Innehåll

Här är ett axplock på 617 personer boende i Köpings kommun som har gemensamma anor med mina barn.
Alla är sorterade på efternamn

 

A B C - F G - I J - K L M - O P - R S - T U - Ö
Abrahamsson Kerstin Back Åke Cabander Rolf Gardh Stefan Jacobsson Anita Lagerkrans Bengt Sigrid  Malm Roger Palmqvist Peter Saaw Ewa Uggla Magdalena 
Ackesten Suzanne  Backström Göran  Callin Lars Geidemark Tony Jannerman Håkan  Lagerquist Åsa Malmgren Hans Lennart  Paulsson Hans Göran Saaw Ola  Uggla Robert
Adolfsson Gullveig  Barrow Gudrun  Carnestam Lars  Gerhardsson Lars Jansson Anna-Cari Lagerström Bertil Malmqvist Anneli Pennerborn Monica Sandberg Inger Ulfves Conny
Agrell Björn Baurén Fredrik Cassé Susanne Gladh Marcus Jansson Benny Lagesson Ann-Marie  Malmqvist Jenny Persmar Carin Sandberg Veine Utter Bo
Ahl Gunnar Beijer Kjell Cordts Peter Grahn Agneta Jansson Birgitta Lagesson Hans  Malmström Catarina Persson Kjell Sandblom Johan  Waern-Bergdahl Carina
Ahlgren Richard Bejefalk Roger Dahlin Göran  Grahn Marit Jansson Charlotte Landberg Ann-Mari  Mankelius Annika  Persson Ralph Sandell Maria von Walden Anna
Ahrnstedt Torbjörn  Belfrage Björn Dahlqvist Annika Granberg Lotta Jansson Idelia Landfors Bertil  Markl Gudrun  Persson Susanne  Sandsjö Mikael  Vall Susanne
Albinsson Christina Bengtsson Elisabeth Damberg Jörgen  Granberg Per O Jansson Jerker Landquist Niklas Martinsson Gun Persson Watz Margareta Sandström Annika Wallbom Mikael
Albinsson Tom Berg Eva Danielsson Peter Grip Sven Erik  Jansson Lars-Olov  Lantz Birgitta Mellberg Henrik Pettersson Flink Agneta  Sanell Madeleine Wallenius  Laila 
Alfredsson Rune Berg Per-Erik  Darzins Eva Grönkvist Pia Jansson Rolf  Larsson Anders Mellberg Maud Pettersson Conny Schering Alf Wallin Desirée 
Alm Anneli Bergdahl Mats  Dennbrink Björn Gullemo Astrid Jansson Tomas  Larsson  Ann-Cristin Mikkola Karin Pettersson Mats Schilström  Tomas  Wallin Patrik
Almersson Cecilia Bergehäger Kjell Drigoris Annette Gunnarsson Birgitta   Jansson Tony Larsson Johan Miltenburg Ann Pettersson Pelle Schytt Ingalill  Wallin Ronny
Almgren Ann-Charlotte Berggren  Torbjörn  Düring Stefan Gunnarsson Jörgen Jebsen Lars  Larsson Kjell Moberg Annelie Pettersson Sören Sedvall Susanne  Wallqvist Göran 
Almqvist Urban Berglund Ove Egeberg Staffan Gunnarsson Mikael  Jinghage Johan  Larsson Leif Montelius Ulla Pettersson Vidén Ingrid Seger  Camilla  Vasell Magdalena
Alriksson Jesper Bergman Lars Erik Einan Pernilla Gunnarsson Yngve  Joachimsson Nicklas Larsson Lena Morberg Leif Pruul Maj-Britt Seger Axel  Vennberg Anne
Alverhag Karin  Bergman Maria Ekberg Mats Guschlbauer Christina  Johansson Anders Larsson "Bissen" Mathias Morberg Torny  Pålsson Anders Selling Annika  Wernh Andreas
Alvervik Anette Bergqvist Kent Ekelund Mikael Gustafsson Camilla Johansson Annelie  Larsson Roland Morsing Rose-Marie  Ramberg  Håkan  Sixtensson Per-Olof Wessén Jan
Anders Diane Bergsten Kurt Ekholm Christer  Gustafsson Inger  Johansson Kjell Larsson Sven-Erik ”Svinken”  Myrberg Margareta Ramsell  Eva  Sjöberg Göran Wessén Karin
Andersen Stefan Bergström Per Ekholm Karin Gustavsson Mona Johansson Olle ”klipp-Olle”  Larsson-Lundgren Eva Målberg Kenth Ramsell Karina Sjöberg Joakim Wessén Margareta 
Andersson Anders Bergström Tommy Eklund Roger Gyoni Christina Johansson Reneé Larsson-Luthman Karin Mäkelä Barbro Ramsell Mona Sjödin Lillemor Vestberg Lise-Lott
Andersson Ann-Christin Bertilsson Kenneth Eklund Tomas Gärling Folke Johansson Roger  Laxdal Malte Narfström Torgny  Redeskog Ann-Sofi  Sjödoff Christina  Westberg Majvi 
Andersson Jan Binbach Cecilia Ekman Lars Göransson Peter Johansson Ted Leandersson Maud Nettelbladt Annelie Reis Inger  Sjögren Elisabeth  Vester Camilla
Andersson Janet Bircanin Kristian Ekstedt Lars Hagblad Staffan Johnson-Blomme Lena Lefverth Katarina Nettelbladt Michael  Reuterhäll Ulrika Sjöö Anette  Wester Lars-Olov
Andersson Joakim "Jocke" Bjurenvall Anders Ekström Hans Hall Lena Johnsson Alf Lembke Stefan Nilsson Geron Reveny Urban Sjöö Kenneth Vesterfors Margareta
Andersson Maj Bjurenvall Gunnel Ekström Ingela Hahre Kent Jonsson Ing-Mari  Lennartsson Hans  Nilsson Gert-Ove  Rickardsson Madelaine Sjöö-Justesen Marianne Westergren Ola 
Andersson Maria  Björk  Sören  Ekström Lars Halldén Anders Jonsson Lars "Larry" Lennbom Lars Nilsson Leif "Klicken"  Risberg Monica Skjoldli Birgitta ”Gittan”  Vesterlund Rickard
Andersson Tommy  Björk Håkan  Elgh Jan-Åke Halldén Carina  Juhlin Agneta Lersäter  Anders  Nilsson Thomas "Jotte" Risberg Patrik Skott Ewy Wiberg Hans
Andersson Örjan  Björklind Patrik Eljansbo Christina  Halldorf Anders Jönsson Ewa Lilja Cecilia Nord Sajbritt  Rofelt Tord Sköld Erik Wiberg Mimmi
Andreasson Pia Björklind Stefan "Nutte" Elofsson Bengt-Göran  Halldorf Marie Jönsson Per Liljemalm Ann-Christine  Nordfelt Dan Rosendahl Per Smedberg Britt-Marie Wibert Maria 
Andrén Thomas  Björnsson Mattias Englund Anders  Hallman Lars Kalmerström Kerstin Liljemalm Leif Nordin Hans Rosendahl Peter Springfeldt Inga-Lena Viborg Bandolin Birgitta
Appelqvist Maj Björs Maria Englund Ståhl Ingela Hammar Johan Kaipio Eva Lillbacka Cecilia Nordström Susanne Rundberg Elisabet Starborg Ann-Christin Viborg Monica
Arnelind Mats Bjöör Karin Engström Linda  Hammarström Charlotta  Karlsson Conny Lind Elisabeth  Norén Ann-Sofi Rundqvist Roine Steglind Larsson Kennie Wickman Marie
Arninger Peter  Blixt  Kent Engvall Lena Hamrén Anders Karlsson Jerry Lind Pernilla  Norestig Anders Rusten Jan Stefanusson  Tommy  Victor Maria
Aronelius Forsberg Ylva Blixt Forsström Nina Erensjö John Hansson Birger  Karlsson Johan Lindahl Annika Norgren Birgitta  Ryde Anneli Stenman May Widaeus Marina
Arpi Nils Blom Jörgen Ericsson Irene Harring Johan Karlsson "Mange" Magnus Lindberg  Carina  Norgren Siv Ryde Jan Stenquist Karl-Erik Wideling Inger 
Arvidsson Annika Blom-Gardell Sigrid Ericsson Roger Hedfors Anna Karlsson Susanne Lindberg Berit Norin Per Rydh Gunnel Stockhaus Bengt  Widén Markus
Asplund Eva Blomberg Ester Eriksson Jens Hedqvist Cecilia Karlsson Tommy Lindberg Inger Norling Mikael Ryman Lars Storbacka Ingegerd  Vidman Emelie 
Augustsson Marianne Blomberg Monica  Eriksson Johan  Hedman Margareta Karlsson Tonie  Lindberg Michael  Norman Britt-Marie "Bibbi"  Ryman Mats Strand Sara Vieglins Maria
Austad Harriet Elisabeth  Blomqvist Lawner Ulrika Eriksson Lennart Heffler Björn  Karlsson Torbjörn  Lindberg Robert Norman Helena Ryström Mona-Lisa  Ström Agneta  Wievegg Kristina 
Axelsson Jan Blomqvist Marita Eriksson Maria Hellberg Jan Karlsson Yvonne Lindblom Mats Norrman Bertil  Råberg  Anna-Maja  Ström Roger  Wikerdal Göran 
Axelsson Mårten Blomqvist Peter Eriksson Nina Hellman Katarina Karlström Majken Lindell Marina Norrsjö Annvor Rörick  Ingvar  Strömberg Maria Wiklund  Jonas 
Axelsson Urban  Boman Mats Erixon Marie Hemström Maria Kernehed Ann-Charlotte Lindfors Göran Norstedt Stefan   Strömbäck Helena Wiklund Ulla Carin
Axén Maria Boman Anna Erlandsson Magnus Hennig Ingela Kindström Karin Lindgren Anders Norström Monica   Ståhl Stefan Wikström  Elisabeth 
  Borell Hans Gösta Erlandsson  Per Herbertsson Per-Ove  Klahr Ewa Lindkvist Johan Nyberg Anita   Stålberg Eva Wikström Britt-Marie
  Brehmer Christer Eskilsson Hans Hermansson Per-Uno Klang Anders Lindström Ann-Christine  Nyberg Sofia   Sund Hans Wilhelmsson Gunnar
  Broberg Peter  Fager Richard Hibbing Leif Klarsjö Linda Lindström Björn  Nybäck Kent   Sundkvist Sofie  Wilhelmsson Maud
  Brolin Pontus Falberg Pernilla Hirvelä Agneta Kolsvik Petra Lindström Conny  Nyman Jan   Sundström Eva Windahl Sören
  Broström Ingegerd Falk Jan Hjalmarsson Renee Kraft Anders Lindvall Karl-Göran  Nyström Lotta   Svalås Marie  Vrbanc Jenny 
  Broström Johnny Fant Marie-Louise  Hjulström Tommy Kruse Christina Ling Elisabeth Nålberg Tommy    Svanberg Helena  Wågenberg  Christina
  Burén Annelie Faulhammer Britt Hjältman Ulla Kurz Anna-Lena Ling Tommy Näsström Anders   Svanberg Mikael  Wågenberg Bo
  Bågenfors Binnie Fellin Bengt  Hoffstedt Johan Kvist Ingrid  Lisell Catarina Nääv Mona   Svansbo Gustav af Wåhlberg Per Olof
  Bäck Åsa  Flodström Margareta Hoffstedt Urban  Kvist Peter Litz Christian Odén Eva Lena   Svedberg Svante Ydewall Anders
  Bäckwall  Mats-Ola  Fogel Gunnar Holgersson Johan Kåberg Ulf Litz Åberg Eva Ohlsson Henrik   Svendsen Sivert Ytterberg Leif
  Bärehag Peter Folkesson Anita Holgersson Rolf Källgren Jan-Ove Ljungqvist Tom Ohlsson Inge-Lars   Svennberg Henrik Ytterbring Gudrun
    Folkesson Eva Holm Hans  Köld Maud Loman Johanna Oscarsson Magnus   Svensson Leif  Zandbergs Anna-Lena 
    Folkesson Karin Holm Irene   Loord Nilsson Ann-Louise  Oskarsson Sune   Svärd Camilla Zetterstrand Niklas
    Forsberg Björn  Holmquist-Larsson  Karin    Lord Ulla Ottosson Mikael   Söder Anita Zetterström Helena
    Forsberg Christer Holmström Sven   Lorichs Karl     Söderberg Rolf Åberg Margareta 
    Forsberg Hans Hultberg Anders   Ludvigsson Björn     Söderkvist Björn Ågren Helena 
    Forsberg Marie Hågestam Maria    Ludvigsson Therese     Söderlund Anna Ågren Leif
    Forsström Nina Häggkvist Helena    Lundblad Ulla     Södersten Stefan Åhman Anna-Carin 
    Fredriksson Karl-Arne Häggström Håkan   Lundborg Monica      Söderström  Madeleine  Åhman Elisabet
    Fredriksson Maria Höglund Sten   Lundén Peter     Tell Leif Åhman Sven-Erik 
    Fredriksson Mikael  Hörnlund Monika   Lundgren Eva     Tengvall Mats Åkerberg Tomas
    Frejhed Carina Ingesson Bo   Lundgren Karl Eiler "Eje"      Thelander Susanne Åkerblom Karl 
    Fraga Göransson Pernilla Insulander Margareta    Lundgren Kerstin      Theman Ann-Sofie Åkerlind Jan
    Fransson Ove Ivarsson Ulla-Carin   Lundquist Torbjörn     Thulin Roger Åkerlund Anne
    Franzén Therese     Lundström  Bengt      Thunberg  Roger  Åstedt Britt-Marie 
    Frid Karin      Lundström Sofie     Thuresson Christer Åstedt Hans-Åke
    Frodin Åke     Lång Anita     Tikkanen Carina  Öhrn Inger 
    Furulind Lena     Lännbrink Örjan     Tilja Roger Örling Peter 
    Färnström Mikael     Löfblad Susann     Tilly Ida Östberg Anders
          Löfgren Robert     Trybom Gunnel Östensson Annika 
          Löfling Åsa     Tångrot Gunnar Öster Sussan
          Lövdahl  Johan      Törnkvist Inger  Österberg Curt
                Törnkvist Thomas  Östlund Robert
                  Överberg  Tommy

111 personer som bor i Arboga och Kungsörs kommun som har gemensamma anor med mina barn

 

Boende i Arboga Boende i Kungsör
Andersson Morgan Axelsson Christer
Arnoldsson Catrin Berg Villy
Bergqvist Mari Bergström Anna-Maria
Bergqvist Stefan Bergström Jonas
Bjelke Liz Blomgren Bernt Erik
Blomberg Robert Blomgren Elisabet
Bolander Johan Börjesson Thomas
Brown Janet Cabander Marianne
Celander Ola Dahlberg Stig-Bertil
Ekstrand Eva Dahlén Lars
Elofsson Robert Ehnfors Torbjörn
Forskil Lena Ejnarsson Anders
Fredriksson Gunnel Ekelund Peter
Fritz Susanna Eklund Inger
Grankvist Solveig Elf Christina
Grimberg Christina Fredriksson Sune
Grund Anette Grip Conny
Gullemo Carina Grimberg Ingrid
Hedström Eva Granath Ulla
Hellstrand Jörgen Granström Eva Karin
Holmberg Inger Hedfors Helene
Isaksson Sigvard Häggkvist Back Britt-Marie
Jannerman Jan-Evert Iwan Marianne
Johansson Anita Jensen Helena
Jonsson Margareta Johannessen Helena
Julle Lennart Johansson-Faltin Göran
Keller Daniel Karlsson Yvonne
Karlsson Anne-Marie Lagercrantz Bengt Sigrid
Kvist Eva Linderborg Per Olof
Lantell Ewa Lundin Pamela
Liljeberg Anna Lundin Veronica
Ludvigsson Daniel Malmkvist Robert
Lund Hans-Olof Mellgren Peter
Lundberg Helen Milutinovic Mona
Lundgren Ulla-Britt Norlin Frida
Lutteman Eva Olsson Tornström Eva Lena
Lövdin Peter Persmar Ulrika
Mattsson Margareta Rofelt Jan
Modigh Pär-Erik Rundberg Karolina
Norgren Joakim Schelin Stefan
Norstedt Ulf Sjödahl Jörgen 
Richardsson Mikael Skogman Ulla
Sarås Niclas Smedberg Lars
Segelström Liselott Strååt Lars
Selin Viktoria Sund Peter
Sjödahl Stefan Svedberg Göran
Skantz Björn Söder Mona
Sköld Mats Terol-Karlsson Ingela
Sonnerfeldt Anne Thelin Ingert
Storbacka Yvonne Tiderman Peter
Sund Emma Vallbom Anders
Söderlund Mikael Widén Gunilla
Vesterlund Åsa Ytterberg Eriksson Agneta
Öberg Benny Åhman Örjan
Österdahl Bengt Öster Linda-Marie
Östlund Patrik  

 

Forskar bland annat i släkterna

I huvudsak bergsmans-, smed- och vallonsläkter från nedan presenterade församlingar. Även andra, bland annat prästsläkter från i huvudsak Västerås stift är av intresse. Jag är också intresserad av det mesta som har med Jämshög i Blekinge att skaffa. Några olika namn som förekommer i min forskning är:

Aldrin, Arborelius, Arosenius, Bagge, Baggström, Barchaeus, Bark, Berg, Bergdahl, Bergendahl, Bergman, Bergström, Björk, Björling, Blåst, Bourguignon, Boweng, Bredenberg, Bruhn, Clareus, Damberg, Dybeck, Ekman, Ekengren, Fallin, Fernström, Flink, Flodström, Forsberg, Forsman, Frisk, Fägerqvist, Galon, Garneij, Gillberg, Grignard, Grönberg, Göthe, Hammarberg, Hammarbäck, Hammarström, Hedberg, Hellsing, Heslenander, Hindebeck, Hjulström, Holm, Honk, Hultberg, Iverus, Kemner, Kohlström, von Knorring, Kåberg, Köhler, Landfors, Lind, Lindberg, Lindström, Lundberg, Lundgren, Lundström, Löf, Merkell, Morberg, Muhr, Muncktell, Möberg, Neiktern, Norrman, Nohrborg, Norström, Norrström, Nohrström, Nääv, Orre, Ramberg, Ramström, Rask, Remmer, Riddarström, Risberg, Runnberg, Rytting, Råberg, von Schedvin, Schilberg, Schilström, Schlegel, Schultzberg, Segerström, Silfvertelning, Sjöö, Skut, Smedberg, Stiernstedt, von Stockenström, Strang, Sudermannus, Svanholm, Svedberg, Sääf, Taube, Thermaenius, Thorgren, Timm, Tottie, Trolle, Unge, Utter, Wallbom, Warg, Wetterskog, Wievegg, Zimmerlund, Östberg, Österberg, Österdahl, Östman m.fl.

Vallonska förfäder:

13 ff fm mm mm mm ff f Colas Grenier född i "Belgien/Vallonien"
12 ff fm mm mm mm ff Frans Klasson Garneij född 1638 ca Österlövsta (C )
11 ff fm mm mm mm f Jakob Fransson Garneij född 1670 Skinnskatteberg (U)
10 ff fm mm mm mm Kerstin Jakobsdtr Garneij född 1699 Söderbärke (W)
9 ff fm mm mm m Anna Hansdotter född 1718 Söderbärke (W)
8 ff fm mm mm Maria Andersdotter född 1755 Söderbärke (W)
7 ff fm mm m Sofia Bergström född 1788 Mora (W)
6 ff fm mm Maria Sofia Kohlström född 1815 Säter (W)
5 ff fm m Johanna Maria Svanholm född 1844 Haraker (U)
4 ff fm Elin Ulrika Karlsson född 1876 Skinnskatteberg (U)
3 ff f Karl Albin Hultberg född 1903 Skinnskatteberg (U)
2 ff Karl Torbjörn Hultberg född 1935 Skinnskatteberg (U)
1 f Jan Torbjörn Hultberg född 1958 Köping (U)
     

 

Anor från Skottland

 

Min hustru har anor från Skottland via sin mormor, här presenteras dem i nedstigande led.
 
Anor från Skottland
 
 

Forskar i socknar:

Gammalstorp (K), Jämshög (K), Kyrkhult (K), Mjällby (K), Ronneby (K), Sölvesborg (K)

Kroppa (S)

Fellingsbro (T), Lindesberg (T), Ramsberg (T), alla byar och gårdar

Skinnskatteberg (U), alla byar och gårdar

Hed (U), alla byar och gårdar

Gunnilbo (U), Westanfors (U), Arboga (U), Köping (U), Odensvi (U), Bro/Malma (U), Svedvi (U), Haraker (U), Ramnäs (U), Romfartuna (U), Himmeta (U), Munktorp (U), Norberg (U), Karbenning (U)

Söderbärke (W), Norrbärke (W), Grangärde (W), Dala-Floda (W), Våmhus (W), Orsa (W)

 

Ett antal kända personer (155 till antalet) som alla har gemensamma anor med mina barn. Graden av kändisskap varierar och om du inte vet vad de är kända för, då kanske det finns anledning att söka reda på det.......

 

Artist Mikael Dubois Idrottsutövare Anders Michanek, speedway Skådespelare Adolf Jahr
  Pernilla Wahlgren   Daniel Gunnarsson, ishockey   Barbro af Hiortnäs
  Peter Rosendahl   Fredrik Stenman, fotboll   Bertil Norström
  Totte Wallin   Gunde Svan, skidor   Björn Kjellman
Författare Augustin Erba   Jimmie Ölvestad, ishockey   Brooke Shields, USA
  Erik Blomberg   Johan Mjällby, fotboll   Catherine Oxenberg, USA
  Harry Martinsson   Lennart "Nacka" Skoglund, fotboll   Ewa Fröling
  Herman Lindqvist   Lillebror Nasenius, rally   Gösta Ekman
  Karen Blixen, Danmark   Marie "Billan" Westin, skidor   Hans Wahlgren
  Leif GW Persson   Per Bäckman, ishockey   Jake Gyllenhaal, USA
  Lennart Hellsing   Pär Djoos, ishockey   Jan Molander
  Ray Bradbury, USA   Sixten Jernberg, skidor   Jaquline Ramel
  Selma Lagerlöf   Stefan Holm, friidrott   Jezzica Zandén
  Sven-Edvin Salje   Stisse Johansson, ishockey   Katarina Ewerlöf
  Sören Olsson Politiker Anna Kinberg-Batra   Lasse Åberg
Journalist Ann-Britt Ryd Pettersson   Anne Wibble   Linus Wahlgren
  Annette Kullenberg   Bengt Westerberg   Maggie Gyllenhaal, USA
  Christoffer Barnekow   Bertil Ohlin   Marika Lagercrantz
  Claes Elfsberg   Carl B Hamilton   Max von Sydow
  Ebba von Sydow   Fredrik Federly   Mikael Persbrandt
  Eric Fichtelius   Gabriel Wikström   Niclas Wahlgren
  Erik Hörstadius   Gunnar Hedlund   Thomas von Brömssen
  Fredrik Belfrage   Gustav Petrén   Torsten Lilliecrona
  Gustaf Olivecrona   Hjalmar Branting Kyrkan Theofron Muncktell
  Jacob Hård   John-Olle Persson   Johan Olof Wallin
  Lotta Gröning   Jimmy Åkesson    
  Magdalena Ribbing   Lisbet Palme Övrigt Anders Milton, läkare
  Mats Knutson   Martti Ahtisarri   Anitra Steen, VD Systembolaget
Konstnär Anders Zorn   Olof Palme   Arne Geijer, LO-ordförande
  Claes Oldenberg   Per Edvin Svinhufvud   Baltazar von Platen, greve
  Ivan Aguéli   Stefan Löfvén   Bo Södersten, professor
Musiker/sångare Andreas Kleerup   Sven-Erik Österberg   Buzz Aldrin, USA, astronaut
  Charlie Norman   Sören Thunell   Carin Göring
  Kalle Moraeus   Torbjörn Fälldin   Carl Michael Bellman, skald
  Lennie Norman Entreprenörer m.m. Anders Diös   Dag Hammarskjöld, generalsekreterare FN
  Magnus Uggla   Axel Holstensson, Luxor   Dan Andersson, skald m.m.
  Monica Dominique   Erik Wickman, USA   Elisabeth Tarras, hovmarskalk
  Povel Ramel   Frans H Kockum   Glenn Seaborg, USA, nobelpristagare
  Stakka Bo   Hakon Swenson, ICA   Harald Edelstam, diplomat
  Totte Wallin   Ian Wachtmeister   Ingrid af Trolle, djurombudsman
  Anna-Lotta Larsson   Jacob Wallenberg   Jan Rydh, landshövding
  Anne-Sofie von Otter   Jan Stenbeck   Lars Bildman, USA, VD Astra
  Bengt Krantz   Lars Ramqvist, Ericsson   Olof Molander, teaterchef
  Britt Damberg   Michael Treschow   Raol Wallenberg, diplomat m.m.
  Jussi Björling   Noppe Lewenhaupt   Rickard Dybeck, fornforskare
  Kerstin Dellert   PG Gyllenhammar   Sten Bergman, biolog
  Kerstin Torborg Kungliga Elizabeth II av Storbritannien   Svante Nycander, tidningsman
  Lasse Dahlquist   Folke Bernadotte   Sven-Ivar Seldinger, läkare (daiolog)
  Loa Falkman   Gustav Vasa   Tommy Lindström, chef Rikskrimpolisen
  Raymond Björling   Estelle, prinsessa av Sverige   Wilhelm Wachtmeister, diplomat
  Sigge Fürst TV-personligheter Andreas Forsberg, Arkitekt   Willy Bergström, vice riksbankschef
      Linda Thelenius, Dokusåpadeltagare    
      Lina Axelsson-Kihlbom, Skolledare    
      Lotta Insulander, Advokat    

 

 

Ett litet släktträd med anor från Köping (U):

Två generationers ättlingar till Hansson Peder från Köping i Västmanlands län

Första Generation

1. Hansson Peder 1 föddes år april 1630 i Köpings stad (U). Han dog den 16 april 1694 i Skommarbo Hammar, Skinnskatteberg (U). Bruksskrivare i Skommarbo hammar, Skinnskatteberg (U).

Hansson gifte sig (1) med Olsdotter Arbenia Christina dotter till Helsingius Olaus Arbeni år juli 1659. Olsdotter föddes i Altuna (C). Hon dog år 1675 i Skommarbo hammar, Skinnskatteberg (U).

De fick följande barn:

+ 2 K i. Persdotter Sara föddes år 1664. Hon dog den 12 maj 1737.

+ 3 M ii. Persson Hans föddes år juni 1666. Han dog den 22 juni 1739.

4 K iii. Persdotter Kerstin 2 föddes år maj 1670 i Skommarbo hammar, Skinnskatteberg (U). Hon dog år juli 1670 i Skommarbo Hammar, Skinnskatteberg (U).

+ 5 M iv. Persson Per föddes år augusti 1671. Han dog den 11 november 1740.

6 K v. Persdotter Anna föddes år november 1672 i Skommarbo hammar, Skinnskatteberg (U).

7 K vi. Persdotter Elisabeth föddes år 1673 i Skommarbo hammar, Skinnskatteberg (U).

8 K vii. Persdotter Karin 3 föddes år maj 1674 i Skommarbo Hammar, Skinnskatteberg (U).

Hansson gifte sig (2) med Månsdotter Anna den 26 juni 1677. Anna föddes i Norberg (U).

Andra Generation

2. Persdotter Sara (Hansson) föddes år 1664 i Skommarbo hammar, Skinnskatteberg (U). Hon dog den 12 maj 1737 i Bjursjön, Skinnskatteberg (U).

Persdotter gifte sig med Ersson Lars son till Jönsson Erik och Larsdotter Sara år 1701. Ersson föddes den 10 september 1676 i Bjursjön, Skinnskatteberg (U). Han dog den 24 februari 1740 i Hultebo, Skinnskatteberg (U). Han var bergsman. Bodde i Hultebo/Norra Hultet, Skinnskatteberg (U).

Ersson och Persdotter hade följande barn:

9 M i. Larsson Eric föddes den 28 juni 1701 i Forsbyn, Skinnskatteberg (U). Han dog den 10 januari 1773 i Hultebo, Skinnskatteberg (U).

Larsson gifte sig med Matsdotter Brita 4 dotter till Ersson Mats och Kristoffersdotter Dordi. Matsdotter föddes den 28 juni 1701 i Forsbyn, Skinnskatteberg (U). Hon dog den 12 februari 1738 i Hultebo, Skinnskatteberg (U).

10 K ii. Larsdotter Sara föddes den 4 januari 1703 i Hultebo, Skinnskatteberg (U).

Larsdotter gifte sig med Larsson Nils år 1727 i Skinnskatteberg (U). Larsson föddes år juni 1686 i Sunnanfors, Skinnskatteberg (U).

11 K iii. Larsdotter Brita föddes den 10 april 1709 i Hultebo, Skinnskatteberg (U).

3. Persson Hans 5 (Hansson) föddes år juni 1666 i Skommarbo hammar, Skinnskatteberg (U). Han dog den 22 juni 1739 i Korslången, Malingsbo (W). Hammarsmed i Korslången, Malingsbo (W). "Var blind i 14 år, bröstsjuk".

Persson gifte sig med Persdotter Anna 6 . Anna föddes i Åbro, Lindesberg (T).

De fick följande barn:

12 K i. Hansdotter Brita 7 föddes den 10 april 1704.

13 M ii. Hansson Hans 8 föddes den 22 maj 1706 i Nyfors, Malingsbo (W). Han dog den 3 juli 1741 i Bysmedjan, Norrbärke (W). Han var hammarsmed.

Hans gifte sig med Matsdotter Margareta 9 den 8 oktober 1727 i Malingsbo (W). Margareta föddes i Nyfors, Malingsbo (W).

14 K iii. Hansdotter Kerstin 10 föddes den 13 maj 1708.

5. Persson Per 11 (Hansson) föddes år augusti 1671 i Skommarbo hammar, Skinnskatteberg (U). Han dog den 11 november 1740 i Korslångens smedja, Malingsbo (W). Han var hammarsmed i Korslången, Malingsbo (W).

Persson gifte sig (1) med Andersdotter Brita den 8 december 1695. Andersdotter föddes i Gäfvebo, Skinnskatteberg (U).

De fick följande barn:

15 M i. Persson Johan 12 föddes år oktober 1696 i Korslångs hammare, Malingsbo (W).

16 M ii. Persson Anders föddes den 1 februari 1698 i Gäfvebo, Skinnskatteberg (U).

17 K iii. Persdotter Margareta föddes år 1704 i Korslångens smedja, Malingsbo (W). Hon dog den 26 juli 1783 i Bornholm, Malingsbo (W).

Persdotter gifte sig med Simonsson Jacob 13 . Jacob föddes år 1704. Han dog år 1767 i Bornholm, Malingsbo (W).

18 M iv. Persson Hans föddes år 1707 i Korslångens smedja, Malingsbo (W).

19 M v. Persson Pysslare Per 14 föddes år 1712 i Korslångens smedja, Malingsbo (W). Han dog år 1775 i Malingsbo bruk, Malingsbo (W).

Persson gifte sig med Larsdotter Anna år 1736. Larsdotter föddes år 1719.

20 M vi. Persson Pysslare Lars 15 föddes år 1715 i Korslångens smedja, Malingsbo (W). Han dog den 16 mars 1784 i Malingsbo bruk, Malingsbo (W).

Persson gifte sig (1) med Olofsdotter Anna den 28 september 1735. Olofsdotter föddes den 18 februari 1707 i Närsjön, Norrbärke (W). Hon dog den 25 februari 1777 i Malingsbo bruk, Malingsbo (W).

Persson gifte sig (2) med Mickelsdotter Katarina den 28 september 1777. Mickelsdotter föddes år 1717.

Persson gifte sig (2) med Hansdotter Karin den 6 juni 1703. Hansdotter föddes år 1673 i Malingsbo bruk, Malingsbo (W). Hon dog den 16 februari 1748 i Korslångens smedja, Malingsbo (W).

 

Några generationer vallonska anor

Ättlingar till Poncelet Bovin

Första Generation

1. Bovin Poncelet 1,2  dog år 1667 i Blixterboda, Fellingsbro (T).

Han var mästersmältare i Blixterboda, Fellingsbro (T). Skrev kontrakt i Sedan 4/6 1620 och kom samma år till Finspång (E).

Poncelet gifte sig (1) med Bourguignon Elisabeth 3,4 .

De fick följande barn:

+            2 K         i.  Boweng Margareta  dog år augusti 1729.

               3 M        ii.  Boweng Paul 5 . Kolare i Fellingsbro (T). Bodde 1651 i Sparsta, 1654-60 vid Österhammar och 1672 -73 i Åby kolartorp, alla plaserna i Fellingsbro (T).

Paul gifte sig med NN Ingeborg 6  den 13 februari 1648 i Fellingsbro (T).

+            4 M       iii.  Bovin Johan .

+            5 M       iv.  Boweng Isak  föddes år 1636.

Poncelet gifte sig (2) med NN Ingrid 7 .

Bosatt i Blixterboda, Fellingsbro (T).

Poncelet och Ingrid hade följande barn:

6            K v. Boweng Marina 8  föddes år december 1642 i Felloingsbro (T). Döpt 4/12 1642.

7           M vi. Boweng Jakob 9  föddes år februari 1647 i Finnåker, Fellingsbro (T). Döpt 7/2 1647.

Andra Generation

2. Boweng Margareta 10,11  (Poncelet) dog år augusti 1729 i Bernshammar, Hed (U).

Margareta gifte sig med Michelsson Claes 12  son till Grignard Michael den 14 april 1669 i Fellingsbro (T). Claes dog år 1684/1692. Hammarsmedsmästare i Finnåker, Fellingsbro (T). Död mellan 1684 och 1692 (Fellingsbro AI:3D s.94).

 Claes och Margareta hade följande barn:

8           M i. Klasson Isak 13 .

+            9 M        ii.  Klasson Johan  föddes år mars 1670.

+          10 K        iii.  Klasdotter Elisabeth  föddes år 1675.

+          11 M       iv.  Klasson Klas  föddes år februari 1680.

+          12 M       v.  Klasson Henrik  föddes den 3 december 1682. Han dog den 29 juli 1754.

             13 M       vi.  Klasson Karl 14  föddes den 22 november 1685 i Åby bruk, Fellingsbro (T).

       4. Bovin Johan 15  (Poncelet). Kolare, krögare i Fellingsbro (T).

Johan gifte sig (1) med Ersdotter Anna 16  den 27 september 1657 i Fellingsbro (T). Anna dog år 1668 i Fellingsbro (T). Bosatt i Österhammar, Fellingsbro (T).

Johan och Anna hade följande barn:

14          K i. Johansdotter Bovin Marit 17  föddes år februari 1661 i Österhammar, Fellingsbro (T). Döpt 24/2 1661.

 Johan gifte sig (2) med NN Ingrid 18  den 14 april 1669 i Fellingsbro (T). Ingrid föddes i Norlunda, Fellingsbro (T).

 De fick följande barn:

 15         M ii. Johansson Boweng Anders 19  föddes år november 1672 i Fellingsbro (T). Döpt 3/11 1672.

5. Boweng Isak 20,21,22  (Poncelet) föddes år 1636 i Blixterboda, Fellingsbro (T). Hammarsmed, smältare. Arbetar 1678-79 vid Marnäs, Norrbärke (W), 1683-84 vid Hagges bruk, Norrbärke (W), 1689-93 vid Klenshyttan, Grangärde (W) och 1696-98 vid Gonäs, Grangärde (W).

Isak gifte sig med Andersdotter Karin 23,24  den 23 september 1666 i Norrbärke (W). Karin föddes i Narvegården, Norrbärke (W).

De fick följande barn:

16          K i. Isaksdotter Boweng Kerstin 25,26  föddes år juli 1667 i Hagge bruk, Norrbärke (W). Döpt 7/7 1667.

17          K ii. Isaksdotter Boweng Sara 27,28  föddes år december 1668 i Morgården, Norrbärke (W). Döpt 13/12 1668.

18          K iii. Isaksdotter Boweng Karin 29,30,31  föddes år januari 1671 i Morgården, Norrbärke (W). Döpt 22/1 1671.

+          19 K       iv.  Isaksdotter Boweng Ingrid  föddes år januari 1674. Hon dog den 28 december 1752.

20          K v. Isaksdotter Boweng Margareta 32,33,34,35,36  föddes år januari 1678 i Marnäs, Norrbärke (W). Hon dog den 18 december 1771 i Hvinarn, Norrbärke (W). Döpt 27/1 1678. Blind.

21         M vi. Isaksson Boweng Anders 37,38,39  föddes den 6 december 1681 i Ludvika bruk, Grangärde (W). Flyttar eventuellt till Fellingsbro (T).

22         M vii. Isaksson Boweng Johan 40,41  föddes år mars 1684 i Narvegården, Norrbärke (W.

Tredje Generation

9. Klasson Johan 42  (Margareta Boweng, Poncelet) föddes år mars 1670 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T). Döpt 13/3 1670.

Johan gifte sig med NN .

De fick följande barn:

23         M i. Johansson Johan 43  föddes den 10 augusti 1694 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T).

+          24 M        ii.  Johansson Klas  föddes den 16 december 1696. Han dog den 22 maj 1742.

10. Klasdotter Elisabeth 44  (Margareta Boweng, Poncelet) föddes år 1675 i Storbo, Fellingsbro (T). Döpt 2/6 1675.

Elisabeth gifte sig med Jönsson Samuel 45  den 19 augusti 1706 i Fellingsbro (T). Samuel föddes år 1674. Han dog år december 1712 i Storbo bruk, Fellingsbro (T). Döpt 21/12 1712. Hammarsmed i Storbo hammare, Fellingsbro (T).

Samuel och Elisabeth hade följande barn:

25          K i. Samuelsdotter Anna Catarina 46  föddes den 12 maj 1707 i Storbo bruk, Fellingsbro (T).

+          26 M        ii.  Samuelsson Klas  föddes den 8 november 1711. Han dog den 1 juli 1740.

11. Klasson Klas 47,48  (Margareta Boweng, Poncelet) föddes år februari 1680 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T). Bosatt i Ekeby hammare, Fellingsbro (T). Troligen den Klas som får sonen Henrik 1717. Kan vara identisk med "blinde Clas" i Vässlingby 1728 (Fellingsbro AI:8 s.273), Örjan Hedenberg, Smedskivan nr 6. [Klas Andersson anges också som trolig far till Henrik Ekman, enl. Sven Myhl. Se även Klas Johansson om detta. Mästersven vid Bofors 1692-1704, vid Kortfors 1705-34. Enl. Örjan Hedenberg hette denna familj Hane!]

Klasson gifte sig med Svensdotter Anna 49  den 23 maj 1716 i Fellingsbro (T). Bosatt i Fellingsbro (T).

Klasson och Anna hade följande barn:

+          27 M        i.  Klasson-Ekman Henrik  föddes den 4 juli 1717. Han dog den 7 juli 1771.

12. Klasson Henrik 50,51  (Margareta Boweng, Poncelet) föddes den 3 december 1682 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T). Han dog den 29 juli 1754 i Karmansbo, Hed (U).

Hammarsmedsmästare i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T). Död av ålderdomsbräcklighet.

Henrik gifte sig med Henriksdotter Schult Elisabeth 52,53,54  år 1709. Schult föddes år februari 1686 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T). Hon dog den 11 januari 1765 i Norrhammar, Hed (U).

Henrik och Schult hade följande barn:

+          28 M        i.  Henriksson Jakob  föddes den 6 mars 1711. Han dog den 6 mars 1781.

+          29 K        ii.  Henriksdotter Margareta  föddes den 20 november 1713. Hon dog den 9 november 1744.

+          30 M       iii.  Henriksson Henrik  föddes den 8 juli 1719. Han dog den 25 september 1795.

31         M iv. Henriksson Johan 55  föddes den 6 maj 1721 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T).

32         M v. Henriksson Daniel 56  föddes den 6 maj 1721 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T).

+          33 M       vi.  Henriksson Klas  föddes den 2 november 1722. Han dog den 1 februari 1773.

34         M vii. Henriksson Peter 57  föddes den 27 oktober 1725 i Bernshammar, Hed (U). Han dog den 19 maj 1726 i Bernshammar, Hed (U).

19. Isaksdotter Boweng Ingrid 58,59,60,61  (Isak Boweng, Poncelet) föddes år januari 1674 i Marnäs, Norrbärke (W). Hon dog den 28 december 1752 i Hvinarn, Norrbärke (W). Döpt 1/2 1674.

Boweng gifte sig med Jonsson Lars 62,63  år 1703 i Norrbärke (W). Lars föddes år 1675. Han dog den 27 november 1761 i Hvinarn, Norrbärke (W).

De fick följande barn:

+          35 M        i.  Larsson Isak  föddes den 16 mars 1708.

36          K ii. Larsdotter Kerstin 64  föddes den 10 september 1710 i Hvinarn, Norrbärke (W).

37          K iii. Larsdotter Margareta 65  föddes den 19 april 1713 i Hvinarn, Norrbärke (W).

38          K iv. Larsdotter Anna 66  föddes den 9 januari 1717 i Hvinarn, Norrbärke (W).

Fjärde Generation

24. Johansson Klas 67  (Johan Klasson, Margareta Boweng, Poncelet) föddes den 16 december 1696 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T). Han dog den 22 maj 1742 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T). Smed i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T).

Klas gifte sig med Andersdotter Anna 68  den 24 september 1721 i Felloingsbro (T). Anna föddes år 1695. Hon dog år juli 1768 i Finnåker, Fellingsbro (T). Död av gulsot.

Klas och Anna hade följande barn:

39         M i. Klasson Johan 69  föddes den 7 juni 1722 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T). Han dog den 14 februari 1756 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T). Mästersven i Kåfalla bruk, Fellingsbro (T). Död av hetsig sjukdom.

Johan gifte sig (1) med Nilsdotter Anna 70  den 1 november 1744 i Fellingsbro (T). Anna dog den 29 juli 1745 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T). Johan gifte sig (2) med Olofsdotter Kihlberg Maria 71  den 19 mars 1750 i Fellingsbro (T). Kihlberg föddes år 1721. Hon dog den 11 april 1807 i Storbo bruk, Fellingsbro (T).

40         M ii. Klasson Anders 72  föddes den 8 februari 1724 i Söderby Hammare, Fellingsbro (T). Han dog år 1779 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T).

Anders gifte sig med Hansdotter Karin 73  den 3 februari 1751 i Fellingsbro (T). Karin föddes år 1726 i Skabo by, Västra Skedvi (U). Hon dog den 15 januari 1799 i Grönbo bruk, Fellingsbro (T). Död av magvärk.

41          K iii. Klasdotter Greta 74  föddes den 9 april 1727 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T). Hon dog den 2 augusti 1757 i Storbo bruk, Fellingsbro (T).

Greta gifte sig med Persson Kåberg Olof  den 16 juni 1751 i Fellingsbro (T). Kåberg föddes den 25 oktober 1726 i Kåfalla bruk, Fellingsbro (T). Han dog den 23 december 1790 i Storbo bruk, Fellingsbro (T). Hammarsmedsmästare i Kåfalla bruk, Fellingsbro (T).

42         M iv. Klasson Jakob 75  föddes den 4 september 1730 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T). Han dog den 12 oktober 1810 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T). Död av ålderdomssvaghet.

Jakob gifte sig (1) med Persdotter Anna 76  den 11 oktober 1752 i Fellingsbro (T). Anna föddes år 1730 i Nora bfs (T). Hon dog den 6 september 1781 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T). Död av lungsot.

Jakob gifte sig (2) med Nilsdotter Anna 77  den 27 oktober 1782 i Fellingsbro (T). Anna föddes år 1754 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T).

43         M v. Klasson Per 78  föddes år 1733 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T). Han dog den 2 juli 1782 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T). Mästersven, smed.

Per gifte sig med Olofsdotter Anna 79  den 16 september 1753 i Fellingsbro (T). Anna föddes år 1721 i Ljusnarsberg (T). Hon dog den 1 augusti 1793 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T). Död av ålderdomsbräcklighet.

26. Samuelsson Klas 80  (Elisabeth Klasdotter, Margareta Boweng, Poncelet) föddes den 8 november 1711 i Storbo hammare, Fellingsbro (T). Han dog den 1 juli 1740 i Flerohopps bruk, Madesjö (H). Mästersven.

Klas gifte sig med NN .

De fick följande barn:

44         M i. Klasson Abraham 81  föddes den 6 oktober 1739 i Flerohopps bruk, Madesjö (H). Han dog den 14 oktober 1739 i Flerohopps bruk, Madesjö (H).

27. Klasson-Ekman Henrik 82,83,84  (Klasson Klas, Margareta Boweng, Poncelet) föddes den

4 juli 1717 i Ekeby hammare, Fellingsbro (T). Han dog den 7 juli 1771 i Storfors, Kroppa (S). Patronymikon Klasson kommer från vb. Arbetade 1736 åt Olof Åberg vid Vedevågs bruk, Linde lfs. Enl. mtl knivsmed vid Storfors gård 1739-40. Antogs genom kontrakt 10/9 1740, för Storfors Bruk av förvaltaren Carl Arendt Jerelström, till mästare vid Storfors nyanlagda knippsmedja, till en början bosatt i Lillefors, fick 1748 åt sig upplåten hälften i 1/4-dels bergsskattetorpet Fallet mot årligt arrende. Mästarebrev 1759. Efterträddes 1770 av sonen Johan f. 1745, som redan från 1766 haft det egentliga ansvaret för snedjan. Namnet Ekman troligen taget från Ekeby hammare.

Klasson-Ekman gifte sig med Johansdotter Maria 85,86  dotter till Kristoffersson Johan och Ersdotter Karin den 1 juli 1739 i Dalkarlshyttan, Lindesbergs Lfs (T). Johansdotter föddes den 2 oktober 1716 i Ö. Bohr, Lindesbergs bergsförsamling (T). Hon dog den 7 november 1795 i Kroppa (S). (uppgiften om födelsetid och plats ej säker)

Klasson-Ekman och Johansdotter hade följande barn:

45          K i. Ekman Anna Cajsa 87  föddes den 28 september 1740 i Storfors, Kroppa (S). Hon dog den 24 januari 1809 i Mölnbacka, Nedre Ullerud (S).

46          K ii. Ekman Anna Cajsa  föddes den 24 februari 1743 i Storfors, Kroppa (S), Sverige. Hon dog den 24 januari 1809 i Mölnbacka, Nedre Ullerud (S), Sverige.

47         M iii. Ekman Johan 88  föddes år 1745 i Storfors, Kroppa (S). Han dog den 7 april 1805 i Fallet, Storfors bruk, Kroppa (S). Han står noterad som Knippsmed på Storfors Bruk, fallet.

Ekman gifte sig med Larsdotter Lena 89,90  dotter till Andersson Lars och Jonsdotter Marie den 29 september 1766 i Storfors, Kroppa (S). Larsdotter föddes år 1747 i Kroppa (S). Hon dog den 13 mars 1824 i Storfors, Kroppa (S).

48          K iv. Ekman Stina  föddes år 1747 i Storfors, Kroppa (S).

49         M v. Ekman Claes  föddes den 8 oktober 1749 i Storfors, Kroppa (S).

50         M vi. Henriksson Ekman Magnus  föddes den 8 oktober 1749 i Storfors, Kroppa (S). Han dog den 3 juni 1815 i Gustavsström, Gåsborn (S).

51         M vii. Ekman Henrik  föddes den 19 januari 1752 i Fallet, Storfors bruk, Kroppa (S). Han dog den 26 juli 1787 i Liljendal, Rämmen (S).

Ekman gifte sig med Jamsdotter Gevert Anna Lena . Jamsdotter föddes den 2 december 1757 i Geijersholms bruk, Norra Råda (S).

52         M viii. Ekman Eric  föddes den 17 maj 1754 i Fallet, Storfors bruk, Kroppa (S) .

53         M ix. Ekman Christian  föddes den 17 maj 1754 i Fallet, Storfors bruk, Kroppa (S). Han dog den 24 januari 1755 i Kroppa (S).

28. Henriksson Jakob 91,92,93,94  (Henrik Klasson, Margareta Boweng, Poncelet) föddes den 6 mars 1711 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T). Han dog den 6 mars 1781 i Norrhammar, Hed (U). Mästersmed i Norrhammar, Hed (U).

Jakob gifte sig med Johansdotter Galon Margareta 95,96,97  i Hed (U). Galon föddes den 26 maj 1717 i Holmshammar, Hed (U). Hon dog den 8 april 1789 i Norrhammar, Hed (U).

Jakob och Galon hade följande barn:

54          K i. Jakobsdotter Elisabeth 98  föddes den 19 september 1738 i Norrhammar, Hed (U). Hon dog den 24 november 1738 i Norrhammar, Hed (U). Förkvavd i sängen hos sin moder.

55          K ii. Jakobsdotter Norrström Helena 99  föddes den 30 september 1739 i Norrhammar, Hed (U). Hon dog den 25 november 1802 i Forsbacka, Valbo (X).

Norrström gifte sig med Kohlström Erik 100  den 19 oktober 1762 i Hed (U). Erik föddes år 1740. Han dog den 20 december 1788 i Forsbacka, Valbo (X). Hammarsmedsmästare. Död av feber.

56         M iii. Jakobsson Norrström Johan 101  föddes den 19 december 1741 i Norrhammar, Hed (U). Han dog den 23 oktober 1809 i Norrhammar, Hed (U). Han var mästersmed.

Norrström gifte sig med Bernström Anna Catarina 102  den 6 oktober 1776 i Hed (U). Anna föddes den 4 september 1749 i Bernshammar, Hed (U). Hon dog den 5 oktober 1810 i Holmsbacke, Hed (U). Död av magplågor.

57          K iv. Jakobsdotter Margareta 103  föddes den 29 januari 1744 i Norrhammar, Hed (U). Hon dog den 20 februari 1745 i Norrhammar, Hed (U). Död av kopporna.

58         M v. Jakobsson Jakob 104  föddes den 14 februari 1746 i Norrhammar, Hed (U). Han dog den 15 juli 1746 i Norrhammar, Hed (U). Död av bröstvärk.

59         M vi. Jakobsson Norrström Henrik 105,106,107  föddes den 17 mars 1747 i Norrhammar, Hed (U). Han dog den 1 december 1820 i Viråns bruk, Björkvik (D). Hammarsmedsmästare.

Jakobsson gifte sig med Ersdotter Brita 108,109,110 . Brita föddes år 1744 i Gunnilbo (U). Hon dog den 21 juni 1831 i Viråns bruk, Björkvik (D).

60          K vii. Jakobsdotter Greta 111  föddes den 6 januari 1750 i Norrhammar, Hed (U). Hon dog den 13 januari 1750 i Norrhammar, Hed (U).

61          K viii. Jakobsdotter Greta Lisa 112  föddes den 27 juli 1752 i Norrhammar, Hed (U). Hon dog den 30 september 1813 i Hed (U).

Greta gifte sig med Andersson Hedström Johan 113  den 23 oktober 1791 i Hed (U). Hedström föddes den 23 januari 1765 i Sonmora, Hed (U). Han dog den 18 september 1827 i Emthyttan, Skinnskatteberg (U). Klensmed i Karmansbo bruk, Skinnskatteberg (U). Död av vattusot.

62         M ix. Jakobsson Norrström Jakob 114  föddes den 19 januari 1756 i Norrhammar, Hed (U). Han dog den 19 februari 1809 i Bernshammar, Hed (U). Mästersmed. Död av utsot och feber.

Norrström gifte sig (1) med Wahlqvist Brita Maria 115  den 11 oktober 1781 i Hed (U). Brita föddes den 15 december 1757 i Bernshammar, Hed (U). Hon dog den 17 oktober 1788 i Bernshammar, Hed (U). Död av bröstsjuka o barnsbörd.

Norrström gifte sig (2) med Andersdotter Sara 116  den 24 maj 1789 i Hed (U). Sara föddes den 5 juni 1769 i Valbricka, Bro (U). Hon dog den 17 mars 1808 i Bernshammar, Hed (U). Död av barnsbörd.

63         M x. Jakobsson Norrström Peter 117  föddes den 5 augusti 1759 i Norrhammar, Hed (U). Han dog den 9 mars 1822 i Krämbols bruk, Östra Vingåker (D). Mästersmed. Död av lungsot.

Norrström gifte sig med Dybeck Christina Elisabeth 118  den 17 oktober 1784 i Hed (U). Christina föddes den 27 maj 1760 i Kåfalla bruk, Fellingsbro (T). Hon dog den 24 november 1817 i Krämbols bruk, Östra Vingåker (D).

64         M xi. Jakobsson Norrström Karl 119  föddes den 31 maj 1762 i Norrhammar, Hed (U). Han dog den 23 maj 1763 i Norrhammar, Hed (U). Död av kopporna.

29. Henriksdotter Margareta 120  (Henrik Klasson, Margareta Boweng, Poncelet) föddes den 20 november 1713 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T). Hon dog den 9 november 1744 i Holmshammar, Hed (U).

Margareta gifte sig med Kristiansson Holst Kristian 121  den 22 maj 1738 i Hed (U). Holst föddes den 25 juni 1710 i Karmansbo, Hed (U). Han dog den 19 mars 1749 i Karmansbo, Hed (U). Hammarsmedsmästare i Karmansbo, Hed (U).

Holst och Margareta hade följande barn:

65          K i. Kristiansdotter Holst Catarina 122  föddes den 3 maj 1739 i Karmansbo, Hed (U). Hon dog den 3 mars 1740 i Karmansbo, Hed (U).

66          K ii. Kristiansdotter Holst Catarina 123  föddes den 25 november 1740 i Karmansbo, Hed (U). Hon dog den 11 december 1740 i Karmansbo, Hed (U).

67         M iii. Kristiansson Holst Kristian 124  föddes den 8 maj 1742 i Karmansbo, Hed (U). Han dog den 25 juli 1742 i Karmansbo, Hed (U).

68          K iv. Kristiansdotter Holst Christina 125  föddes den 8 maj 1742 i Karmansbo, Hed (U). Hon dog den 8 augusti 1742 i Karmansbo, Hed (U).

69          K v. Kristiansdotter Holst Margareta 126  föddes den 16 november 1743 i Holmshammar, Hed (U).

30. Henriksson Henrik 127  (Henrik Klasson, Margareta Boweng, Poncelet) föddes den 8 juli 1719 i Finnåkers bruk, Fellingsbro (T). Han dog den 25 september 1795 i Bernshammar, Hed (U). Han var mästersven.

Henrik gifte sig med Henriksdotter Catarina 128  den 7 oktober 1743 i Hed (U). Catarina föddes den 20 februari 1715 i Flodhammar, Skinnskatteberg (U). Hon dog den 23 januari 1770 i Norrhammar, Hed (U). "warit krämpig i flera år och plågats af moderpassioner".

Henrik och Catarina hade följande barn:

70          K i. Henriksdotter Bernström Elisabeth 129  föddes den 25 oktober 1744 i Bernshammar, Hed (U). Hon dog den 22 maj 1789 i Norrhammar, Hed (U). Död av lungsot.

Henriksdotter Bernström Elisabeth gifte sig med Hansson Orre Olov 130  den 1 oktober 1775 i Hed (U). Orre föddes den 8 maj 1746 i Norra Thulinge, Hed (U). Han dog den 19 november 1803 i Norrhammar, Hed (U). Hammarsmed i Norrhammar, Hed (T). Död av lungsot.

71         M ii. Henriksson Bernström Henrik 131  föddes den 10 november 1746 i Bernshammar, Hed (U). Han dog den 15 april 1784 i Norrhammars bruk, Hed (U). Han var smeddräng. Ogift.

72          K iii. Henriksdotter Greta Stina 132  föddes den 20 juni 1749 i Bernshammar, Hed (U). Hon dog den 29 december 1753 i Karmansbo, Hed (U). Hon var ogift.

73          K iv. Henriksdotter Catarina 133  föddes den 21 oktober 1751 i Karmansbo, Hed (U). Hon dog den 8 juli 1752 i Karmansbo, Hed (U).

74          K v. Bernström Brita Cajsa 134  föddes den 24 oktober 1753 i Karmansbo, Hed (U). Hon dog den 23 november 1753 i Karmansbo, Hed (U).

75         M vi. Henriksson Jakob 135  föddes den 6 juni 1755 i Karmansbo, Hed (U). Han dog den 10 december 1770 i Norrhammars bruk, Hed (U).  Han var hammarsmed, död av slag.

76          K vii. Henriksdotter-Bernström Greta Stina 136,137  föddes den 16 juni 1758 i Norrhammar, Hed (U). Hon dog den 27 maj 1828 i Bockhammar, Gunnilbo (U). Död av lungsot.

Greta gifte sig (1) med Gabrielsson-Syhl Lars 138  son till Andersson-Syhl Gabriel och Hansdotter Carin den 7 oktober 1781 i Hed (U). Gabrielsson-Syhl föddes den 27 juni 1761 i Ludvika bruk, Grangärde (W). Han dog den 18 september 1795 i Bernshammar, Hed (W). Hammarsmedsmästare i Bernshammar, Hed (U).

Greta gifte sig (2) med Isaksson Spännare Mats 139  den 6 november 1796 i Hed (U). Spännare föddes den 2 juli 1769 i Färna bruk, Gunnilbo (U).

33. Henriksson Klas 140  (Henrik Klasson, Margareta Boweng, Poncelet) föddes den 2 november 1722 i Bernshammar, Hed (U). Han dog den 1 februari 1773 i Holmshammar, Hed (U). Han var hammarsmed.

Klas gifte sig med Johansdotter Hedvig 141  den 17 september 1748 i Hed (U). Hedvig föddes den 2 november 1722 i Bernshammar, Hed (U). Hon dog den 21 februari 1773 i Holmshammar, Hed (U). Ur dödbok: "D. 23 Novembris förledet åhr timade henne den olyckan, att då hon skulle gå öfwer smala spången wid Holmshammaren kom hastigt en wäderihl och tog henne på sidan så att hon halkade ner i strömmen och omkom. Blef med flit efterletad så länge wattnet ej war tilfrusit men kunde ingenstädes igenfinnas. Förleden Påskadag mot aftonen blef hon funnen fastnad wid utskifsluckorna i Nyhammarsån, och strax uptagen och hemförd." Begravd 26 april 1772.

Klas och Hedvig hade följande barn:

77          K i. Klasdotter Elisabeth 142  föddes den 22 maj 1750 i Kåfalla, Fellingsbro (T).

78         M ii. Klasson Henrik 143  föddes den 24 november 1753 i Kåfalla, Fellingsbro (T).

79          K iii. Klasdotter Catarina 144  föddes den 22 juli 1757 i Kåfalla, Fellingsbro (T). Hon dog den 30 april 1758 i Nyhammar, Hed (U). Död av kopporna.

80          K iv. Klasdotter Lena Catarina 145  föddes den 13 juli 1759 i Nyhammar, Hed (U).

81         M v. Klasson Norrström Johan 146  föddes den 11 januari 1763 i Bernshammar, Hed (U). Han dog den 1 maj 1818 i Forssjö bruk, Stora Malm (D). Mästersven. Död av bröstfeber.

Norrström gifte sig med Wahlqvist Stina Maria 147  den 30 september 1787 i Hed (U). Stina föddes den 16 april 1768 i Bernshammar, Hed (U). Hon dog den 7 februari 1815 i Forssjö, Stora Malm (D).

82         M vi. Klasson Jakob 148  föddes den 23 juni 1766 i Bernshammar, Hed (U).

83         M vii. Klasson Abraham 149  föddes den 2 februari 1770 i Holmshammar, Hed (U). Mästersven i Håkanbo, Ramsberg (T).

Abraham gifte sig med Johansdotter Catarina 150  den 10 september 1802 i Ramsberg (T).

35. Larsson Isak 151,152,153  (Boweng Ingrid Isaksdotter, Isak Boweng, Poncelet) föddes den 16 mars 1708 i Hvinarn, Norrbärke (W).

Isak gifte sig med Ersdotter Elisabeth 154  år 1734 i Norrbärke (W). Elisabeth föddes år 1702. Hon dog den 9 juli 1772 i Hvinarn, Norrbärke (W).

De fick följande barn:

84          K i. Isaksdotter Ingrid 155  föddes den 5 oktober 1735 i Hvinarn, Norrbärke (W). Hon dog år 1735 i Hvinarn, Norrbärke (W).

85         M ii. Isaksson Lars 156  föddes den 12 mars 1737 i Hvinarn, Norrbärke (W). Han dog år 1737 i Hvinarn, Norrbärke (W).

86          K iii. Isaksdotter Elisabeth 157  föddes den 15 januari 1739 i Hvinarn, Norrbärke (W).

87         M iv. Isaksson Erik 158  föddes den 25 mars 1741 i Hvinarn, Norrbärke (W). Han dog den 28 mars 1741 i Hvinarn, Norrbärke (W).

88         M v. Isaksson Johan 159,160  föddes den 16 december 1742 i Hvinarn, Norrbärke (W).

Johan gifte sig med Persdotter Kerstin 161,162,163  år 1770 i Hvinarn, Norrbärke (W). Kerstin föddes år 1748.

89         M vi. Isaksson Isak 164  föddes den 3 oktober 1746 i Hvinarn, Norrbärke (W).

90          K vii. Isaksdotter Catarina 165,166,167  föddes år 1747 i Hvinarn, Norrbärke (W). De flyttar till Wika (W). In till Prästhyttan i Hedemora (W) den 30/10 1798 från Västerås (U). De flyttar 25/11 1799 till Wika (W).

Catarina gifte sig med Ersson Erik 168,169  år april 1777 i Hvinarn, Norrbärke (W). Erik föddes den 25 oktober 1751 i Norrbärke (W). Han är stalldräng.

 

 


Jag är medlem i:

Västra Mälardalens Släktforskare (vilken jag och Börje Hallberg var initiativtagare till och startade), Smedföreningen och Rötters vänner.

Övrig forskning:

JAG HAR VÄRLDENS STÖRSTA HANDSKRIVNA AN- OCH SLÄKTTRÄD!?

Karmansbo smedja

Handskrivet an- och släktträd av Jan Hultberg

Karmansbo smedja

Har uppgifter på omkring 120 - 140 000 nära och avlägsna släktingar i Sverige samt i USA, Canada, Mexico, Danmark, Finland och Norge. 

Släktforskardagarna 23-25 augusti 2013 i Köping

Jag medverkade på Släktforskardagarna 23-25 augusti 2013 i Köping och visade då upp an- och släktträdet som innehåller 42 000 personer.

E-post:  Jan Hultberg