed i Norrhammar, Hed (U).

Jakob gifte sig med Johansdotter Galon Margareta 95,96,97  i Hed (U). Galon föddes den 26 maj 1717 i Holmshammar, Hed (U). Hon dog den 8 april 1789 i Norrhammar, Hed (U).

Jakob och Galon hade följande barn:

54          K i. Jakobsdotter Elisabeth 98  föddes den 19 september 1738 i Norrhammar, Hed (U). Hon dog den 24 november 1738 i Norrhammar, Hed (U). Förkvavd i sängen hos sin moder.

55          K ii. Jakobsdotter Norrström Helena 99  föddes den 30 september 1739 i Norrhammar, Hed (U). Hon dog den 25 november 1802 i Forsbacka, Valbo (X).

Norrström gifte sig med Kohlström Erik 100  den 19 oktober 1762 i Hed (U). Erik föddes år 1740. Han dog den 20 december 1788 i Forsbacka, Valbo (X). Hammarsmedsmästare. Död av feber.

56         M iii. Jakobsson Norrström Johan 101  föddes den 19 december 1741 i Norrhammar, Hed (U). Han dog den 23 oktober 1809 i Norrhammar, Hed (U). Han var mästersmed.

Norrström gifte sig med Bernström Anna Catarina 102  den 6 oktober 1776 i Hed (U). Anna föddes den 4 september 1749 i Bernshammar, Hed (U). Hon dog den 5 oktober 1810 i Holmsbacke, Hed (U). Död av magplågor.

57          K iv. Jakobsdotter Margareta 103  föddes den 29 januari 1744 i Norrhammar, Hed (U). Hon dog den 20 februari 1745 i Norrhammar, Hed (U). Död av kopporna.

58         M v. Jakobsson Jakob 104  föddes den 14 februari 1746 i Norrhammar, Hed (U). Han dog den 15 juli 1746 i Norrhammar, Hed (U). Död av bröstvärk.

59         M vi. Jakobsson Norrström Henrik 105,106,107  föddes den 17 mars 1747 i Norrhammar, Hed (U). Han dog den 1 december 1820 i Viråns bruk, Björkvik (D). Hammarsmedsmästare.

Jakobsson gifte sig med Ersdotter Brita 108,109,110 . Brita föddes år 1744 i Gunnilbo (U). Hon dog den 21 juni 1831 i Viråns bruk, Björkvik (D).

60          K vii. Jakobsdotter Greta 111  föddes den 6 januari 1750 i Norrhammar, Hed (U). Hon dog den 13 januari 1750 i Norrhammar, Hed (U).

61          K viii. Jakobsdotter Greta Lisa 112  föddes den 27 juli 1752 i Norrhammar, Hed (U). Hon dog den 30 september 1813 i Hed (U).

Greta gifte sig med Andersson Hedström Johan 113  den 23 oktober 1791 i Hed (U). Hedström föddes den 23 januari 1765 i Sonmora, Hed (U). Han dog den 18 september 1827 i Emthyttan, Skinnskatteberg (U). Klensmed i Karmansbo bruk, Skinnskatteberg (U). Död av vattusot.

62         M ix. Jakobsson Norrström Jakob 114  föddes den 19 januari 1756 i Norrhammar, Hed (U). Han dog den 19 februari 1809 i Bernshammar, Hed (U). Mästersmed. Död av utsot och feber.

Norrström gifte sig (1) med Wahlqvist Brita Maria 115  den 11 oktober 1781 i Hed (U). Brita föddes den 15 december 1757 i Bernshammar, Hed (U). Hon dog den 17 oktober 1788 i Bernshammar, Hed (U). Död av bröstsjuka o barnsbörd.

Norrström gifte sig (2) med Andersdotter Sara 116  den 24 maj 1789 i Hed (U). Sara föddes den 5 juni 1769 i Valbricka, Bro (U). Hon dog den 17 mars 1808 i Bernshammar, Hed (U). Död av barnsbörd.

63         M x. Jakobsson Norrström Peter 117  föddes den 5 augusti 1759 i Norrhammar, Hed (U). Han dog den 9 mars 1822 i Krämbols bruk, Östra Vingåker (D). Mästersmed. Död av lungsot.

Norrström gifte sig med Dybeck Christina Elisabeth 118  den 17 oktober 1784 i Hed (U). Christina föddes den 27 maj 1760 i Kåfalla bruk, Fellingsbro (T). Hon dog den 24 november 1817 i Krämbols bruk, Östra Vingåker (D).

64         M xi. Jakobsson Norrström Karl 119  föddes den 31 maj 1762 i Norrhammar, Hed (U). Han dog den 23 maj 1763 i Norrhammar, Hed (U). Död av kopporna.

29. Henriksdotter Margareta 120  (Henrik Klasson, Margareta Boweng, Poncelet) föddes den 20 november 1713 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T). Hon dog den 9 november 1744 i Holmshammar, Hed (U).

Margareta gifte sig med Kristiansson Holst Kristian 121  den 22 maj 1738 i Hed (U). Holst föddes den 25 juni 1710 i Karmansbo, Hed (U). Han dog den 19 mars 1749 i Karmansbo, Hed (U). Hammarsmedsmästare i Karmansbo, Hed (U).

Holst och Margareta hade följande barn:

65          K i. Kristiansdotter Holst Catarina 122  föddes den 3 maj 1739 i Karmansbo, Hed (U). Hon dog den 3 mars 1740 i Karmansbo, Hed (U).

66          K ii. Kristiansdotter Holst Catarina 123  föddes den 25 november 1740 i Karmansbo, Hed (U). Hon dog den 11 december 1740 i Karmansbo, Hed (U).

67         M iii. Kristiansson Holst Kristian 124  föddes den 8 maj 1742 i Karmansbo, Hed (U). Han dog den 25 juli 1742 i Karmansbo, Hed (U).

68          K iv. Kristiansdotter Holst Christina 125  föddes den 8 maj 1742 i Karmansbo, Hed (U). Hon dog den 8 augusti 1742 i Karmansbo, Hed (U).

69          K v. Kristiansdotter Holst Margareta 126  föddes den 16 november 1743 i Holmshammar, Hed (U).

30. Henriksson Henrik 127  (Henrik Klasson, Margareta Boweng, Poncelet) föddes den 8 juli 1719 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T). Han dog den 25 september 1795 i Bernshammar, Hed (U). Han var mästersven.

Henrik gifte sig med Henriksdotter Catarina 128  den 7 oktober 1743 i Hed (U). Catarina föddes den 20 februari 1715 i Flodhammar, Skinnskatteberg (U). Hon dog den 23 januari 1770 i Norrhammar, Hed (U). "warit krämpig i flera år och plågats af moderpassioner".

Henrik och Catarina hade följande barn:

70          K i. Henriksdotter Bernström Elisabeth 129  föddes den 25 oktober 1744 i Bernshammar, Hed (U). Hon dog den 22 maj 1789 i Norrhammar, Hed (U). Död av lungsot.

Henriksdotter Bernström Elisabeth gifte sig med Hansson Orre Olov 130  den 1 oktober 1775 i Hed (U). Orre föddes den 8 maj 1746 i Norra Thulinge, Hed (U). Han dog den 19 november 1803 i Norrhammar, Hed (U). Hammarsmed i Norrhammar, Hed (T). Död av lungsot.

71         M ii. Henriksson Bernström Henrik 131  föddes den 10 november 1746 i Bernshammar, Hed (U). Han dog den 15 april 1784 i Norrhammars bruk, Hed (U). Han var smeddräng. Ogift.

72          K iii. Henriksdotter Greta Stina 132  föddes den 20 juni 1749 i Bernshammar, Hed (U). Hon dog den 29 december 1753 i Karmansbo, Hed (U). Hon var ogift.

73          K iv. Henriksdotter Catarina 133  föddes den 21 oktober 1751 i Karmansbo, Hed (U). Hon dog den 8 juli 1752 i Karmansbo, Hed (U).

74          K v. Bernström Brita Cajsa 134  föddes den 24 oktober 1753 i Karmansbo, Hed (U). Hon dog den 23 november 1753 i Karmansbo, Hed (U).

75         M vi. Henriksson Jakob 135  föddes den 6 juni 1755 i Karmansbo, Hed (U). Han dog den 10 december 1770 i Norrhammars bruk, Hed (U).  Han var hammarsmed, död av slag.

76          K vii. Henriksdotter-Bernström Greta Stina 136,137  föddes den 16 juni 1758 i Norrhammar, Hed (U). Hon dog den 27 maj 1828 i Bockhammar, Gunnilbo (U). Död av lungsot.

Greta gifte sig (1) med Gabrielsson-Syhl Lars 138  son till Andersson-Syhl Gabriel och Hansdotter Carin den 7 oktober 1781 i Hed (U). Gabrielsson-Syhl föddes den 27 juni 1761 i Ludvika bruk, Grangärde (W). Han dog den 18 september 1795 i Bernshammar, Hed (W). Hammarsmedsmästare i Bernshammar, Hed (U).

Greta gifte sig (2) med Isaksson Spännare Mats 139  den 6 november 1796 i Hed (U). Spännare föddes den 2 juli 1769 i Färna bruk, Gunnilbo (U).

33. Henriksson Klas 140  (Henrik Klasson, Margareta Boweng, Poncelet) föddes den 2 november 1722 i Bernshammar, Hed (U). Han dog den 1 februari 1773 i Holmshammar, Hed (U). Han var hammarsmed.

Klas gifte sig med Johansdotter Hedvig 141  den 17 september 1748 i Hed (U). Hedvig föddes den 2 november 1722 i Bernshammar, Hed (U). Hon dog den 21 februari 1773 i Holmshammar, Hed (U). Ur dödbok: "D. 23 Novembris förledet åhr timade henne den olyckan, att då hon skulle gå öfwer smala spången wid Holmshammaren kom hastigt en wäderihl och tog henne på sidan så att hon halkade ner i strömmen och omkom. Blef med flit efterletad så länge wattnet ej war tilfrusit men kunde ingenstädes igenfinnas. Förleden Påskadag mot aftonen blef hon funnen fastnad wid utskifsluckorna i Nyhammarsån, och strax uptagen och hemförd." Begravd 26 april 1772.

Klas och Hedvig hade följande barn:

77          K i. Klasdotter Elisabeth 142  föddes den 22 maj 1750 i Kåfalla, Fellingsbro (T).

78         M ii. Klasson Henrik 143  föddes den 24 november 1753 i Kåfalla, Fellingsbro (T).

79          K iii. Klasdotter Catarina 144  föddes den 22 juli 1757 i Kåfalla, Fellingsbro (T). Hon dog den 30 april 1758 i Nyhammar, Hed (U). Död av kopporna.

80          K iv. Klasdotter Lena Catarina 145  föddes den 13 juli 1759 i Nyhammar, Hed (U).

81         M v. Klasson Norrström Johan 146  föddes den 11 januari 1763 i Bernshammar, Hed (U). Han dog den 1 maj 1818 i Forssjö bruk, Stora Malm (D). Mästersven. Död av bröstfeber.

Norrström gifte sig med Wahlqvist Stina Maria 147  den 30 september 1787 i Hed (U). Stina föddes den 16 april 1768 i Bernshammar, Hed (U). Hon dog den 7 februari 1815 i Forssjö, Stora Malm (D).

82         M vi. Klasson Jakob 148  föddes den 23 juni 1766 i Bernshammar, Hed (U).

83         M vii. Klasson Abraham 149  föddes den 2 februari 1770 i Holmshammar, Hed (U). Mästersven i Håkanbo, Ramsberg (T).

Abraham gifte sig med Johansdotter Catarina 150  den 10 september 1802 i Ramsberg (T).

35. Larsson Isak 151,152,153  (Boweng Ingrid Isaksdotter, Isak Boweng, Poncelet) föddes den 16 mars 1708 i Hvinarn, Norrbärke (W).

Isak gifte sig med Ersdotter Elisabeth 154  år 1734 i Norrbärke (W). Elisabeth föddes år 1702. Hon dog den 9 juli 1772 i Hvinarn, Norrbärke (W).

De fick följande barn:

84          K i. Isaksdotter Ingrid 155  föddes den 5 oktober 1735 i Hvinarn, Norrbärke (W). Hon dog år 1735 i Hvinarn, Norrbärke (W).

85         M ii. Isaksson Lars 156  föddes den 12 mars 1737 i Hvinarn, Norrbärke (W). Han dog år 1737 i Hvinarn, Norrbärke (W).

86          K iii. Isaksdotter Elisabeth 157  föddes den 15 januari 1739 i Hvinarn, Norrbärke (W).

87         M iv. Isaksson Erik 158  föddes den 25 mars 1741 i Hvinarn, Norrbärke (W). Han dog den 28 mars 1741 i Hvinarn, Norrbärke (W).

88         M v. Isaksson Johan 159,160  föddes den 16 december 1742 i Hvinarn, Norrbärke (W).

Johan gifte sig med Persdotter Kerstin 161,162,163  år 1770 i Hvinarn, Norrbärke (W). Kerstin föddes år 1748.

89         M vi. Isaksson Isak 164  föddes den 3 oktober 1746 i Hvinarn, Norrbärke (W).

90          K vii. Isaksdotter Catarina 165,166,167  föddes år 1747 i Hvinarn, Norrbärke (W). De flyttar till Wika (W). In till Prästhyttan i Hedemora (W) den 30/10 1798 från Västerås (U). De flyttar 25/11 1799 till Wika (W).

Catarina gifte sig med Ersson Erik 168,169  år april 1777 i Hvinarn, Norrbärke (W). Erik föddes den 25 oktober 1751 i Norrbärke (W). Han är stalldräng.


Jag är medlem i:

Västra Mälardalens Släktforskare (vilken jag och Börje Hallberg var initiativtagare till och startade).

Övrig forskning:

JAG HAR VÄRLDENS STÖRSTA HANDSKRIVNA AN- OCH SLÄKTTRÄD!?

Karmansbo smedja

Handskrivet an- och släktträd av Jan Hultberg

Karmansbo smedja

Har uppgifter på omkring 200 - 250 000 nära och avlägsna släktingar i Sverige samt i USA, Canada, Mexico, Danmark, Finland, Norge och Frankrike. 

Släktforskardagarna 23-25 augusti 2013 i Köping

Jag medverkade på Släktforskardagarna 23-25 augusti 2013 i Köping och visade då upp an- och släktträdet som innehåller 42 000 personer.

E-post:  Jan Hultberg